Projekty badawcze - Instytut Pileckiego
- Słownik polskiej inteligencji zamordowanej przez Niemców podczas II wojny światowej. Biografie i upamiętnienie
Projekt badawczy
Słownik polskiej inteligencji zamordowanej przez Niemców podczas II wojny światowej. Biografie i upamiętnienie
Celem projektu jest przygotowanie kompendium wiedzy w formie słownikowej o stratach osobowych polskiej inteligencji, zamordowanej przez Niemców podczas II wojny światowej.
- Polscy Niemcy 1939-1945. Postawy i sytuacja obywateli polskich narodowości niemieckiej na ziemiach wcielonych do III Rzeszy i w Generalnym Gubernatorstwie
Projekt badawczy
Polscy Niemcy 1939-1945. Postawy i sytuacja obywateli polskich narodowości niemieckiej na ziemiach wcielonych do III Rzeszy i w Generalnym Gubernatorstwie
Przedmiotem podejmowanych badań są sytuacja i postawy obywateli polskich niemieckiego pochodzenia w okresie II wojny światowej.
- Zbrodnie (nie)osądzone. Organy ścigania i wymiar sprawiedliwości Republiki Federalnej Niemiec wobec zbrodni niemieckich w Polsce (1939-1945)
Projekt badawczy
Zbrodnie (nie)osądzone. Organy ścigania i wymiar sprawiedliwości Republiki Federalnej Niemiec wobec zbrodni niemieckich w Polsce (1939-1945)
Przedmiotem podejmowanych badań jest stosunek organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości Republiki Federalnej Niemiec do niemieckich zbrodni w okupowanej Polsce (1939-1945).
- Mitteleuropa - czy tylko historia?
Projekt badawczy
Mitteleuropa - czy tylko historia?
Efektem projektu jest polskie wydanie Mitteleuropa - nowy porządek w sercu Europy Friedricha Naumanna. Jego wydana w 1915 roku książka okazała się bestsellerem.
- Wkład polskich prawników w prace Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych
Projekt badawczy
Wkład polskich prawników w prace Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych
Polscy prawnicy aktywnie uczestniczyli w pracach UNWCC od momentu utworzenia Komisji. W pierwszych miesiącach współpracy rząd polski złożył największą liczbę aktów oskarżenia spośród wszystkich państw alianckich, a do lipca 1945 roku dostarczył dossier ponad 1000 podejrzanych.
- Polityka rządu RP na uchodźstwie wobec Żydów – obywateli polskich w Związku Sowieckim i Bliskim Wschodzie
Projekt badawczy
Polityka rządu RP na uchodźstwie wobec Żydów – obywateli polskich w Związku Sowieckim i Bliskim Wschodzie
Celem projektu było naukowe opracowanie zagadnienia dotyczącego polityki Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie wobec Żydów – obywateli polskich w Związku Sowieckim i na Bliskim Wschodzie.
- Polska inteligencja jako wróg niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu
Projekt badawczy
Polska inteligencja jako wróg niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu
Jak wyglądał proces tworzenia (się) nowej inteligencji po II wojnie światowej? Kto miał wpływ na jej strukturę czy specyfikę? Co się stało z przedwojennymi – „starymi” – intelektualistami? W ramach tego projektu poszukujemy odpowiedzi na powyższe pytania.
- Polska inteligencja podczas II wojny światowej. Jej losy, dzieje w okupacyjnej rzeczywistości (okupacja niemiecka, okupacja sowiecka)
Projekt badawczy
Polska inteligencja podczas II wojny światowej. Jej losy, dzieje w okupacyjnej rzeczywistości (okupacja niemiecka, okupacja sowiecka)
Społeczeństwo polskie w szczególny sposób doświadczyło skutków okupacji niemieckiej, sowieckiej w latach II wojny światowej i w epoce stalinizmu. Stało się to widoczne na przykładzie bezpowrotnej utraty polskich elit umysłowych, kulturalnych, politycznych.
- Polityka gospodarcza jako narzędzie państw totalitarnych wobec obywateli polskich w latach 1939-1949
Projekt badawczy
Polityka gospodarcza jako narzędzie państw totalitarnych wobec obywateli polskich w latach 1939-1949
Celem projektu „Polityka gospodarcza jako narzędzie państw totalitarnych wobec obywateli polskich w latach 1939-1949” jest ukazanie zbieżności polityki gospodarczej państwa totalitarnych prowadzonej wobec obywateli państwa polskiego w okresie 1939-1949.
- Terror niemiecki we wschodnich powiatach dystryktu warszawskiego Generalnego Gubernatorstwa w latach 1939-1944
Projekt badawczy
Terror niemiecki we wschodnich powiatach dystryktu warszawskiego Generalnego Gubernatorstwa w latach 1939-1944
Celem projektu jest kompleksowe przedstawienie aparatu przemocy i polityki terroru III Rzeszy w wybranych powiatach dystryktu warszawskiego Generalnego Gubernatorstwa jak również sytuacji miejscowej ludności i podejmowanych przez nią form oporu.
- Spuścizna Biura Dokumentów w zbiorach Instytutu Hoovera
Projekt badawczy
Spuścizna Biura Dokumentów w zbiorach Instytutu Hoovera
Dokumenty polskich formacji zbrojnych w ZSRS, na Bliskim Wchodzie i we Włoszech zdeponowane po wojnie w Archiwum Instytutu Hoovera są kluczowym korpusem dokumentów do badań naukowych nad polityką okupacyjną Związku Sowieckiego na wschodnich terenach II RP.
- Żydzi na terenie Generalnego Gubernatorstwa (1939-1945)
Projekt badawczy
Żydzi na terenie Generalnego Gubernatorstwa (1939-1945)
Celem projektu jest zbadanie losu Żydów obywateli polskich podczas II wojny światowej na terenie czterech dystryktów Generalnego Gubernatorstwa.
- KL Gusen jako miejsce eksterminacji Polaków
Projekt badawczy
KL Gusen jako miejsce eksterminacji Polaków
Celem projektu jest zbadanie losów polskich więźniów KL Gusen.
- Pamięć o II wojnie światowej: analiza organizacyjna
Projekt badawczy
Pamięć o II wojnie światowej: analiza organizacyjna
Dlaczego pewne wydarzenia i tematy historyczne przedostają się do pamięci zbiorowej, stają się jej częścią, zaś inne nie, lub z opóźnieniem powracają?
- Niszczenie polskich zabytków nieruchomych na terytorium okupowanym przez III Rzeszę – dystrykt krakowski
Projekt badawczy
Niszczenie polskich zabytków nieruchomych na terytorium okupowanym przez III Rzeszę – dystrykt krakowski
Celem projektu badawczego jest ustalenie szczegółowego obrazu strat poniesionych przez Polskę w wyniku okupacji niemieckiej w zakresie szczególnego rodzaju dobra kultury jakim są zabytki nieruchome.