Relacje z upamiętnień - Instytut Pileckiego

2021

 • Upamiętnienie Jana Maletki we wsi Treblinka

  relacja

  Upamiętnienie Jana Maletki we wsi Treblinka

  W obchodzone 25 listopada święto kolejarzy Instytut Pileckiego upamiętnił Jana Maletkę we wsi Treblinka. Datę wybrano nieprzypadkowo: zamordowany za podanie wody Żydom transportowanym do obozu zagłady pracował na kolei.

 • Upamiętnienie Leokadii Piątkowskiej

  relacja

  Upamiętnienie Leokadii Piątkowskiej

  Leokadia Piątkowska, zamordowana za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej, została uhonorowana w Węgrowie. To już pięćdziesiąta trzecia osoba upamiętniona w ramach rozpoczętego w marcu 2019 roku programu „Zawołani po imieniu”.

 • Apolonia i Piotr Likosowie upamiętnieni w Opoce Dużej

  relacja

  Apolonia i Piotr Likosowie upamiętnieni w Opoce Dużej

  Instytut Pileckiego upamiętnił Apolonię i Piotra Likosów zamordowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej oraz ratowaną przez nich Żydówkę Izę Ler. To pierwsze takie wydarzenie po wakacjach, ale już 21. od początku programu „Zawołani po imieniu”.

 • II Zjazd Rodzin „Zawołanych po imieniu”

  relacja

  II Zjazd Rodzin „Zawołanych po imieniu”

  W trakcie II Zjazdu Rodzin „Zawołanych po imieniu” – osób zamordowanych w czasie wojny za pomoc Żydom – uczestnicy spotkali się w Sejmie z parlamentarzystami, odwiedzili wystawę prezentującą program oraz wzięli udział w warsztatach z psychologami.

 • List otwarty rodzin „Zawołanych po imieniu” z okazji II Zjazdu Rodzin

  relacja

  List otwarty rodzin „Zawołanych po imieniu” z okazji II Zjazdu Rodzin

  Uczestnicy II Zjazdu Rodzin „Zawołanych po imieniu” wystosowali list otwarty, w którym poruszyli kwestie związane z różnymi aspektami odpowiedzialności zbiorowej.

 • Upamiętnienie Antoniego Kenigsmana

  relacja

  Upamiętnienie Antoniego Kenigsmana

  Podczas dwudziestego upamiętnienia w ramach programu „Zawołani po imieniu” uhonorowaliśmy pamięć Antoniego Kenigsmana, zamordowanego przez Niemców w 1942 roku za pomoc okazaną trojgu Żydom.

 • Instytut Pileckiego upamiętnił Bolesława Książka

  relacja

  Instytut Pileckiego upamiętnił Bolesława Książka

  Instytut Pileckiego uhonorował Bolesława Książka oraz Idela, ukrywanego przez niego żydowskiego chłopca, którzy zostali zamordowani przez Niemców 12 maja 1943 roku.

 • Upamiętnienie Piotra Kościeleckiego

  relacja

  Upamiętnienie Piotra Kościeleckiego

  Podczas osiemnastego upamiętnienia w ramach projektu „Zawołani po imieniu” uhonorowaliśmy Piotra Kościeleckiego, zamordowanego przez Niemców za pomoc udzieloną Żydom podczas okupacji. Upamiętniliśmy również zabitych, nieznanych z imienia Żydów.

 • Piotr, Franciszek i Antoni Domańscy upamiętnieni w Rzążewie

  relacja

  Piotr, Franciszek i Antoni Domańscy upamiętnieni w Rzążewie

  Instytut Pileckiego uhonorował mieszkańców Rzążewa, ojca i dwóch synów zamordowanych 8 kwietnia 1943 roku za pomoc okazaną Żydom podczas okupacji niemieckiej.

 • Upamiętnienie Józefa Pruchniewicza w Bieczu

  relacja

  Upamiętnienie Józefa Pruchniewicza w Bieczu

  23 marca uhonorowaliśmy mieszkańca Biecza zamordowanego za pomoc okazaną Żydom podczas okupacji niemieckiej. Szesnaste upamiętnienie zrealizowane w ramach projektu „Zawołani po imieniu” było zamknięte dla szerokiej publiczności z powodu pandemii.

 • Zawołani po imieniu | wystawa

  relacja

  Zawołani po imieniu | wystawa

  Wystawa opowiada o osobach wyjętych spod prawa, zagrożonych donosem, mordowanych bez sądu – tylko dlatego, że pomagali tym, których okupanci uznali za „podludzi”. Dziś, po latach, przypominamy twarze Polaków zamordowanych za ratowanie Żydów i oddajemy głos ich bliskim.

2020

 • Instytut Pileckiego upamiętnił ofiary niemieckiej zbrodni w Starym Lipowcu

  relacja

  Instytut Pileckiego upamiętnił ofiary niemieckiej zbrodni w Starym Lipowcu

  Mieszkańcy okolicy dobrze słyszeli krzyki dochodzące z podpalonego przez Niemców domu. Zginęły w nim kobiety i dzieci - sześcioro mieszkańców Aleksandrowa i Starego Lipowca oraz młoda Żydówka. Po latach Instytut Pileckiego "zawołał ich po imieniu".

 • Karolina Juszczykowska upamiętniona w Tomaszowie Mazowieckim

  relacja

  Karolina Juszczykowska upamiętniona w Tomaszowie Mazowieckim

  Karolina Juszczykowska, skazana na śmierć i stracona za ukrywanie Żydów podczas II wojny światowej, została uhonorowana w Tomaszowie Mazowieckim. To już 14. upamiętnienie w ramach projektu „Zawołani po imieniu”.

 • Instytut Pileckiego uhonorował rodzinę Banaszków

  relacja

  Instytut Pileckiego uhonorował rodzinę Banaszków

  Marianna, Władysław i Stanisława Banaszkowie, zamordowani za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej, zostali upamiętnieni w Markach koło Warszawy. Po raz pierwszy w historii projektu udało się nawiązać kontakt z potomkami Ocalonych.

 • Upamiętnienie Zofii i Bogusia Krasuskich

  relacja

  Upamiętnienie Zofii i Bogusia Krasuskich

  Zofia i Boguś Krasuscy, zamordowani za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej, zostali uhonorowani w Tworkach k. Siedlec. To ostatni przed wakacjami kamień z pamiątkową tablicą odsłonięty w ramach projektu Zawołani po imieniu.

 • Franciszka i Józef Sowowie upamiętnieni w Wierzchowisku

  relacja

  Franciszka i Józef Sowowie upamiętnieni w Wierzchowisku

  Upamiętniliśmy rodzinę, która pomogła grupie Żydów uciec z częstochowskiego getta i udzieliła im schronienia. Po odnalezieniu kryjówki Niemcy zamordowali zarówno ratowanych, jak i ratujących. Franciszka oraz Józef Sowowie osierocili pięcioro dzieci.

 • Instytut Pileckiego uhonorował ofiary obławy w Paulinowie

  relacja

  Instytut Pileckiego uhonorował ofiary obławy w Paulinowie

  Jedenastu Polaków, zamordowanych za ratowanie Żydów podczas wojny, zostało uhonorowanych przez Instytut Pileckiego w czwartek 4 czerwca w Sterdyni. To już dziesiąty kamień z pamiątkową tablicą, odsłonięty w ramach rozpoczętego w marcu 2019 roku projektu.

 • Akcja "Płomyk pamięci"

  relacja

  Akcja "Płomyk pamięci"

  24 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Pokazaliśmy, że pomimo trudnej sytuacji, w jakiej obecnie się znajdujemy, nie zapominamy o tych, którzy za pomoc prześladowanym zapłacili najwyższą cenę.

2019

 • List otwarty rodzin „Zawołanych po imieniu”

  relacja

  List otwarty rodzin „Zawołanych po imieniu”

  Rodziny Polaków uhonorowanych w ramach projektu „Zawołani po imieniu” wystosowały apel o dalsze upamiętnienia osób zamordowanych za udzielanie pomocy Żydom podczas II wojny światowej.

 • Upamiętnienie Franciszka Andrzejczyka

  relacja

  Upamiętnienie Franciszka Andrzejczyka

  Projekt „Zawołani po Imieniu” zatacza coraz szersze kręgi! Aż 65 osób z rodziny Franciszka Andrzejczyka przybyło do Czyżewa, aby uhonorować pamięć swojego ojca, dziadka i pradziadka.

 • Władysława i Stanisław Krysiewiczowie upamiętnieni w Waniewie

  relacja

  Władysława i Stanisław Krysiewiczowie upamiętnieni w Waniewie

  Małżeństwo rozstrzelano za ukrywanie ośmiorga Żydów. W niedzielę 6 października, w Waniewie koło Białegostoku, uhonorowaliśmy państwa Krysiewiczów, odsłaniając tablicę poświęconą ich pamięci.

 • Upamiętnienie Wacława Budziszewskiego

  relacja

  Upamiętnienie Wacława Budziszewskiego

  W niedzielę 22 września Instytut Pileckiego uhonorował Wacława Budziszewskiego zamordowanego podczas wojny za pomoc niesioną Żydom. W ramach projektu Zawołani po imieniu w miejscowości Nur koło Ostrowi Mazowieckiej odsłonięto tablicę pamiątkową.

 • Rodzina Postków upamiętniona w Stoczku

  relacja

  Rodzina Postków upamiętniona w Stoczku

  Rodzina Postków w czasie niemieckiej okupacji ukrywała i żywiła 17 osób pochodzenia żydowskiego. Zapłacili za to najwyższą cenę.  W niedzielę 30 czerwca Instytut Pileckiego uhonorował zamordowanych.

 • Jadwiga Długoborska i Lucyna Radziejowska upamiętnione

  relacja

  Jadwiga Długoborska i Lucyna Radziejowska upamiętnione

  Jadwiga Długoborska i Lucyna Radziejowska zostały zamordowane przez Niemców w czasie okupacji za ukrywanie Żydów. Instytut Pileckiego pokazał ich historie światu, upamiętniając w ramach projektu Zawołani po imieniu.

 • Aleksandra i Hieronim Skłodowscy upamiętnieni za pomoc Żydom

  relacja

  Aleksandra i Hieronim Skłodowscy upamiętnieni za pomoc Żydom

  W niedzielę 16 czerwca w Skłodach-Piotrowicach upamiętniliśmy dwie osoby w ramach projektu "Zawołani po imieniu". Aleksandra i Hieronim Skłodowscy zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów za pomoc Żydom.

 • Upamiętnienie Piotra Leszczyńskiego i Antoniego Prusińskiego

  relacja

  Upamiętnienie Piotra Leszczyńskiego i Antoniego Prusińskiego

  Uroczyste odsłonięcie kamienia i tablicy upamiętniającej zamordowanych za pomaganie Żydom: Antoniego Prusińskiego i Piotra Leszczyńskiego, odbyło się w niedzielę 9 czerwca w miejscowości Poręba-Kocęby koło Ostrowi Mazowieckiej.

 • Upamiętnienie mieszkańców Gminy Sadowne oraz Rodziny Lubkiewiczów

  relacja

  Upamiętnienie mieszkańców Gminy Sadowne oraz Rodziny Lubkiewiczów

  Instytut Pileckiego z inicjatywy prof. Magdaleny Gawin – wiceminister w MKiDN, upamiętnił Mariannę, Leona i Stefana Lubkiewiczów zamordowanych przez Niemców w styczniu 1943 roku za przekazanie chleba dwóm Żydówkom.