Akcja "Płomyk pamięci" - Instytut Pileckiego
Akcja "Płomyk pamięci"
24 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Pokazaliśmy, że pomimo trudnej sytuacji, w jakiej obecnie się znajdujemy, nie zapominamy o tych, którzy za pomoc prześladowanym zapłacili najwyższą cenę.
W okupowanej Polsce za jakąkolwiek pomoc okazaną ludności żydowskiej groziła kara śmierci. Pomimo tego zagrożenia nie brakowało osób, które ryzykując życiem - swoim i całej rodziny - decydowały się pomagać na różne sposoby: ukrywać potrzebujących czy dzielić się z nimi pożywieniem. Wielu z nich za udzieloną pomoc straciło życie. Dokładnie rok temu zainaugurowaliśmy projekt #ZawołaniPoImieniu, który przywraca pamięć o Polakach zamordowanych za pomoc Żydom.
24 marca 2019 roku w Sadownem kamień z pamiątkową tablicą został odsłonięty przez premiera Mateusza Morawieckiego przed domem Leona, Marianny i Stefana Lubkiewiczów – rodziny piekarzy zastrzelonych przez Niemców 13 stycznia 1943 roku. Następne upamiętnienia odbyły się w Porębie-Kocęby, Skłodach-Piotrowicach, Ostrowi Mazowieckiej, Stoczku, Nurze, Waniewie i Czyżewie.
W tym roku, z powodu epidemii, nie mogliśmy się spotkać w miejscach upamiętnień. Pomimo tego nie zapomnieliśmy o tych, którzy wykazali się heroizmem w obliczu niemieckiego terroru: zainicjowaliśmy akcję Płomyk pamięci. Można go było "zapalić" w symboliczny sposób, poprzez nałożenie specjalnej nakładki na swoje zdjęcie profilowe na facebooku.
Chcieliśmy również przywołać niezwykłą atmosferę wspólnoty z ubiegłorocznego Zjazdu Rodzin w Broku. 24 marca na antenie TVP3 można było zobaczyć premierę reportażu z tego wydarzenia. Materiał jest też dostępny na profilu Instytutu Pileckiego na facebooku.
Tego samego dnia, również w ramach akcji, przedstawiciel Instytutu Pileckiego złożył kwiaty pod tablicami pamiątkowymi we wszystkich miejscowościach, w których uhonorowaliśmy "Zawołanych po imieniu":
Stoczek
Sadowne
Poręba-Kocęby
Ostrów Mazowiecka
Nur
Skłody-Piotrowice
Czyżew-Sutki
Waniewo