Projekty edukacyjne - Instytut Pileckiego
- Odyseja polska
Projekt Filmowy
Odyseja polska
„Odyseja polska” (wł. „L'Odissea polacca”) jest poruszającą historią o odwadze, niezłomności oraz poświęceniu żołnierzy 2 Korpusu Polskiego podczas II wojny światowej.
- Materiali didattici „L’Odissea polacca” | Materiały dydaktyczne "Odyseja polska"
Projekt Edukacyjny dla nauczycieli
Materiali didattici „L’Odissea polacca” | Materiały dydaktyczne "Odyseja polska"
[PL] Na podstawie filmu „Odyseja Polska” i historii 2 Korpusu Polskiego Instytut Pileckiego przygotował scenariusze lekcji wraz z wyborem źródeł. [IT] Basandosi sul film L’Odissea polacca e la storia del II Corpo polacco, l’Istituto Pilecki ha preparato delle lezioni tipo insieme ad una selezione di fonti storiche.
- "W Instytucie Pileckiego jestem za polifonią głosów i otwartą debatą" | Rozmowa prof. Krzysztofa Ruchniewicza z PAP
Instytut w mediach
"W Instytucie Pileckiego jestem za polifonią głosów i otwartą debatą" | Rozmowa prof. Krzysztofa Ruchniewicza z PAP
Zachęcamy do lektury najnowszego wywiadu z dyrektorem Instytutu Pileckiego na portalu dzieje.pl.
- Historia Witolda Pileckiego w zagranicznych mediach w kontekście 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz
Instytut w mediach
Historia Witolda Pileckiego w zagranicznych mediach w kontekście 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz
27 stycznia, w dniu 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, historię Witolda Pileckiego przypomniały zagraniczne media (linki do materiałów).
- Znamy nazwiska odznaczonych Medalem Virtus et Fraternitas | 2024
Wokół medalu
Znamy nazwiska odznaczonych Medalem Virtus et Fraternitas | 2024
17 grudnia 2024 r., w Pałacu Belwederskim w Warszawie, po raz szósty odbyła się uroczystość wręczenia Medalu Virtus et Fraternitas. Odznaczenie otrzymało 10 osób z Austrii, Norwegii, Słowacji i Węgier.
- Książka ze zbiorów Józefa Ulmy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
relacja
Książka ze zbiorów Józefa Ulmy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Instytut Pileckiego przekazał do Muzeum II Wojny Światowej książkę należącą niegdyś do Józefa Ulmy z Markowej koło Rzeszowa, który wraz z żoną i dziećmi został zamordowany przez Niemców za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej.
- Upamiętnienie Józefa Sucheckiego i Jana Wolskiego zamordowanych za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej | Zawołani po imieniu
relacja
Upamiętnienie Józefa Sucheckiego i Jana Wolskiego zamordowanych za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej | Zawołani po imieniu
29 października 2024 r. w Zwoli (powiat kozienicki, gmina Gniewoszów) Instytut Pileckiego upamiętnił Józefa Sucheckiego i Jana Wolskiego, zamordowanych za udzielenie pomocy wielu Żydom podczas okupacji niemieckiej.
- Być jak Rotmistrz Pilecki - czyli jak przeciwstawiać się złu?
Projekt Edukacyjny dla uczniów i studentów
Być jak Rotmistrz Pilecki - czyli jak przeciwstawiać się złu?
Zajęcia stworzone wokół biografii Rotmistrza Witolda Pileckiego - ochotnika do Auschwitz poruszają niezwykle ważne tematy solidarności, wzajemnej pomocy i reagowania na przemoc.
- AD VOCEM - 8 edycja | Debaty oksfordzkie online w Instytucie Pileckiego
Projekt Edukacyjny dla uczniów i studentów
AD VOCEM - 8 edycja | Debaty oksfordzkie online w Instytucie Pileckiego
Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji ligi debatanckiej Ad Vocem w Instytucie Pileckiego. Program Ad Vocem jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych i polega na udziale w sparingach debatanckich w formie online.
- Upamiętnienie Franciszka Antczaka i Kazimierza Szkopa w Nacpolsku zamordowanych za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej
relacja
Upamiętnienie Franciszka Antczaka i Kazimierza Szkopa w Nacpolsku zamordowanych za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej
26 września 2024 r., w Nacpolsku upamiętnieni zostali Franciszek Antczak i jego siostrzeniec, Kazimierz Szkop, którzy stracili życie za ukrywanie przez półtora roku dwóch Żydów - Moszka Kupermana i Joska Lewina - podczas niemieckiej okupacji.
- Klub Nauczyciela z Pasją | Każdy trzeci wtorek miesiąca
Projekt Edukacyjny dla nauczycieli
Klub Nauczyciela z Pasją | Każdy trzeci wtorek miesiąca
W każdy trzeci wtorek miesiąca o godzinie 16:00 zapraszamy do Klubu Nauczyciela z Pasją.
- Cios w plecy. Agresja Sowiecka 17 września 1939 roku
Projekt Filmowy
Cios w plecy. Agresja Sowiecka 17 września 1939 roku
Jak 17 września zapamiętali ci, którzy znaleźli się w samym centrum wojennej zawieruchy? "Cios w plecy. Agresja sowiecka 1939 roku" to relacja świadków, którzy widzieli wkraczających do Polski Rosjan, walczyli z nimi, a także doświadczyli z ich strony niewyobrażalnego okrucieństwa.
- Wystawa „Lemkin. Witness to the Age of Genocide” ponownie w Nowym Jorku
relacja z wystawy
Wystawa „Lemkin. Witness to the Age of Genocide” ponownie w Nowym Jorku
Z okazji przypadającej w tym roku 65. rocznicy śmierci Rafała Lemkina, w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Nowym Jorku pokazana została wystawa „Lemkin. Witness to the Age of Genocide”.
- V Zjazd Rodzin „Zawołanych po imieniu”
relacja
V Zjazd Rodzin „Zawołanych po imieniu”
Czego szukamy? Czy jest coś co możemy im dać i czy jest coś z dziedzictwa, które nam zostawili, co chcemy nieść dalej?
- Otwarcie wystawy "Polish Paratroopers in Operation Market Garden" w Oosterbeek w Holandii
relacja z wystawy
Otwarcie wystawy "Polish Paratroopers in Operation Market Garden" w Oosterbeek w Holandii
W Airborne Museum w Oosterbeek w Holandii odbył się dziś wernisaż plenerowej wystawy poświęconej udziałowi polskich spadochroniarzy w operacji powietrznodesantowej Market-Garden, której 80. rocznica przypada we wrześniu tego roku.
- Słownik polskiej inteligencji zamordowanej przez Niemców podczas II wojny światowej. Biografie i upamiętnienie
Projekt badawczy
Słownik polskiej inteligencji zamordowanej przez Niemców podczas II wojny światowej. Biografie i upamiętnienie
Celem projektu jest przygotowanie kompendium wiedzy w formie słownikowej o stratach osobowych polskiej inteligencji, zamordowanej przez Niemców podczas II wojny światowej.
- Śmierć za bochenek chleba... | Scenariusze lekcji i materiały edukacyjne
Projekt Edukacyjny dla nauczycieli
Śmierć za bochenek chleba... | Scenariusze lekcji i materiały edukacyjne
Zapraszamy do realizacji scenariuszy lekcyjnych powstałych w ramach programu „Zawołani po imieniu”. Mamy nadzieję, że dzięki tym scenariuszom oraz skorelowanym z nimi materiałom źródłowym, zostanie utrwalona pamięć o Polakach, którzy za ratowanie Żydów od zagłady zapłacili życiem własnym i swoich najbliższych, a których pamięć szczególnie obchodzimy 24 marca – w Narodowym Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów.
- "Tagesspiegel" o raporcie Centrum Lemkina dotyczącym przemocy seksualnej rosyjskich wojsk okupacyjnych wobec ukraińskich kobiet
Instytut w mediach
"Tagesspiegel" o raporcie Centrum Lemkina dotyczącym przemocy seksualnej rosyjskich wojsk okupacyjnych wobec ukraińskich kobiet
Zeznania świadków jasno świadczą o tym, że zbrodnie nie są „działaniem spontanicznym pojedynczych żołnierzy”, za które można winić tylko bezpośrednich sprawców, ale „częścią strategii rosyjskiego terroru wobec Ukrainy” - pisze Kristina Thomas.
- Instytut Pileckiego na liście instytucji rekomendowanych przez Bundeswehrę | "Deutsche Welle Polska" o zmianach w niemieckim społeczeństwie
Instytut w mediach
Instytut Pileckiego na liście instytucji rekomendowanych przez Bundeswehrę | "Deutsche Welle Polska" o zmianach w niemieckim społeczeństwie
"Do biura Instytutu Pileckiego, które położone jest zaraz przy Bramie Brandenburskiej regularnie przyjeżdżają niemieckie grupy szkolne. Chcą zobaczyć wystawę o życiu Witolda Pileckiego i wziąć udział w warsztatach na temat dwóch totalitaryzmów, nazistowskiego i sowieckiego" - czytamy w artykule z 12 marca 2024 r. w polskiej edycji niemieckiego "Deutsche Welle".
- Upamiętnienie Stanisława i Marianny Siniarskich oraz ich dzieci zamordowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej
relacja
Upamiętnienie Stanisława i Marianny Siniarskich oraz ich dzieci zamordowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej
10 marca 2024 r. w Lutkówce na Mazowszu, w 80. rocznicę tragicznych wydarzeń, Instytut Pileckiego upamiętnił Stanisława i Mariannę Siniarskich oraz ich dzieci, Mariana, Irenę i Edwarda – zamordowanych przez Niemców wraz z ukrywającymi się u nich Żydami: Wolfem Lipszycem, Chaną i ich nowo narodzonym synem.
- Polscy Niemcy 1939-1945. Postawy i sytuacja obywateli polskich narodowości niemieckiej na ziemiach wcielonych do III Rzeszy i w Generalnym Gubernatorstwie
Projekt badawczy
Polscy Niemcy 1939-1945. Postawy i sytuacja obywateli polskich narodowości niemieckiej na ziemiach wcielonych do III Rzeszy i w Generalnym Gubernatorstwie
Przedmiotem podejmowanych badań są sytuacja i postawy obywateli polskich niemieckiego pochodzenia w okresie II wojny światowej.
- Wystawa "Podwójnie Wolne. Prawa polityczne kobiet 1918" w Berlinie!
relacja z wystawy
Wystawa "Podwójnie Wolne. Prawa polityczne kobiet 1918" w Berlinie!
8 marca, w Międzynarodowy Dzień Kobiet, nasza wystawa o fascynującej historii praw politycznych Polek w Berlinie!
- Dziennik „Tagesspiegel” o wystawie "Podwójnie Wolne. Prawa polityczne kobiet 1918" w Berlinie
Instytut w mediach
Dziennik „Tagesspiegel” o wystawie "Podwójnie Wolne. Prawa polityczne kobiet 1918" w Berlinie
„Ponad podziałami klasowymi: Polki zjednoczone w walce z niesprawiedliwością” – pisze o naszej wystawie w Berlinie Rolf Brockschmidt w „Tagesspiegel”.
- "Polska - krótkie XX stulecie" – kurs historii i klub dyskusyjny
Projekt Edukacyjny dla uczniów i studentów
"Polska - krótkie XX stulecie" – kurs historii i klub dyskusyjny
Ubiegłe stulecie to niezwykle burzliwy okres w historii świata i Polski. Podczas 10 cyklicznych zajęć uczniowie będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat przełomowych wydarzeń XX wieku.
- Symulacje dyplomatyczne
Projekt Edukacyjny dla uczniów i studentów
Symulacje dyplomatyczne
Zajęcia mające na celu zapoznanie młodzieży z protokołem dyplomatycznym i mechanizmami negocjacji dyplomatycznych.
- Bunkier "Krysia"
Projekt Edukacyjny dla uczniów i studentów
Bunkier "Krysia"
Bunkier Krysia to jedna z najbardziej znanych kryjówek dla Żydów podczas drugiej wojny światowej.
- Zbrodnie (nie)osądzone. Organy ścigania i wymiar sprawiedliwości Republiki Federalnej Niemiec wobec zbrodni niemieckich w Polsce (1939-1945)
Projekt badawczy
Zbrodnie (nie)osądzone. Organy ścigania i wymiar sprawiedliwości Republiki Federalnej Niemiec wobec zbrodni niemieckich w Polsce (1939-1945)
Przedmiotem podejmowanych badań jest stosunek organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości Republiki Federalnej Niemiec do niemieckich zbrodni w okupowanej Polsce (1939-1945).
- Reportaż Jamesa Jacksona w BBC Radio 4 o działalności Centrum Lemkina
Instytut w mediach
Reportaż Jamesa Jacksona w BBC Radio 4 o działalności Centrum Lemkina
19 lutego 2024 roku BBC Radio 4 wyemitowało reportaż Jamesa Jacksona o działalności Centrum Lemkina.
- The Biographical Landscapes of Raphael Lemkin | Piotr Madajczyk
Lemkin Publikacje
The Biographical Landscapes of Raphael Lemkin | Piotr Madajczyk
Książka autorstwa Profesora Piotra Madajczyka pt.: "Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina" (wyd. Instytutu Pileckiego) została wydana pod koniec 2023 r. w wersji anglojęzycznej w prestiżowym wydawnictwie Routledge.
- "Sueddeutsche Zeitung" o berlińskim Instytucie Pileckiego i Witoldzie Pileckim
Instytut w mediach
"Sueddeutsche Zeitung" o berlińskim Instytucie Pileckiego i Witoldzie Pileckim
30 lipca 2020 r. w niemieckim dzienniku „Sueddeutsche Zeitung” ukazał się artykuł Jensa Bisky "Freiwillig nach Auschwitz", w którym autor pozytywnie ocenia działania Instytutu Pileckiego w Berlinie i jego szefowej Hanny Radziejowskiej, której praca, jak podkreśla, pomaga zrozumieć różnice w polskim i niemieckim postrzeganiu historii.
- Nabór artykułów do VIII tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”
Ogłoszenia - Studia nad totalitaryzmami
Nabór artykułów do VIII tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”
Zapraszamy do składania tekstów do numeru 8 rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”, którego tematem wiodącym jest zasadność stosowania terminu totalitaryzm do opisu zjawisk występujących w systemach faszystowskim, nazistowskim oraz komunistycznym w kontekście analizy dwudziestowiecznej historii Europy.
- Upamiętnienie Anieli Nizioł zamordowanej za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej | ZAWOŁANI PO IMIENIU
relacja
Upamiętnienie Anieli Nizioł zamordowanej za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej | ZAWOŁANI PO IMIENIU
3 grudnia w Łańcucie, w ramach projektu "Zawołani po imieniu", Instytut Pileckiego upamiętnił Anielę Nizioł zamordowaną za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Była to 35. uroczystość upamiętniająca ofiary oraz tych, którzy w czasie niemieckiej okupacji stracili życie za pomoc skazanym na zagładę Żydom.
- Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina | Piotr Madajczyk
Lemkin Publikacje
Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina | Piotr Madajczyk
Rafał Lemkin, polski prawnik żydowskiego pochodzenia, w trakcie II wojny światowej sformułował termin „genocyd”, który stał się jedną z podstaw dyskusji i formowania współczesnego prawa międzynarodowego, przez co możliwe stało się karanie zbrodni popełnianych na niewyobrażalną wcześniej skalę.
- Pomorze pod okupacją niemiecką. Jesień 1939 | Red. Piotr Madajczyk
Lemkin Publikacje
Pomorze pod okupacją niemiecką. Jesień 1939 | Red. Piotr Madajczyk
Krwawa pomorska jesień i zbrodnia pomorska to dwa terminy używane na określenie niemieckiej polityki okupacyjnej na Pomorzu jesienią 1939 roku i akcji eksterminacji polskiej warstwy przywódczej.
- Natura totalitaryzmów. Od modelu Carla J. Friedricha i Zbigniewa Brzezińskiego po zagrożenia XXI wieku | red. Eryk Habowski
Lemkin Publikacje
Natura totalitaryzmów. Od modelu Carla J. Friedricha i Zbigniewa Brzezińskiego po zagrożenia XXI wieku | red. Eryk Habowski
Książka stanowi odsłonę refleksji dotyczących istoty zagrożeń związanych z totalitaryzmami w kontekście nie tylko tragicznych doświadczeń związanych z reżimami odpowiedzialnymi za największy konflikt zbrojny XX wieku , ale też sposobu definiowania totalitaryzmu przez największych intelektualistów ubiegłego wieku.
- Ludobójstwo. Nieludzkie zbrodnie czasu wojny i pokoju. Prawo – polityka – historia. Tom 1. | red. Eryk Habowski
Lemkin Publikacje
Ludobójstwo. Nieludzkie zbrodnie czasu wojny i pokoju. Prawo – polityka – historia. Tom 1. | red. Eryk Habowski
Dwutomowa książka stanowi podsumowanie wieloletniego projektu dedykowanego badaniom nad ludobójstwem i totalitaryzmami. Ta jedna z najstraszliwszych klęsk ludzkości towarzyszy człowiekowi od początków dziejów, ale zbrodnicza polityka totalitarnych reżimów przyniosła miliony ofiar i masowe zbrodnie na skalę wcześniej nieznaną.
- Ludobójstwo. Nieludzkie zbrodnie czasu wojny i pokoju. Prawo – polityka – historia. Tom 2 | red. Eryk Habowski
Lemkin Publikacje
Ludobójstwo. Nieludzkie zbrodnie czasu wojny i pokoju. Prawo – polityka – historia. Tom 2 | red. Eryk Habowski
Jak doszło do sformułowania pojęcia ludobójstwa? Jaka była w tym rola Rafała Lemkina, polskiego prawnika żydowskiego pochodzenia? Jakich problemów przysparzało najpierw wprowadzanie terminu ludobójstwo do obiegu prawnego, a następnie karanie przez sądy winnych tej potwornej zbrodni? Jak wyglądała ewolucja idei i systemu penalizacji masowych zbrodni w XX i XXI wieku?
- Rządy państw Osi w okupowanej Europie | Rafał Lemkin
Lemkin Publikacje
Rządy państw Osi w okupowanej Europie | Rafał Lemkin
Gdy Rafał Lemkin opublikował tę książkę w Stanach Zjednoczonych, trwała jeszcze II wojna światowa.
- Mitteleuropa - czy tylko historia?
Projekt badawczy
Mitteleuropa - czy tylko historia?
Efektem projektu jest polskie wydanie Mitteleuropa - nowy porządek w sercu Europy Friedricha Naumanna. Jego wydana w 1915 roku książka okazała się bestsellerem.
- Wkład polskich prawników w prace Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych
Projekt badawczy
Wkład polskich prawników w prace Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych
Polscy prawnicy aktywnie uczestniczyli w pracach UNWCC od momentu utworzenia Komisji. W pierwszych miesiącach współpracy rząd polski złożył największą liczbę aktów oskarżenia spośród wszystkich państw alianckich, a do lipca 1945 roku dostarczył dossier ponad 1000 podejrzanych.
- Polityka rządu RP na uchodźstwie wobec Żydów – obywateli polskich w Związku Sowieckim i Bliskim Wschodzie
Projekt badawczy
Polityka rządu RP na uchodźstwie wobec Żydów – obywateli polskich w Związku Sowieckim i Bliskim Wschodzie
Celem projektu było naukowe opracowanie zagadnienia dotyczącego polityki Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie wobec Żydów – obywateli polskich w Związku Sowieckim i na Bliskim Wschodzie.
- Niezwykła wystawa o Grupie Ładosia w nowo otwartej galerii Instytutu Pileckiego "DeBeKa" przy Krakowskim Przedmieściu 11
relacja z wystawy
Niezwykła wystawa o Grupie Ładosia w nowo otwartej galerii Instytutu Pileckiego "DeBeKa" przy Krakowskim Przedmieściu 11
To pierwsza tak duża wystawa poświęcona wysiłkom polskich dyplomatów w czasie II wojny światowej na rzecz ratowania Żydów w okupowanej Polsce i innych krajach Europy.
- "HerSons" | film
Projekt Filmowy
"HerSons" | film
„HerSons” to film zrealizowany przez Hannę Berehovą na podstawie świadectw gromadzonych przez Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich im. Rafała Lemkina.
- Upamiętnienie Zofii i Aleksandra Kurów
relacja
Upamiętnienie Zofii i Aleksandra Kurów
21 września w Gamratce k. Mińska Mazowieckiego w ramach projektu "Zawołani po imieniu" Instytut Pileckiego upamiętnił Zofię i Aleksandra Kurów, zamordowanych 27 lipca 1943 r. przez niemieckich żandarmów za pomoc trzem Żydom zbiegłym z getta w Mińsku.
- IV Zjazd Rodzin „Zawołanych po imieniu”
relacja
IV Zjazd Rodzin „Zawołanych po imieniu”
Raz do roku spotykamy, by być razem i rozmawiać o naszej wspólnej historii. Niezwykłe spotkanie rodzin i krewnych osób uhonorowanych w programie trwającym od 2019 roku tym razem miało miejsce na Podkarpaciu.
- Odsłonięcie tablicy „ZAWOŁANYM PO IMIENIU” w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej
relacja
Odsłonięcie tablicy „ZAWOŁANYM PO IMIENIU” w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej
W niedzielę 3 września, w Sadzie Pamięci przy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej na Podkarpaciu, odsłonięto tablicę, która symboliczne włączyła do programu „Zawołani po imieniu” rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów.
- Wystawa "Zawołani po imieniu" w Muzeum w Markowej
relacja z wystawy
Wystawa "Zawołani po imieniu" w Muzeum w Markowej
Do 29 września 2023 r. zwiedzający Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej mogą zapoznać się z wystawą Instytutu Pileckiego "Zawołani po imieniu".
- Wręczono Medale Virtus et Fraternitas | Poznaj historie bohaterskich Ukraińców, którzy w czasie Rzezi Wołyńskiej ratowali polskich sąsiadów
Wokół medalu
Wręczono Medale Virtus et Fraternitas | Poznaj historie bohaterskich Ukraińców, którzy w czasie Rzezi Wołyńskiej ratowali polskich sąsiadów
6 lipca 2023 r., w Pałacu Belwederskim w Warszawie zostało uhonorowanych piętnaścioro bohaterskich Ukraińców, którzy w czasie Rzezi Wołyńskiej ratowali swoich polskich sąsiadów przed śmiercią z rąk członków OUN-UPA.
- Wystawa "Miejskie sieci modernizmu i rola architektów i architektek pochodzenia żydowskiego. Przykład Gdyni"
relacja z wystawy
Wystawa "Miejskie sieci modernizmu i rola architektów i architektek pochodzenia żydowskiego. Przykład Gdyni"
Zapraszamy do odwiedzenia naszej nowej wystawy w Gdyni, która w nieco zmodyfikowanej formie była wcześniej pokazana w ramach prestiżowego festiwalu architektury nowoczesnej "Trienale der Moderne" w Berlinie.
- Upamiętnienie Mieczysława Żemojtela i Anny Kowalskiej | ZAWOŁANI PO IMIENIU
relacja
Upamiętnienie Mieczysława Żemojtela i Anny Kowalskiej | ZAWOŁANI PO IMIENIU
W Somiance (Mazowieckie) 21 czerwca 2023 r. odsłonięto tablicę upamiętniającą Mieczysława Żemojtela, zamordowanego przez Niemców za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej, oraz Annę Kowalską, której pomagał. To 32. uroczystość zrealizowana w ramach programu „Zawołani po imieniu”.
- Nie wolno było płakać
Projekt Filmowy
Nie wolno było płakać
Film dokumentalny "Nie wolno było płakać" to historia byłych więźniarek niemieckich obozów koncentracyjnych. Aresztowane za działalność konspiracyjną, wysiedlone z dnia na dzień z własnych domów, wypędzane z powstańczej Warszawy.
- Upamiętnienie Ignacego Ambroziaka, Stefana Trzcińskiego i Stanisławy Trzcińskiej oraz Władysława Muchowskiego zamordowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej
relacja
Upamiętnienie Ignacego Ambroziaka, Stefana Trzcińskiego i Stanisławy Trzcińskiej oraz Władysława Muchowskiego zamordowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej
10 maja 2023 r. w Złotopolicach odbyła się uroczystość upamiętnienia Ignacego Ambroziaka, Stefana Trzcińskiego i Stanisławy Trzcińskiej oraz Władysława Muchowskiego zamordowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej.
- Otwarcie multimedialnej wystawy SHARDS OF UNJUDGED CRIMES – Ukrainian eyewitness testimonies of Russian crimes
relacja z wystawy
Otwarcie multimedialnej wystawy SHARDS OF UNJUDGED CRIMES – Ukrainian eyewitness testimonies of Russian crimes
Instytut Pileckiego zaprasza na multimedialną wystawę „SHARDS OF UNJUDGED CRIMES” – Ukrainian eyewitness testimonies of Russian crimes – do sali wystawowej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (BUW). Wystawa będzie dostępna do 31 maja 2023 roku.
- Otwarcie wystawy w Berlinie | Rzeź Woli – nierozliczona zbrodnia
relacja z wystawy
Otwarcie wystawy w Berlinie | Rzeź Woli – nierozliczona zbrodnia
24 kwietnia, w Instytucie Pileckiego w Berlinie obyło się uroczyste otwarcie nowej wystawy o Rzezi Woli pt. "Das Massaker von Wola in Warschau, 05.08.1944. Ein unbestraftes Kriegsverbrechen".
- ŁAGIER 0331
Projekt Filmowy
ŁAGIER 0331
Film opowiada o tragicznych losach mieszkańców Wileńszczyzny „wyzwalanych” przez Armię Czerwoną, przyszłych więźniach obozu kontrolno-filtracyjnego NKWD nr 0331 w Kutaisi.
- Teneta | dokument
Projekt Filmowy
Teneta | dokument
Film oparty na relacjach świadków zbrodni rosyjskich w Ukrainie, które zgromadziło Centrum Lemkina.
- „La Vanguardia” | Wywiad z Wołodymirem Koskinem, świadkiem Centrum Lemkina
Instytut w mediach
„La Vanguardia” | Wywiad z Wołodymirem Koskinem, świadkiem Centrum Lemkina
Hiszpański dziennik „La Vanguardia” opublikował wywiad z Wołodymirem Koskinem, świadkiem Centrum Lemkina, który opowiada o rosyjskich zbrodniach w Irpieniu.
- „Berliner Zeitung” | Rozmowa z Kateryną Leontyevą z Centrum Lemkina, która opowiedziała o dokumentowaniu rosyjskich zbrodni dokonywanych na cywilnej ludności Ukrainy
Instytut w mediach
„Berliner Zeitung” | Rozmowa z Kateryną Leontyevą z Centrum Lemkina, która opowiedziała o dokumentowaniu rosyjskich zbrodni dokonywanych na cywilnej ludności Ukrainy
W „Berliner Zeitung” ukazała się obszerna rozmowa z Kateryną Leontyevą z Centrum Lemkina, w której opowiedziała o dokumentowaniu przez Instytut Pileckiego rosyjskich zbrodni dokonywanych na cywilnej ludności Ukrainy.
- "Euronews" rozmawia ze świadkami Centrum Lemkina
Instytut w mediach
"Euronews" rozmawia ze świadkami Centrum Lemkina
"The centre, founded by Poland's Pilecki Institute in the early days of the Russian invasion of Ukraine and named after the Polish lawyer who coined the term genocide, has so far gathered researchers specialising in totalitarian crimes and experts in international humanitarian law of armed conflicts".
- "Deutschlandradio" | O dowodach zbrodni wojennych w Ukrainie i działalności Centrum Lemkina
Instytut w mediach
"Deutschlandradio" | O dowodach zbrodni wojennych w Ukrainie i działalności Centrum Lemkina
Już na początku obszernego, osiemnastoelementowego materiału możemy usłyszeć Katerynę Sukhomłynową z Centrum Lemkina.
- Zmarł Eugeniusz Sowa, syn Zawołanych po imieniu Franciszki i Józefa Sowów
relacja
Zmarł Eugeniusz Sowa, syn Zawołanych po imieniu Franciszki i Józefa Sowów
Z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Eugeniusza Sowy, syna Zawołanych po imieniu Franciszki i Józefa Sowów.
- "Deutsche Welle" o konferencji współorganizowanej przez Instytut Pileckiego w Berlinie
Instytut w mediach
"Deutsche Welle" o konferencji współorganizowanej przez Instytut Pileckiego w Berlinie
"Instytut Pileckiego kontynuuje tym samym misję rozpoczętą w pierwszych dniach wojny, gdy uruchomił Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina" - czytamy w materiale komentującym konferencje współorganizowaną przez IP.
- Wręczono Medale Virtus et Fraternitas. Poznaj odznaczonych!
Wokół medalu
Wręczono Medale Virtus et Fraternitas. Poznaj odznaczonych!
20 grudnia 2022 r., w Pałacu Belwederskim w Warszawie zostali uhonorowani Ilona Andrássy, Trofim Danieluk i rodzina Skakalskich – ludzie, którzy wykazali się odwagą i solidarnością, kiedy Polska została zaatakowana przez dwa zbrodnicze reżimy, a nasi obywatele znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.
- "Deutsche Welle" o działalności Instytutu Pileckiego na rzecz ukraińskich archiwów
Instytut w mediach
"Deutsche Welle" o działalności Instytutu Pileckiego na rzecz ukraińskich archiwów
Niszczycielska działalność Rosjan w Ukrainie nie oszczędza dóbr kultury i archiwów. By je ocalić, Instytut Pileckiego w Berlinie prowadzi akcję, w którą zaangażowały się m.in. niemieckie archiwa - napisała dla DW Monika Stefanek.
- Upamiętnienie Michała Stasiuka, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, zamordowanego za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej | ZAWOŁANI PO IMIENIU
relacja
Upamiętnienie Michała Stasiuka, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, zamordowanego za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej | ZAWOŁANI PO IMIENIU
29 listopada 2022 r. Instytut Pileckiego razem z mieszkańcami i władzami Rzeszowa upamiętnił Michała Stasiuka, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, zamordowanego za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej.
- Nabór artykułów do VII tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”
Ogłoszenia - Studia nad totalitaryzmami
Nabór artykułów do VII tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”
Konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę przywodzą na myśl nierozliczone dziedzictwo komunizmu. Tej problematyki będzie dotyczył VII tom „Studiów nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”. Zapraszamy do jego współtworzenia - na zgłoszenia czekamy do 30.10.2022.
- „LIPCOWI. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej″ w Warszawie
relacja z wystawy
„LIPCOWI. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej″ w Warszawie
Od 14 października można zobaczyć zdjęcia Polaków aresztowanych i zamordowanych w lipcu 1945 roku przez NKWD na wystawie „Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej”, którą otwarto na warszawskim skwerze Hoovera. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 31 października. Wystawa jest prezentowana pierwszy raz w Warszawie.
- Kraj Warty 1939-1945. Plac eksperymentalny narodowego socjalizmu | seminarium on-line
Seminarium
Kraj Warty 1939-1945. Plac eksperymentalny narodowego socjalizmu | seminarium on-line
Zapraszamy gorąco na seminarium naukowe online w środę 5 października o godz. 12:00. Naszym gościem będzie dr Bogumił Rudawski z Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
- Tutaj bije patriotyczne serce Polski. Upamiętnienie zamordowanych za pomoc Żydom w Majdanie Nowym | ZAWOŁANI PO IMIENIU
relacja
Tutaj bije patriotyczne serce Polski. Upamiętnienie zamordowanych za pomoc Żydom w Majdanie Nowym | ZAWOŁANI PO IMIENIU
29 września br. w Majdanie Nowym Instytut Pileckiego „zawołał po imieniu” jego siedmiu mieszkańców, którzy 29 grudnia 1942 roku zostali zamordowani podczas akcji odwetowej przez Niemców. Wraz z nimi upamiętniono też Żydów, którym pomagali.
- Upamiętnienie Marianny i Wacława Stradowskich zamordowanych za pomoc Żydom | ZAWOŁANI PO IMIENIU
relacja
Upamiętnienie Marianny i Wacława Stradowskich zamordowanych za pomoc Żydom | ZAWOŁANI PO IMIENIU
15 września w Chmielniku (woj. świętokrzyskie) Instytut Pileckiego upamiętnił Mariannę Stradowską i jej syna Wacława, którzy za pomoc pięciorgu Żydom zostali skazani przez Niemców na karę śmierci. To już dwudziesty ósmy kamień pamięci i kolejnych dwoje "Zawołanych po imieniu" - bohaterów, którzy narazili i stracili własne życie, żeby ratować drugiego człowieka.
- III Zjazd Rodzin "Zawołanych po imieniu"
relacja
III Zjazd Rodzin "Zawołanych po imieniu"
2 września w Łochowie rozpoczął się dwudniowy III Zjazd Rodzin Zawołanych po Imieniu. Udział w tym wyjątkowym spotkaniu wzięło ponad sto osób – najstarsi są już po dziewięćdziesiątce, najmłodsza uczestniczka ma niespełna 2 lata. W tym roku w zjeździe wzięło udział 21 nowych członków.
- Wystawa „Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha”. Już otwarta!
relacja z wystawy
Wystawa „Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha”. Już otwarta!
Wystawę można obejrzeć w Muzeum Powstania Warszawskiego. W toku kwerend udało się dotrzeć do akt śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha, przechowywanych w Landesarchiv Schleswig-Holstein, zawierających wiele niepublikowanych dotąd dokumentów.
- Zmarł Petro Hrudzewycz, odznaczony przez Prezydenta RP Medalem Virtus et Fraternitas
Wokół medalu
Zmarł Petro Hrudzewycz, odznaczony przez Prezydenta RP Medalem Virtus et Fraternitas
Z niezmiernym żalem pragniemy poinformować, że w miniony piątek, 22 lipca, po ciężkiej chorobie odszedł Petro Hrudzewycz.
- "The Washington Post" o dokumentowaniu zbrodni rosyjskich w Ukrainie
Instytut w mediach
"The Washington Post" o dokumentowaniu zbrodni rosyjskich w Ukrainie
"An ‘unprecedented’ effort to document war crimes in Ukraine. But what chance of justice?" by Loveday Morris
- "Jeruzalem Post" o grupie berneńskiej, czyli o Grupie Ładosia
Instytut w mediach
"Jeruzalem Post" o grupie berneńskiej, czyli o Grupie Ładosia
"Polish Bernese group may have tried to save thousands of Jews in Holocaust" - pisze Jeremy Sharon z Jeruzalem Post.
- "Daily Mail" o Grupie Ładosia i pracy badaczy Instytutu Pileckiego.
Instytut w mediach
"Daily Mail" o Grupie Ładosia i pracy badaczy Instytutu Pileckiego.
"The Polish Oskar Schindler: How a diplomat and his team forged passports for 10,000 Jews to help save them from Nazi death camps in one of the biggest rescue operations of the Second World War."
- Upamiętnienie Jana Jantonia oraz Apolonii i Stanisława Gaconiów
relacja
Upamiętnienie Jana Jantonia oraz Apolonii i Stanisława Gaconiów
22 czerwca 2022 roku w podkarpackim Brzostku upamiętniliśmy trzy kolejne osoby w ramach programu „Zawołani po imieniu".
- "Der Tagesspiegel" o wystawie "Lemkin. Świadek ludobójstwa" w Berlinie
Instytut w mediach
"Der Tagesspiegel" o wystawie "Lemkin. Świadek ludobójstwa" w Berlinie
"Eine Ausstellung im Berliner Pilecki-Institut über den polnisch-jüdisch-amerikanischen Juristen Raphael Lemkin, der den Genozid-Begriff prägte" - pisze Rolf Brockschmidt
- "The Guardian" o zbieraniu dowodów zbrodni wojennych na Ukrainie przez Instytut Pileckiego
Instytut w mediach
"The Guardian" o zbieraniu dowodów zbrodni wojennych na Ukrainie przez Instytut Pileckiego
"<Leave no stone unturned>: how investigators gather evidence of war crimes in Ukraine. Multiple investigations launch as experts caution worst crimes likely yet to come under Russian occupation" - by Luke Harding
- Wręczono Medale Virtus et Fraternitas
Wokół medalu
Wręczono Medale Virtus et Fraternitas
15 czerwca 2022 roku odbyła się trzecia Gala wręczenia Medali Virtus et Fraternitas. Tym razem, na wniosek dyrektora Instytutu Pileckiego, Prezydent RP odznaczył aż 23 osoby.
- Upamiętnienie Józefy i Józefa Dmochów oraz Jana Kowalskiego
relacja
Upamiętnienie Józefy i Józefa Dmochów oraz Jana Kowalskiego
14 czerwca 2022 roku w gminie Poświętne, w ramach programu „Zawołani po imieniu”, po raz dwudziesty szósty upamiętniliśmy Polaków zamordowanych za pomoc Żydom w czasie niemieckiej okupacji.
- Nabór artykułów do 6. tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”
Ogłoszenia - Studia nad totalitaryzmami
Nabór artykułów do 6. tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”
Redakcja rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX” zaprasza do przesyłania artykułów w języku polskim lub angielskim, wpisujących się w nakreślone obszary badawcze. Na zgłoszenia czekamy do 31 lipca 2022 roku.
- Upamiętnienie Kazimierza Przekory
relacja
Upamiętnienie Kazimierza Przekory
26 kwietnia 2022 r. w Hucie Mińskiej, podczas dwudziestego szóstego upamiętnienia w ramach programu „Zawołani po imieniu”, uhonorowaliśmy Kazimierza Przekorę, zamordowanego przez Niemców latem 1943 roku za pomoc udzieloną trojgu Żydom.
- Dobro silniejsze niż strach. Upamiętnienie Katarzyny i Sebastiana Kazaków
relacja
Dobro silniejsze niż strach. Upamiętnienie Katarzyny i Sebastiana Kazaków
24 marca w Brzózie Królewskiej, w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, Instytut Pileckiego upamiętnił Katarzynę i Sebastiana Kazaków, którzy zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów za pomoc niesioną Żydom.
- Geneza odrębności historycznej Europy Środkowej
Seminarium
Geneza odrębności historycznej Europy Środkowej
23 lutego o godz. 12:00 odbędzie się seminarium online prof. Krzysztofa Brzechczyna (UAM, IPN). W roli koreferenta wystąpi prof. Tomasz Pawelec (UŚ). Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału.
- Pomorze pod okupacją niemiecką. Jesień 1939
Seminarium
Pomorze pod okupacją niemiecką. Jesień 1939
16 lutego o godz. 12.00 odbędzie się seminarium prof. Piotra Madajczyka (Instytut Studiów Politycznych PAN). W roli koreferenta wystąpi dr Tomasz Ceran (Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy).
- „Trzy ćwierci do śmierci - ostatnia deportacja” | film
Projekt Filmowy
„Trzy ćwierci do śmierci - ostatnia deportacja” | film
1 października 2021 roku podczas XIII Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni odbył się pokaz dokumentu „Trzy ćwierci do śmierci - ostatnia deportacja". To wzruszająca historia niezwykłej przyjaźni, a w tle Kazachstan i bezwzględność sowieckiego totalitaryzmu.
- Zbrodnia Katyńska | materiały edukacyjne do nauki zdalnej
Projekt Edukacyjny dla nauczycieli
Zbrodnia Katyńska | materiały edukacyjne do nauki zdalnej
Z powodu epidemii szkoły przestawiły się na niestandardowy tryb zajęć. Pedagodzy szukają pomysłów na taki sposób przekazania wiedzy, który będzie atrakcyjny dla ich podopiecznych. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, udostępniamy materiały do nauki zdalnej.
- Eksterminacja i opór | materiały edukacyjne do nauki zdalnej
Projekt Edukacyjny dla nauczycieli
Eksterminacja i opór | materiały edukacyjne do nauki zdalnej
Przygotowaliśmy kolejny zestaw ćwiczeń i materiałów źródłowych do e-nauki. Tym razem jest on poświęcony polityce niemieckiej wobec ludności żydowskiej w trakcie II wojny światowej, a także powstaniu w getcie warszawskim.
- Niemiecka polityka eksterminacyjna wobec polskich elit. Przykład KL Gusen | materiały edukacyjne do nauki zdalnej
Projekt Edukacyjny dla nauczycieli
Niemiecka polityka eksterminacyjna wobec polskich elit. Przykład KL Gusen | materiały edukacyjne do nauki zdalnej
Uwaga nauczyciele i uczniowie! W związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Mauthausen-Gusen, który stał się nieupamiętnionym do dziś symbolem niemieckiej polityki likwidacji polskich elit i niszczenia polskiej państwowości, przygotowaliśmy pakiet edukacyjny.
- „Rafał Lemkin. Z bliska" | publikacja
Projekt Edukacyjny dla nauczycieli
„Rafał Lemkin. Z bliska" | publikacja
Materiał edukacyjny poświęcony biografii prawnika Rafała Lemkina i jego najważniejszemu dziełu - Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa.
- Podwójnie Wolne. Prawa polityczne kobiet 1918 | film i materiały edukacyjne
Projekt Edukacyjny dla nauczycieli
Podwójnie Wolne. Prawa polityczne kobiet 1918 | film i materiały edukacyjne
Nadanie w 1918 r. Polkom czynnych i biernych praw wyborczych stawiało Polskę w szeregu najbardziej demokratycznych państw Europy u początków XX wieku. Zachęcamy do zapoznania się z filmem oraz materiałami edukacyjnymi o działaczkach społecznych.
- „Polski El Greco” | film
Projekt Filmowy
„Polski El Greco” | film
5 kwietnia 2021 roku na antenie TVP2 odbyła się premiera filmu „Polski El Greco”, którego współproducentem jest Instytut Pileckiego. Dokument opowiada historię przypadkowego odkrycia obrazu hiszpańskiego mistrza na plebanii w Kosowie Lackim.
- Nieoficjalny. Autobiografia Rafała Lemkina | red. Donna-Lee Frieze
Lemkin Publikacje
Nieoficjalny. Autobiografia Rafała Lemkina | red. Donna-Lee Frieze
Życie Lemkina naznaczyły dramatyczne doświadczenia z czasów wojny: zetknięcie się z totalitaryzmem oraz utrata prawie całej rodziny w wyniku Holokaustu.
- Upamiętnienie Jana Maletki we wsi Treblinka
relacja
Upamiętnienie Jana Maletki we wsi Treblinka
W obchodzone 25 listopada święto kolejarzy Instytut Pileckiego upamiętnił Jana Maletkę we wsi Treblinka. Datę wybrano nieprzypadkowo: zamordowany za podanie wody Żydom transportowanym do obozu zagłady pracował na kolei.
- Rafał Lemkin. Z bliska | concept book
Lemkin Publikacje
Rafał Lemkin. Z bliska | concept book
Prezentujemy pierwszy edukacyjny concept book Instytutu Pileckiego! Osią tej publikacji są losy prawnika, nierozerwalnie związane z procesem powstawania jego najważniejszego dzieła: Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa.
- Upamiętnienie Leokadii Piątkowskiej
relacja
Upamiętnienie Leokadii Piątkowskiej
Leokadia Piątkowska, zamordowana za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej, została uhonorowana w Węgrowie. To już pięćdziesiąta trzecia osoba upamiętniona w ramach rozpoczętego w marcu 2019 roku programu „Zawołani po imieniu”.
- „Lemkin. Zeuge des Genozid-Jahrhunderts” | otwarcie wystawy w Bochum
relacja z wystawy
„Lemkin. Zeuge des Genozid-Jahrhunderts” | otwarcie wystawy w Bochum
W niemieckim Bochum Pilecki-Institut we współpracy z Fritz Bauer Forum otworzył wystawę przybliżającą postać wybitnego prawnika, twórcy pojęcia „ludobójstwo”, Rafała Lemkina.
- Apolonia i Piotr Likosowie upamiętnieni w Opoce Dużej
relacja
Apolonia i Piotr Likosowie upamiętnieni w Opoce Dużej
Instytut Pileckiego upamiętnił Apolonię i Piotra Likosów zamordowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej oraz ratowaną przez nich Żydówkę Izę Ler. To pierwsze takie wydarzenie po wakacjach, ale już 21. od początku programu „Zawołani po imieniu”.
- II Zjazd Rodzin „Zawołanych po imieniu”
relacja
II Zjazd Rodzin „Zawołanych po imieniu”
W trakcie II Zjazdu Rodzin „Zawołanych po imieniu” – osób zamordowanych w czasie wojny za pomoc Żydom – uczestnicy spotkali się w Sejmie z parlamentarzystami, odwiedzili wystawę prezentującą program oraz wzięli udział w warsztatach z psychologami.
- List otwarty rodzin „Zawołanych po imieniu” z okazji II Zjazdu Rodzin
relacja
List otwarty rodzin „Zawołanych po imieniu” z okazji II Zjazdu Rodzin
Uczestnicy II Zjazdu Rodzin „Zawołanych po imieniu” wystosowali list otwarty, w którym poruszyli kwestie związane z różnymi aspektami odpowiedzialności zbiorowej.
- Pokaz filmu „A więc wojna” w kinie Iskra w Augustowie
Projekt Filmowy
Pokaz filmu „A więc wojna” w kinie Iskra w Augustowie
23 września 1939 r., realizując postanowienia paktu Ribbentrop-Mołotow, Sowieci wkroczyli do Augustowa. Suwalszczyznę podzielono na pół – północna część przypadła Niemcom, południowa – ZSRR. Z okazji 82. rocznicy tych wydarzeń zapraszamy na pokaz filmu.
- Wola 1944: Wymazywanie. Zdjęcia ze śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha | wystawa
relacja z wystawy
Wola 1944: Wymazywanie. Zdjęcia ze śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha | wystawa
Zapraszamy na ekspozycję poświęconą ludobójstwu na Woli dokonanym na ludności cywilnej w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Wystawa opiera się na zbiorze ponad stu fotografii zgromadzonych w ramach śledztwa w sprawie głównego sprawcy zbrodni.
- Polska inteligencja jako wróg niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu
Projekt badawczy
Polska inteligencja jako wróg niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu
Jak wyglądał proces tworzenia (się) nowej inteligencji po II wojnie światowej? Kto miał wpływ na jej strukturę czy specyfikę? Co się stało z przedwojennymi – „starymi” – intelektualistami? W ramach tego projektu poszukujemy odpowiedzi na powyższe pytania.
- Upamiętnienie Antoniego Kenigsmana
relacja
Upamiętnienie Antoniego Kenigsmana
Podczas dwudziestego upamiętnienia w ramach programu „Zawołani po imieniu” uhonorowaliśmy pamięć Antoniego Kenigsmana, zamordowanego przez Niemców w 1942 roku za pomoc okazaną trojgu Żydom.
- Instytut Pileckiego upamiętnił Bolesława Książka
relacja
Instytut Pileckiego upamiętnił Bolesława Książka
Instytut Pileckiego uhonorował Bolesława Książka oraz Idela, ukrywanego przez niego żydowskiego chłopca, którzy zostali zamordowani przez Niemców 12 maja 1943 roku.
- Nabór artykułów do 5. tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”
Ogłoszenia - Studia nad totalitaryzmami
Nabór artykułów do 5. tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”
Redakcja rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX” zaprasza do przesyłania artykułów w języku polskim lub angielskim, wpisujących się w nakreślone obszary badawcze. Na zgłoszenia czekamy do 30 lipca 2021 roku.
- Żywie Biełaruś!/Belarus lebt! | wystawa w Instytucie Pileckiego w Berlinie
relacja z wystawy
Żywie Biełaruś!/Belarus lebt! | wystawa w Instytucie Pileckiego w Berlinie
Od 2014 r. w Mińsku odbywał się „Miesiąc Fotografii”, jednak obecna sytuacja polityczna uniemożliwia jego realizację. Wystawę białoruskich twórców dokumentujących demokratyczne protesty na Białorusi będzie można zobaczyć w berlińskim Instytucie Pileckiego.
- Gdyby ściany mogły mówić. W więzieniu dla kobiet w komunistycznej Polsce
Seminarium
Gdyby ściany mogły mówić. W więzieniu dla kobiet w komunistycznej Polsce
Zapraszamy na wykład prof. Anny Müller z University of Michigan-Dearborn w USA. W roli koreferentki wystąpi dr Natalia Jarska z Instytutu Historii PAN. To już ostatnie seminarium przed przerwą wakacyjną!
- Upamiętnienie Piotra Kościeleckiego
relacja
Upamiętnienie Piotra Kościeleckiego
Podczas osiemnastego upamiętnienia w ramach projektu „Zawołani po imieniu” uhonorowaliśmy Piotra Kościeleckiego, zamordowanego przez Niemców za pomoc udzieloną Żydom podczas okupacji. Upamiętniliśmy również zabitych, nieznanych z imienia Żydów.
- Lénine, l'inventeur du totalitarisme (Lenin, twórca totalitaryzmu) | seminarium
Seminarium
Lénine, l'inventeur du totalitarisme (Lenin, twórca totalitaryzmu) | seminarium
Zapraszamy na seminarium prof. Stéphane'a Courtoisa z Catholic Institute of Higher Studies in La Roche-sur-Yon i French National Centre for Scientific Research. Jako koreferent wystąpi prof. Grzegorz Kucharczyk z OBnT Instytutu Pileckiego oraz IH PAN.
- „Nazajutrz” | film
Projekt Filmowy
„Nazajutrz” | film
„Nazajutrz” to opowieść o końcu drugiej wojny światowej z polskiej perspektywy. Relacje naocznych świadków wydarzeń sprzed 76 lat, nagrywanych w różnych miejscach i różnym czasie, uzupełniają archiwalne materiały filmowe.
- Gala Virtus et Fraternitas 2021. Poznaj wszystkich odznaczonych!
Wokół medalu
Gala Virtus et Fraternitas 2021. Poznaj wszystkich odznaczonych!
Prezydent Andrzej Duda wręczył medale obcokrajowcom, którzy w XX wieku nieśli pomoc polskim obywatelom: zarówno w czasach wojen, jak i pokoju. Odznaczenie - na wniosek Instytutu Pileckiego - przyznano osobom z Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Rumunii.
- Polska inteligencja podczas II wojny światowej. Jej losy, dzieje w okupacyjnej rzeczywistości (okupacja niemiecka, okupacja sowiecka)
Projekt badawczy
Polska inteligencja podczas II wojny światowej. Jej losy, dzieje w okupacyjnej rzeczywistości (okupacja niemiecka, okupacja sowiecka)
Społeczeństwo polskie w szczególny sposób doświadczyło skutków okupacji niemieckiej, sowieckiej w latach II wojny światowej i w epoce stalinizmu. Stało się to widoczne na przykładzie bezpowrotnej utraty polskich elit umysłowych, kulturalnych, politycznych.
- Piotr, Franciszek i Antoni Domańscy upamiętnieni w Rzążewie
relacja
Piotr, Franciszek i Antoni Domańscy upamiętnieni w Rzążewie
Instytut Pileckiego uhonorował mieszkańców Rzążewa, ojca i dwóch synów zamordowanych 8 kwietnia 1943 roku za pomoc okazaną Żydom podczas okupacji niemieckiej.
- Królestwo anarchii. W poszukiwaniu nowożytnych wyobrażeń o Rzeczypospolitej i jej mieszkańcach
Seminarium
Królestwo anarchii. W poszukiwaniu nowożytnych wyobrażeń o Rzeczypospolitej i jej mieszkańcach
Zapraszamy na wykład, który poprowadzi dr Jacek Kordel z Uniwersytetu Warszawskiego. Koreferentem w spotkaniu będzie dr Tomasz Szwaciński.
- Historia polityczna. Polityka państw postsowieckich – co dla nas znaczy?
Seminarium
Historia polityczna. Polityka państw postsowieckich – co dla nas znaczy?
Zachęcamy do udziału w wykładzie, który wygłosi dr Jerzy Rohoziński z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego. Koreferentem w spotkaniu będzie dr Dmitriy Panto z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
- Polityka gospodarcza jako narzędzie państw totalitarnych wobec obywateli polskich w latach 1939-1949
Projekt badawczy
Polityka gospodarcza jako narzędzie państw totalitarnych wobec obywateli polskich w latach 1939-1949
Celem projektu „Polityka gospodarcza jako narzędzie państw totalitarnych wobec obywateli polskich w latach 1939-1949” jest ukazanie zbieżności polityki gospodarczej państwa totalitarnych prowadzonej wobec obywateli państwa polskiego w okresie 1939-1949.
- Terror niemiecki we wschodnich powiatach dystryktu warszawskiego Generalnego Gubernatorstwa w latach 1939-1944
Projekt badawczy
Terror niemiecki we wschodnich powiatach dystryktu warszawskiego Generalnego Gubernatorstwa w latach 1939-1944
Celem projektu jest kompleksowe przedstawienie aparatu przemocy i polityki terroru III Rzeszy w wybranych powiatach dystryktu warszawskiego Generalnego Gubernatorstwa jak również sytuacji miejscowej ludności i podejmowanych przez nią form oporu.
- Spuścizna Biura Dokumentów w zbiorach Instytutu Hoovera
Projekt badawczy
Spuścizna Biura Dokumentów w zbiorach Instytutu Hoovera
Dokumenty polskich formacji zbrojnych w ZSRS, na Bliskim Wchodzie i we Włoszech zdeponowane po wojnie w Archiwum Instytutu Hoovera są kluczowym korpusem dokumentów do badań naukowych nad polityką okupacyjną Związku Sowieckiego na wschodnich terenach II RP.
- Żydzi na terenie Generalnego Gubernatorstwa (1939-1945)
Projekt badawczy
Żydzi na terenie Generalnego Gubernatorstwa (1939-1945)
Celem projektu jest zbadanie losu Żydów obywateli polskich podczas II wojny światowej na terenie czterech dystryktów Generalnego Gubernatorstwa.
- KL Gusen jako miejsce eksterminacji Polaków
Projekt badawczy
KL Gusen jako miejsce eksterminacji Polaków
Celem projektu jest zbadanie losów polskich więźniów KL Gusen.
- Pamięć o II wojnie światowej: analiza organizacyjna
Projekt badawczy
Pamięć o II wojnie światowej: analiza organizacyjna
Dlaczego pewne wydarzenia i tematy historyczne przedostają się do pamięci zbiorowej, stają się jej częścią, zaś inne nie, lub z opóźnieniem powracają?
- Pańska, szlachecka, faszystowska. Polska w sowieckiej propagandzie, kulturze i historiografii 1917–1945
Seminarium
Pańska, szlachecka, faszystowska. Polska w sowieckiej propagandzie, kulturze i historiografii 1917–1945
Zapraszamy na wykład prof. Tadeusza Rutkowskiego (Uniwersytet Warszawski); jako koreferent wystąpi prof. Marek Kornat (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk). Seminarium naukowe wyjątkowo rozpocznie się o godzinie 16.00.
- Niszczenie polskich zabytków nieruchomych na terytorium okupowanym przez III Rzeszę – dystrykt krakowski
Projekt badawczy
Niszczenie polskich zabytków nieruchomych na terytorium okupowanym przez III Rzeszę – dystrykt krakowski
Celem projektu badawczego jest ustalenie szczegółowego obrazu strat poniesionych przez Polskę w wyniku okupacji niemieckiej w zakresie szczególnego rodzaju dobra kultury jakim są zabytki nieruchome.
- Niższość cywilizacyjna wrogiego narodu. Niemieckie dyskursy o Polsce i Polakach 1919-1945 | seminarium
Seminarium
Niższość cywilizacyjna wrogiego narodu. Niemieckie dyskursy o Polsce i Polakach 1919-1945 | seminarium
Zachęcamy do udziału w seminarium prof. Marka Kornata (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Jako koreferent wystąpi prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk).
- Państwo Hitlera | seminarium
Seminarium
Państwo Hitlera | seminarium
Zapraszamy na wykład, który wygłosi dr hab. Andrzej Zawistowski z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego oraz SGH w Warszawie. W roli koreferenta wystąpi dr Mirosław Sikora z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach.
- Długi kulturkampf. Pruskie i niemieckie wojny kulturowe przeciw Polsce w latach 1795- 1918 | seminarium
Seminarium
Długi kulturkampf. Pruskie i niemieckie wojny kulturowe przeciw Polsce w latach 1795- 1918 | seminarium
Zapraszamy na wykład, który wygłosi prof. Grzegorz Kucharczyk z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego oraz Instytutu Historii PAN. W roli koreferenta wystąpi dr Mateusz Werner z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
- Nie żyje Walenty Jabłoński - sybirak ocalony przed laty przez Tassybaja Abdikarimowa
Wokół medalu
Nie żyje Walenty Jabłoński - sybirak ocalony przed laty przez Tassybaja Abdikarimowa
Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość: zmarł Walenty Jabłoński – sybirak, lekarz, aktywny działacz Związku Sybiraków w Białymstoku. W 1952 roku został wywieziony do kołchozu w Kazachstanie, gdzie od śmierci głodowej uratował go Tassybaj Abdikarimow.
- The Polish Underground and the Jews | seminarium
Seminarium
The Polish Underground and the Jews | seminarium
Next Wednesday, on 14 April 2021 at 3 p.m. CEST, we are holding an online seminar entitled “The Polish Underground and the Jews.”
- Mein Kampf. Edycja krytyczna | seminarium
Seminarium
Mein Kampf. Edycja krytyczna | seminarium
Zachęcamy do udziału w wykładzie, który wygłosi prof. Eugeniusz Cezary Król. W roli koreferenta wystąpi dr Mateusz Werner z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
- Tożsamość i etos inteligencji polskiej | seminarium
Seminarium
Tożsamość i etos inteligencji polskiej | seminarium
Zachęcamy do udziału w seminarium, które poprowadzi prof. Maciej Janowski z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Jego koreferentem będzie dr hab. Piotr Kulas z Uniwersytetu Warszawskiego.
- Upamiętnienie Józefa Pruchniewicza w Bieczu
relacja
Upamiętnienie Józefa Pruchniewicza w Bieczu
23 marca uhonorowaliśmy mieszkańca Biecza zamordowanego za pomoc okazaną Żydom podczas okupacji niemieckiej. Szesnaste upamiętnienie zrealizowane w ramach projektu „Zawołani po imieniu” było zamknięte dla szerokiej publiczności z powodu pandemii.
- The Genesis of the Lados Operation – 1940-1942 | seminarium
Seminarium
The Genesis of the Lados Operation – 1940-1942 | seminarium
An examination of the background behind the Bern passport operation, looking at the wider context of Polish exile government policy as well as the possible precedents set elsewhere, including the Sugihara visas.
- Europa Środkowa oczami Hannah Arendt | seminarium
Seminarium
Europa Środkowa oczami Hannah Arendt | seminarium
Zachęcamy do udziału w seminarium, które poprowadzi prof. Marek Cichocki z Centrum Europejskiego w Natolinie. Jako koreferent wystąpi dr Bartłomiej Kapica z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego.
- Wspólnota polityczna bez państwa. Moralny koszt utraty państwowości | seminarium
Seminarium
Wspólnota polityczna bez państwa. Moralny koszt utraty państwowości | seminarium
Zachęcamy do udziału w seminarium, podczas którego prof. Paweł Kaczorowski (UKSW) przeanalizuje sytuację członków wspólnoty pozbawionej państwa na przykładzie fragmentów z literatury pamiętnikarskiej i wspomnieniowej.
- Around Larry Wolff and his “Inventing Eastern Europe” | seminarium
Seminarium
Around Larry Wolff and his “Inventing Eastern Europe” | seminarium
Zapraszamy na seminarium prof. Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego, wykładowcy University College London oraz profesora wizytującego w Centrum Europejskim Natolin. Jako koreferent wystąpi dr Mateusz Werner z OBnT Instytutu Pileckiego.
- Prusy. Pięć wieków | seminarium
Seminarium
Prusy. Pięć wieków | seminarium
Pięć wieków historii Prus to dzieje budowy jednolitego, nowoczesnego (stanowiącego przez długi czas wzór modernizacji) państwa. Państwa, które - jak żadne inne w Europie - zostało zaprojektowane. Zapraszamy na seminarium prof. Grzegorza Kucharczyka.
- Tu będziecie żyć i tu umrzecie. Wojna oczami dzieci 2 | premiera filmu
Projekt Filmowy
Tu będziecie żyć i tu umrzecie. Wojna oczami dzieci 2 | premiera filmu
Zapraszamy na premierę filmu „Tu będziecie żyć i tu umrzecie”. To druga część serii „Wojna oczami dzieci”, w ramach której oddajemy głos najmłodszym, aby poznać prawdę o II wojnie światowej z perspektywy najbardziej niewinnych uczestników wydarzeń.
- Zawołani po imieniu | otwarcie wystawy
relacja
Zawołani po imieniu | otwarcie wystawy
Wystawa opowiada o osobach wyjętych spod prawa – tylko dlatego, że pomagali tym, których okupanci uznali za „podludzi”. Dziś, po latach, przypominamy twarze Polaków zamordowanych za ratowanie Żydów i oddajemy głos ich bliskim.
- Świadkowie Epoki: Czas Zagłady | film
Projekt Filmowy
Świadkowie Epoki: Czas Zagłady | film
„Czas Zagłady” to zapis emocjonalnych relacji dotyczących warszawskiego getta i obozu Auschwitz-Birkenau. Wypowiedzi „Świadków Epoki” ilustrują materiały archiwalne pochodzące z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
- Polska w oczach niemieckich ekspertów 1933-1945. O wyższości kultury niemieckiej nad polską | seminarium
Seminarium
Polska w oczach niemieckich ekspertów 1933-1945. O wyższości kultury niemieckiej nad polską | seminarium
Jakie były intelektualne założenia pozwalające w latach 30. sformułować ekspansjonistyczną politykę wobec Polski, opartą na poczuciu wyższości kulturowej Niemiec? Tego zagadnienia będzie dotyczyło seminarium, które poprowadzi dr Mateusz Werner z OBnT.
- Świadkowie Epoki. Ku Zagładzie
Projekt Filmowy
Świadkowie Epoki. Ku Zagładzie
Z okazji 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zorganizowaliśmy wirtualny pokaz filmów o Zagładzie. Widzowie mogli zobaczyć m.in. produkcję Instytutu Pileckiego pt. „Świadkowie Epoki. Ku Zagładzie”.
- Projekt polegli1939.pl - wspomaganie badań narzędziami GIS | seminarium
Seminarium
Projekt polegli1939.pl - wspomaganie badań narzędziami GIS | seminarium
Zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniu na temat wykorzystania systemów informacji geograficznej w badaniach historycznych. Seminarium poprowadzi dr Mateusz Zawadzki, pracownik Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
- Memories and Testimonies - what can we learn from them about Mothers during the Holocaust
Seminarium
Memories and Testimonies - what can we learn from them about Mothers during the Holocaust
Wraz z początkiem nowego roku wracają seminaria naukowe Instytutu Pileckiego! Już dzisiaj zapraszamy na wykład, który 20.01 poprowadzi Hana Oren z Mashmaut Center w Izraelu.
- Ćwiczenie Nowoczesności „We are the Future” | wyniki rekrutacji do projektu
Ćwiczenie nowoczesności
Ćwiczenie Nowoczesności „We are the Future” | wyniki rekrutacji do projektu
Ogłoszenie wyników naboru do III edycji międzynarodowego programu „Ćwiczenie Nowoczesności”.
- Podwójnie Wolne. Prawa polityczne kobiet 1918 | premiera filmu
Projekt Filmowy
Podwójnie Wolne. Prawa polityczne kobiet 1918 | premiera filmu
Tytuł filmu „Podwójnie wolne”, to słowa jednej z sufrażystek, komentujących ukazanie się dekretu z dnia 28 listopada 1918 r. przyznającego Polkom pełnię praw wyborczych. Zwracają one uwagę na szczególny rodzaj splatania się walki Polek o równouprawnienie z walką o niepodległość kraju.
- Ćwiczenie Nowoczesności "We are the Future" | rekrutacja do projektu
Ćwiczenie nowoczesności
Ćwiczenie Nowoczesności "We are the Future" | rekrutacja do projektu
Trzecia edycja polsko-niemiecko-izraelskiego programu wymiany intelektualno-artystycznej „Ćwiczenie nowoczesności” będzie poświęcona sposobom przewidywania i projektowania przyszłości przez nurty modernizacyjne na całym świecie.
- Instytut Pileckiego upamiętnił ofiary niemieckiej zbrodni w Starym Lipowcu
relacja
Instytut Pileckiego upamiętnił ofiary niemieckiej zbrodni w Starym Lipowcu
Mieszkańcy okolicy dobrze słyszeli krzyki dochodzące z podpalonego przez Niemców domu. Zginęły w nim kobiety i dzieci - sześcioro mieszkańców Aleksandrowa i Starego Lipowca oraz młoda Żydówka. Po latach Instytut Pileckiego "zawołał ich po imieniu".
- Zawołani po imieniu | wystawa stała w warszawskim Domu bez Kantów
relacja z wystawy
Zawołani po imieniu | wystawa stała w warszawskim Domu bez Kantów
Wystawa opowiada o osobach wyjętych spod prawa – tylko dlatego, że pomagali tym, których okupanci uznali za „podludzi”. Dziś, po latach, przypominamy twarze Polaków zamordowanych za ratowanie Żydów i oddajemy głos ich bliskim.
- Karolina Juszczykowska upamiętniona w Tomaszowie Mazowieckim
relacja
Karolina Juszczykowska upamiętniona w Tomaszowie Mazowieckim
Karolina Juszczykowska, skazana na śmierć i stracona za ukrywanie Żydów podczas II wojny światowej, została uhonorowana w Tomaszowie Mazowieckim. To już 14. upamiętnienie w ramach projektu „Zawołani po imieniu”.
- Instytut Pileckiego uhonorował rodzinę Banaszków
relacja
Instytut Pileckiego uhonorował rodzinę Banaszków
Marianna, Władysław i Stanisława Banaszkowie, zamordowani za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej, zostali upamiętnieni w Markach koło Warszawy. Po raz pierwszy w historii projektu udało się nawiązać kontakt z potomkami Ocalonych.
- Upamiętnienie Zofii i Bogusia Krasuskich
relacja
Upamiętnienie Zofii i Bogusia Krasuskich
Zofia i Boguś Krasuscy, zamordowani za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej, zostali uhonorowani w Tworkach k. Siedlec. To ostatni przed wakacjami kamień z pamiątkową tablicą odsłonięty w ramach projektu Zawołani po imieniu.
- Franciszka i Józef Sowowie upamiętnieni w Wierzchowisku
relacja
Franciszka i Józef Sowowie upamiętnieni w Wierzchowisku
Upamiętniliśmy rodzinę, która pomogła grupie Żydów uciec z częstochowskiego getta i udzieliła im schronienia. Po odnalezieniu kryjówki Niemcy zamordowali zarówno ratowanych, jak i ratujących. Franciszka oraz Józef Sowowie osierocili pięcioro dzieci.
- Exercising modernity. Konkurs na stypendia kulturalne Instytutu Pileckiego w Berlinie
Ćwiczenie nowoczesności
Exercising modernity. Konkurs na stypendia kulturalne Instytutu Pileckiego w Berlinie
Ogłaszamy nabór do programu Exercising modernity! W ramach przedsięwzięcia będziemy przyznawać stypendia na projekty koncentrujące się wokół zagadnienia nowoczesności, związane z wybranym obszarem historii, sztuki i/ lub kultury polskiej XX wieku.
- Instytut Pileckiego uhonorował ofiary obławy w Paulinowie
relacja
Instytut Pileckiego uhonorował ofiary obławy w Paulinowie
Jedenastu Polaków, zamordowanych za ratowanie Żydów podczas wojny, zostało uhonorowanych przez Instytut Pileckiego w czwartek 4 czerwca w Sterdyni. To już dziesiąty kamień z pamiątkową tablicą, odsłonięty w ramach rozpoczętego w marcu 2019 roku projektu.
- Nabór artykułów do 4. tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”
Ogłoszenia - Studia nad totalitaryzmami
Nabór artykułów do 4. tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”
Zachęcamy do nadsyłania tekstów naukowych do kolejnego tomu rocznika Instytutu Pileckiego.
- Akcja "Płomyk pamięci"
relacja
Akcja "Płomyk pamięci"
24 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Pokazaliśmy, że pomimo trudnej sytuacji, w jakiej obecnie się znajdujemy, nie zapominamy o tych, którzy za pomoc prześladowanym zapłacili najwyższą cenę.
- Dylematy powojnia
Projekt Edukacyjny dla uczniów i studentów
Dylematy powojnia
Warsztaty, które pozwalają uczniom poznać problemy i historię pokolenia doświadczonego przez II wojnę światową.
- English in Academia | warsztaty
English in Academia
English in Academia | warsztaty
Warsztaty dla młodych naukowców, którzy chcą poznać reguły rządzące dyskursem akademickim w świecie anglosaskim.
- Lemkin. Świadek wieku ludobójstwa | o wystawie
relacja z wystawy
Lemkin. Świadek wieku ludobójstwa | o wystawie
Pierwsza w Polsce wystawa w pełni poświęcona Rafałowi Lemkinowi - polskiemu prawnikowi żydowskiego pochodzenia, twórcy pojęcia ludobójstwa
- List otwarty rodzin „Zawołanych po imieniu”
relacja
List otwarty rodzin „Zawołanych po imieniu”
Rodziny Polaków uhonorowanych w ramach projektu „Zawołani po imieniu” wystosowały apel o dalsze upamiętnienia osób zamordowanych za udzielanie pomocy Żydom podczas II wojny światowej.
- Upamiętnienie Franciszka Andrzejczyka
relacja
Upamiętnienie Franciszka Andrzejczyka
Projekt „Zawołani po Imieniu” zatacza coraz szersze kręgi! Aż 65 osób z rodziny Franciszka Andrzejczyka przybyło do Czyżewa, aby uhonorować pamięć swojego ojca, dziadka i pradziadka.
- Władysława i Stanisław Krysiewiczowie upamiętnieni w Waniewie
relacja
Władysława i Stanisław Krysiewiczowie upamiętnieni w Waniewie
Małżeństwo rozstrzelano za ukrywanie ośmiorga Żydów. W niedzielę 6 października, w Waniewie koło Białegostoku, uhonorowaliśmy państwa Krysiewiczów, odsłaniając tablicę poświęconą ich pamięci.
- Upamiętnienie Wacława Budziszewskiego
relacja
Upamiętnienie Wacława Budziszewskiego
W niedzielę 22 września Instytut Pileckiego uhonorował Wacława Budziszewskiego zamordowanego podczas wojny za pomoc niesioną Żydom. W ramach projektu Zawołani po imieniu w miejscowości Nur koło Ostrowi Mazowieckiej odsłonięto tablicę pamiątkową.
- Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz | wystawa
relacja z wystawy
Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz | wystawa
Witold Pilecki był dotychczas postacią mało znaną poza granicami Polski. Wystawa - przygotowana na podstawie najnowszych badań międzynarodowych ekspertów - ma przybliżyć historię rotmistrza naszym zachodnim sąsiadom.
- Recruitment | English in Academia
English in Academia
Recruitment | English in Academia
Unique in this country, English in Academia is a hands-on English-language program for emerging scholars in the humanities and social sciences seeking to learn and practice top-level English in an international academic context.
- „Lemkin. Witness to the Age of Genocide” | otwarcie wystawy w Nowym Jorku
relacja z wystawy
„Lemkin. Witness to the Age of Genocide” | otwarcie wystawy w Nowym Jorku
21 sierpnia w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku Instytut Pileckiego otworzył wystawę „Lemkin. Witness to the Age of Genocide”.
- Paszporty | wystawa o grupie Ładosia
relacja z wystawy
Paszporty | wystawa o grupie Ładosia
Obejrzyj najcenniejsze obiekty z Archiwum Eissa. Dziesiątki zdjęć, dokumentów i listów dokumentujących działalność grupy Ładosia – polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich współpracujących, by ratować europejskich Żydów
- Rodzina Postków upamiętniona w Stoczku
relacja
Rodzina Postków upamiętniona w Stoczku
Rodzina Postków w czasie niemieckiej okupacji ukrywała i żywiła 17 osób pochodzenia żydowskiego. Zapłacili za to najwyższą cenę. W niedzielę 30 czerwca Instytut Pileckiego uhonorował zamordowanych.
- Jadwiga Długoborska i Lucyna Radziejowska upamiętnione
relacja
Jadwiga Długoborska i Lucyna Radziejowska upamiętnione
Jadwiga Długoborska i Lucyna Radziejowska zostały zamordowane przez Niemców w czasie okupacji za ukrywanie Żydów. Instytut Pileckiego pokazał ich historie światu, upamiętniając w ramach projektu Zawołani po imieniu.
- Poznaj odznaczonych medalem Virtus et Fraternitas!
Wokół medalu
Poznaj odznaczonych medalem Virtus et Fraternitas!
Czternaście historii, które musisz poznać, czternaścioro wyjątkowych ludzi, którzy przezwyciężyli strach, by pomóc innym.
- Medale Virtus et Fraternitas wręczone przez Prezydenta RP
Wokół medalu
Medale Virtus et Fraternitas wręczone przez Prezydenta RP
19 czerwca 2019 roku po raz pierwszy w historii przyznane zostały medale Virtus et Fraternitas. Wręczył je Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek Instytutu Pileckiego.
- Aleksandra i Hieronim Skłodowscy upamiętnieni za pomoc Żydom
relacja
Aleksandra i Hieronim Skłodowscy upamiętnieni za pomoc Żydom
W niedzielę 16 czerwca w Skłodach-Piotrowicach upamiętniliśmy dwie osoby w ramach projektu "Zawołani po imieniu". Aleksandra i Hieronim Skłodowscy zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów za pomoc Żydom.
- Upamiętnienie Piotra Leszczyńskiego i Antoniego Prusińskiego
relacja
Upamiętnienie Piotra Leszczyńskiego i Antoniego Prusińskiego
Uroczyste odsłonięcie kamienia i tablicy upamiętniającej zamordowanych za pomaganie Żydom: Antoniego Prusińskiego i Piotra Leszczyńskiego, odbyło się w niedzielę 9 czerwca w miejscowości Poręba-Kocęby koło Ostrowi Mazowieckiej.
- Upamiętnienie mieszkańców Gminy Sadowne oraz Rodziny Lubkiewiczów
relacja
Upamiętnienie mieszkańców Gminy Sadowne oraz Rodziny Lubkiewiczów
Instytut Pileckiego z inicjatywy prof. Magdaleny Gawin – wiceminister w MKiDN, upamiętnił Mariannę, Leona i Stefana Lubkiewiczów zamordowanych przez Niemców w styczniu 1943 roku za przekazanie chleba dwóm Żydówkom.
- Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918 | relacja z wystawy
relacja z wystawy
Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918 | relacja z wystawy
Paleolog, Gertz, Kretkowska, Szczerbińska. Poznaj polskie emancypantki, działaczki niepodległościowe i społeczniczki. W stulecie nadania Polkom praw wyborczych przedstawiamy ich niezwykłą drogę do idei wolnej Polski i równych praw kobiet i mężczyzn.
- Otwarcie Kolekcji Lemkinowskiej
Lemkin Publikacje
Otwarcie Kolekcji Lemkinowskiej
Ponad 160 tytułów związanych z postacią i dorobkiem Rafała Lemkina trafiło do Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Przygotowana przez nas Kolekcja Lemkinowska została dziś uroczyście przekazana i otwarta.