• Zawołani po imieniu

  Zawołani po imieniu

  Projekt Zawołani po imieniu poświęcony jest Polakom zamordowanym za niesienie pomocy ludności żydowskiej w czasie okupacji niemieckiej oraz integracji ich Rodzin, dotkniętych przed laty doświadczeniem, które na zawsze zmieniło ich losy.

 • Lemkin 2018-2023

  Lemkin 2018-2023

  Celem projektu, realizowanego pod kierownictwem prof. Piotra Madajczyka, jest badanie oraz popularyzacja dokonań polskiej myśli prawnej w XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem działań polskich intelektualistów, przede wszystkim Rafała Lemkina.

 • Festiwal. Pilecki - po stronie wolności

  Festiwal. Pilecki - po stronie wolności

  Tej wiosny po raz pierwszy spotkamy się na Festiwalu Pileckiego! Przed nami koncerty, potańcówka i targ śniadaniowy, a ostatniego dnia debata z udziałem Jacka Fairweathera, brytyjskiego dziennikarza piszącego biografię Rotmistrza.

 • Obrazy Historii

  Obrazy Historii

  Cykl pokazów filmów o tematyce historycznej. Raz w miesiącu Instytut Pileckiego oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają na projekcję filmu oraz spotkanie z twórcami i historykami.

 • Seminaria naukowe Instytutu Pileckiego

  Seminaria naukowe Instytutu Pileckiego

  Seminaria naukowe Instytutu Pileckiego służą prezentacji i dyskusji projektów badawczych i tekstów naukowych dotyczących XX wieku, w szczególności (choć nie tylko) dwóch okupacji: sowieckiej i niemieckiej, pamięci i historiografii II wojny.

 • Spacery edukacyjne

  Spacery edukacyjne

  Forma popularyzacji „historii miejsc”, która pozwala umiejscowić relacje świadków, przekazy znane z książek czy filmów w konkretnej przestrzeni miejskiej.

 • Ćwiczenie nowoczesności / Exercising modernity / Modernität üben

  Ćwiczenie nowoczesności / Exercising modernity / Modernität üben

  Interdyscyplinarny projekt wymiany intelektualnej, artystycznej i naukowej skierowany do osób zainteresowanych kulturą i historią Polski, Niemiec oraz Izraela oraz refleksją nad tym, jak projektowanie może zmieniać życie społeczne.