Pokaz filmu „A więc wojna” w kinie Iskra w Augustowie - Instytut Pileckiego
Pokaz filmu „A więc wojna” w kinie Iskra w Augustowie
23 września 1939 r., realizując postanowienia paktu Ribbentrop-Mołotow, Sowieci wkroczyli do Augustowa. Suwalszczyznę podzielono na pół – północna część przypadła Niemcom, południowa – ZSRR. Z okazji 82. rocznicy tych wydarzeń zapraszamy na pokaz filmu.
25 września o godzinie 15.00 w kinie Iskra w Augustowie odbędzie się:
- o 15:00 pokaz filmu „A więc wojna”;
- o 16.15 dyskusja z udziałem Wojciecha Saramonowicza (reżysera filmu), Grzegorza Czerniaka (reżysera filmu) i prof. Witolda Stankowskiego (historyka). Spotkanie poprowadzi Bartosz Gralicki - pełnomocnik Dyrektora Instytutu Pileckiego ds. powołania Muzeum Obławy Augustowskiej;
- od 15:00 do 17:30 pokaz filmu „Wagon” w technologii Wirtualnej Rzeczywistości, przy zachowaniu środków ostrożności (epidemia COVID-19).
Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie kina; istnieje również możliwość rezerwacji online na stronie: https://kino-iskra.pl/
Na terenie kina istnieje obowiązek zasłaniania nosa i ust.
„A więc wojna!" – w 2019 r., z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, Instytut Pileckiego we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym zrealizował przejmujący film, w którym naoczni świadkowie opowiadają o osobistych przeżyciach z sierpnia i września 1939 roku, czyli przełomu pokoju i wojny w Polsce, a tłem historii są niepokazywane wcześniej szerszej publiczności archiwalne materiały filmowe. Materiały te zestawione zostały z obrazami zarejestrowanymi w 1939 roku przez niemieckie ekipy filmowe – niewykorzystanymi dotychczas fragmentami propagandowego filmu Fritza Hipplera „Feldzug in Polen” – oraz fragmentami radzieckiego filmu "Wyzwolenie" Ołeksandra Dowżenki. Narracja prowadzona jest przez Świadków Epoki – osoby, które po osiemdziesięciu latach od tych wydarzeń dzielą się z widzem zapamiętaną z czasów dzieciństwa historią. W filmie usłyszeć można wspomnienia min. reżysera Jerzego Hoffmana, reżysera Janusza Majewskiego, kompozytora Romualda Twardowskiego, scenarzysty Andrzeja Mularczyka oraz Izabelli Galickiej, Janusza Kenta i wielu innych.
„Wagon" – to krótkometrażowy film zrealizowany w technologii Virtual Reality. I chociaż zdjęcia do filmu mają charakter fabularny, to narracja została w całości zbudowana z autentycznych relacji Polaków wywiezionych na Syberię – świadectw składanych tuż po wyjściu z „nieludzkiej ziemi” wraz z armią gen. Władysława Andersa.