Konferencje - Instytut Pileckiego
Archiwalne
- Russia’s War of Aggression Against Ukraine. Challenges of Documenting and Prosecuting War Crimes | International Conference
konferencja
Russia’s War of Aggression Against Ukraine. Challenges of Documenting and Prosecuting War Crimes | International Conference
Join us and an impressive line-up to reflect on Russia's Invasion of Ukraine and its implications for international law.
- Pierwszy dzień konferencji | Russia’s War of Aggression Against Ukraine. Challenges of Documenting and Prosecuting War Crimes
konferencja
Pierwszy dzień konferencji | Russia’s War of Aggression Against Ukraine. Challenges of Documenting and Prosecuting War Crimes
Minął pierwszy dzień międzynarodowej konferencji "Russia’s War of Aggression Against Ukraine. Challenges of Documenting and Prosecuting War Crimes".
- Ludobójcze zbrodnie zaborczych reżimów. Od II wojny światowej do Ukrainy | konferencja
konferencja
Ludobójcze zbrodnie zaborczych reżimów. Od II wojny światowej do Ukrainy | konferencja
8 i 9 grudnia w warszawskim Pałacu Staszica odbyła się międzynarodowa konferencja będąca podsumowaniem pięcioletniego projektu realizowanego przez Instytut Pileckiego przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki.
- Totalitarianism Across History and Disciplines | conference
konferencja
Totalitarianism Across History and Disciplines | conference
The conference will take place at Valdosta State University in Valdosta, Georgia, on 15-16 November 2022
- II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Inteligencja polska wobec totalitaryzmów: opór i kompromis podczas II wojny światowej.
konferencja
II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Inteligencja polska wobec totalitaryzmów: opór i kompromis podczas II wojny światowej.
II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Inteligencja polska wobec totalitaryzmów: opór i kompromis podczas II wojny światowej" | 9 listopada, Warszawa
- Kościół Katolicki podczas II wojny światowej. Nowe wyzwania dla wspólnot zakonnych i duchowieństwa w obliczu eksterminacji ludności żydowskiej
konferencja
Kościół Katolicki podczas II wojny światowej. Nowe wyzwania dla wspólnot zakonnych i duchowieństwa w obliczu eksterminacji ludności żydowskiej
Celem konferencji jest podsumowanie prac w projekcie naukowym „Rola żeńskich zgromadzeń zakonnych w pomocy i ratowaniu ludności żydowskiej na Ziemiach Polskich podczas II wojny światowej”, realizowanym w Instytucie Pileckiego.
- Konferencja "Edukacja pod bombami. Dzieci wojny. Uwarunkowania edukacyjne i oświata podczas II wojny światowej i w okresie powojnia"
konferencja
Konferencja "Edukacja pod bombami. Dzieci wojny. Uwarunkowania edukacyjne i oświata podczas II wojny światowej i w okresie powojnia"
Celem konferencji było ukazanie uwarunkowań edukacji dzieci w wieku szkolnym, pochodzących z terytorium Polski w granicach II RP, które podczas II wojny światowej kontynuowały naukę, zarówno „pod okiem” okupantów, jak i na uchodźstwie.
- Congress: Doomed to repeat? Challenges of teaching 20th-century history (2-3 August)
konferencja
Congress: Doomed to repeat? Challenges of teaching 20th-century history (2-3 August)
Today we concluded the two-day international congress "Doomed to repeat? Challenges of teaching 20th-century history" for teachers and educators!
- Polska szkoła prawa XX wieku. Na ratunek człowiekowi – między dyplomacją, prawem i polityką
konferencja
Polska szkoła prawa XX wieku. Na ratunek człowiekowi – między dyplomacją, prawem i polityką
Międzynarodowa konferencja naukowa stanowiła przestrzeń do debaty o koncepcjach, ideach, staraniach konkretnych osób, a także zabiegach podejmowanych w trakcie II wojny światowej w celu napiętnowania i powstrzymania ludobójstwa.
- Gospodarka w mikroskali. Polacy i ziemie polskie w dekadzie dwóch totalitaryzmów | konferencja
konferencja
Gospodarka w mikroskali. Polacy i ziemie polskie w dekadzie dwóch totalitaryzmów | konferencja
Celem konferencji będzie ukazanie na przykładzie case study, w jaki sposób polityka gospodarcza państw totalitarnych wpływała na codzienne życie Polaków w przełomowej dla nich dekadzie XX w.
- Gospodarka w mikroskali. Polacy i ziemie polskie w dekadzie dwóch totalitaryzmów 1939-1949 | call for papers
konferencja
Gospodarka w mikroskali. Polacy i ziemie polskie w dekadzie dwóch totalitaryzmów 1939-1949 | call for papers
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego zaprasza do udziału w konferencji „Gospodarka w mikroskali. Polacy i ziemie polskie w dekadzie dwóch totalitaryzmów 1939-1949”, która odbędzie się 16 listopada 2021 r. Na zgłoszenia czekamy do 31 maja.
- Śmierć i narodziny (nowej) inteligencji polskiej | call for papers
konferencja
Śmierć i narodziny (nowej) inteligencji polskiej | call for papers
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej „Śmierć i narodziny (nowej) inteligencji polskiej”, która odbędzie się 8-9 listopada 2021 r. Na zgłoszenia czekamy do 16 sierpnia.
- Śmierć i narodziny (nowej) inteligencji polskiej | konferencja naukowa
konferencja
Śmierć i narodziny (nowej) inteligencji polskiej | konferencja naukowa
Wysiedlenia elit II RP, eksterminacja oficerów czy powstanie „nowej” inteligencji pod auspicjami sowieckimi - to niektóre z zagadnień, jakie poruszą uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Śmierć i narodziny (nowej) inteligencji polskiej”.
- Decyzja: ratować ludzi. Dyplomaci i akcje pomocowe podczas Holocaustu | call for papers
konferencja
Decyzja: ratować ludzi. Dyplomaci i akcje pomocowe podczas Holocaustu | call for papers
Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej, adresowanej do uczonych zajmujących się historią II wojny światowej. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 czerwca 2021 roku.
- Decyzja: ratować ludzi. Dyplomaci i akcje pomocowe podczas Holokaustu | konferencja
konferencja
Decyzja: ratować ludzi. Dyplomaci i akcje pomocowe podczas Holokaustu | konferencja
Instytut Pileckiego serdecznie zaprasza na organizowaną w ramach obchodów Roku Grupy Ładosia międzynarodową konferencję „Decyzja: ratować ludzi. Dyplomaci i akcje pomocowe podczas Holokaustu”, która odbędzie się w dniach 19-21.10.2021 r. w Warszawie.
- Zbrodnia w Kuropatach 1937-1941: prawda i wolność | polsko-białoruska konferencja online
konferencja
Zbrodnia w Kuropatach 1937-1941: prawda i wolność | polsko-białoruska konferencja online
W podmińskim uroczysku Sowieci rozstrzelali dziesiątki tysięcy Białorusinów i Polaków. Ofiary mordów z lat 1937-1941 wymazano ze zbiorowej pamięci. Zbrodnia w Kuropatach będzie tematem konferencji Instytutu Pileckiego i Domu Białoruskiego w Warszawie.
- „Archiwum: Aktywacja!” | konferencja online inaugurująca cyfrowe Archiwum Instytutu Pileckiego
konferencja
„Archiwum: Aktywacja!” | konferencja online inaugurująca cyfrowe Archiwum Instytutu Pileckiego
Ponad milion. Tyle stron dokumentów umieściliśmy dotąd w naszym archiwum cyfrowym, którego działalność zainaugurujemy międzynarodową konferencją online w dniach 12-13 stycznia 2021 r.
- Cele i narzędzia ludobójczej inżynierii społecznej. Człowiek i państwo wobec totalitaryzmów
konferencja
Cele i narzędzia ludobójczej inżynierii społecznej. Człowiek i państwo wobec totalitaryzmów
Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej przez Instytut Pileckiego, która odbędzie się w ramach projektu Lemkin 2018-2023.
- Formy zniewolenia w okresie II wojny światowej na okupowanych przez Niemców ziemiach polskich (1939–1945): obozy, getta i więzienia
konferencja
Formy zniewolenia w okresie II wojny światowej na okupowanych przez Niemców ziemiach polskich (1939–1945): obozy, getta i więzienia
Zapraszamy do zdalnego udziału w konferencji naukowej pt. „Formy zniewolenia w okresie II wojny światowej na okupowanych przez Niemców ziemiach polskich (1939–1945): obozy, getta i więzienia”, organizowanej przez Instytut Pileckiego.
- Nowy Świt Europy po Wielkiej Wojnie | konferencja
konferencja
Nowy Świt Europy po Wielkiej Wojnie | konferencja
Choć w ubiegłym roku minęła 70 rocznica uchwalenia Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, dzieło życia Rafała Lemkina jest wciąż przedmiotem analiz. Z tego powodu zorganizowaliśmy konferencję z udziałem międzynarodowych ekspertów.
- Początek nowego ładu: Europa 1939–1940 | Międzynarodowa konferencja naukowa
konferencja
Początek nowego ładu: Europa 1939–1940 | Międzynarodowa konferencja naukowa
80. rocznica wybuchu II wojny światowej była doskonałą okazją do podjęcia naukowej debaty nad tym przełomowym okresem w historii świata.
- Świadek wieku ludobójstwa. Rafał Lemkin i konwencja z 1948 r.
konferencja
Świadek wieku ludobójstwa. Rafał Lemkin i konwencja z 1948 r.
Międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona Rafałowi Lemkinowi i Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, przyjętej przez Narody Zjednoczone 9 grudnia 1948 r.
- Zabijanie inteligencji. Europejskie elity intelektualne pod okupacją niemiecką, 1939-1945
konferencja
Zabijanie inteligencji. Europejskie elity intelektualne pod okupacją niemiecką, 1939-1945
Porównawcze spojrzenie na los inteligencji i elit intelektualnych w Europie pod okupacją niemiecką. W dyskusji udział wzięli uczeni reprezentujący różne kraje, dyscypliny humanistyki i tradycje intelektualne.