O Instytucie - Instytut Pileckiego
To miejsce stworzone na potrzeby interdyscyplinarnej i międzynarodowej refleksji nad kluczowymi zagadnieniami XX wieku: dwoma totalitaryzmami – niemieckim i sowieckim, a także konsekwencjami ich działań.
Honorujemy osoby, które w trudnych czasach niosły pomoc obywatelom polskim i Polakom o innej przynależności państwowej. Na wniosek dyrektora Instytutu Prezydent RP odznacza je medalem Virtus et Fraternitas.
Gromadzimy i udostępniamy dokumenty ukazujące oblicza XX wieku, wspieramy badania naukowe, dzięki projektom edukacyjnym i wydarzeniom z pogranicza kultury i historii.
Instytut w liczbach
-
3130814
stron materiału archiwalnego w Archiwum Instytutu Pileckiego
-
15731
zeznania w języku polskim na portalu Zapisy Terroru
-
4679
zeznań w języku angielskim na portalu Zapisy Terroru
-
7115
jednostek udostępnionych w ramach Archiwum Instytutu Pileckiego
-
2300
pełne notacje „Świadków Epoki”
-
599
relacji świadków Centrum Lemkina
Nauka
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego skupia wokół siebie badaczy z dziedziny politologii, socjologii, historii oraz studiów żydowskich. Stanowi on wyjątkowe środowisko naukowców, którzy realizują interdyscyplinarne projekty naukowe w zakresie badań nad totalitaryzmami i historią Polski w XX wieku. Badania dotyczą głównie II wojny światowej, jej skutków oraz pamięci o niej przez drugie i trzecie pokolenie urodzone po wojnie.
Stypendia
Program stypendialny kierujemy do naukowców z Polski i zagranicy, którzy w swoich badaniach korzystają ze źródeł archiwalnych Instytutu. Chcemy, by unikalne doświadczenie Europy Środkowo-Wschodniej stanowiło punkt wyjścia do badań nad ubiegłym stuleciem – ukazania jego złożoności oraz mechanizmów, które decydowały o biegu historii.
Upamiętnienia
Instytut Pileckiego wypracował spójny i czytelny sposób upamiętniania Polaków zamordowanych za niesienie pomocy potrzebującym Żydom. Prosty symbol – kamień opatrzony krótką inskrypcją w języku polskim i angielskim – informują o wydarzeniach, do których doszło w tym miejscu oraz przypominają o tych, którzy przełamując paraliżujący strach o życie swoje i swoich bliskich, nieśli pomoc Żydom.
Kultura
Historia XX wieku to tysiące opowieści, które tylko czekają na odkrycie. Instytut buduje pomost między nauką a kulturą. Inspiruje i inicjuje zjawiska kulturalne, które za pomocą różnorodnych środków i z wykorzystaniem nowych technologii ukazują oblicza minionego stulecia.
Edukacja
Warsztaty, wykłady, gry miejskie – projekty edukacyjne adresujemy zarówno do młodzieży, jak i dorosłych. O zawiłych drogach historii opowiadamy, bazując na archiwach oraz materiałach źródłowych. Losy świadków XX wieku przedstawiamy na tle procesów historycznych. Ich przeżycia, dylematy i wybory pozwalają nam ukazać realia minionego stulecia, bez zatracania perspektywy osobistych doświadczeń.
Wydawnictwo
Dobrze napisana historia skupia uwagę czytelnika i na długo pozostaje w pamięci. Działalność wydawnicza Instytutu obejmuje publikację zbiorów relacji ofiar nazizmu i komunizmu oraz nowych prac naukowych.
Wydajemy książki autorów reprezentujących różne dyscypliny. Podejmują oni refleksję nad tematami pomijanymi lub niedostatecznie uwzględnionymi w dotychczasowych badaniach nad XX-wiecznymi dziejami Polski. Przekładamy także na język polski dzieła światowej humanistyki dotyczące totalitaryzmów.