Zawołani po imieniu. Wystawa stała. - Instytut Pileckiego
Zawołani po imieniu. Wystawa stała.
Wystawa „Zawołani po imieniu” opowiada o osobach wyjętych spod prawa, zagrożonych donosem, mordowanych bez sądu – tylko dlatego, że pomagali tym, których okupanci uznali za „podludzi”.
Kim są „Zawołani po imieniu”? To Polacy, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali zamordowani przez Niemców za pomoc niesioną skazanym na Zagładę Żydom. Losy pomagających przez lata były znane tylko ich najbliższym.
Dziś, po latach, przypominamy twarze Polaków zamordowanych za ratowanie Żydów i oddajemy głos ich bliskim. Do przygotowania wystawy posłużyły materiały zebrane podczas badania losów „Zawołanych po imieniu” – archiwalne dokumenty i zdjęcia, przedmioty należące do upamiętnionych, wywiady z rodzinami, a także opracowania dotyczące niemieckiej machiny terroru, jakiej byli poddani mieszkańcy okupowanej Polski.
Dzięki programowi upamiętnień Instytutu Pileckiego „Zawołani po imieniu” stają się dziś częścią naszej wspólnej pamięci (więcej o programie).
Wystawa „Zawołani po imieniu” w wersji wirtualnej: https://instytutpileckiego.pl/pl/wystawy/wirtualne-wystawy/zawolani-po-imieniu-wystawa-wirtualna
Adres: Dom Bez Kantów, ul. Krakowskie Przedmieście 11, 00-065 Warszawa
Godziny otwarcia: codziennie oprócz poniedziałków 10:00-18:00, w czwartki 10:00-20:00 (ostatnie wejście 30 minut przed zamknięciem)
Warsztaty edukacyjne:
Kontakt i rezerwacja: zapisz się na zajęcia poprzez formularz (kliknij tutaj)!
Wstęp bezpłatny ! ! !
Relacje z wystawy
- Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz | wystawa
relacja z wystawy
Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz | wystawa
Witold Pilecki był dotychczas postacią mało znaną poza granicami Polski. Wystawa - przygotowana na podstawie najnowszych badań międzynarodowych ekspertów - ma przybliżyć historię rotmistrza naszym zachodnim sąsiadom.
- Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918 | relacja z wystawy
relacja z wystawy
Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918 | relacja z wystawy
Paleolog, Gertz, Kretkowska, Szczerbińska. Poznaj polskie emancypantki, działaczki niepodległościowe i społeczniczki. W stulecie nadania Polkom praw wyborczych przedstawiamy ich niezwykłą drogę do idei wolnej Polski i równych praw kobiet i mężczyzn.