Relacje z upamiętnień - Instytut Pileckiego

2023

 • Upamiętnienie Anieli Nizioł zamordowanej za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej | ZAWOŁANI PO IMIENIU

  relacja

  Upamiętnienie Anieli Nizioł zamordowanej za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej | ZAWOŁANI PO IMIENIU

  3 grudnia w Łańcucie, w ramach projektu "Zawołani po imieniu", Instytut Pileckiego upamiętnił Anielę Nizioł zamordowaną za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Była to 35. uroczystość upamiętniająca ofiary oraz tych, którzy w czasie niemieckiej okupacji stracili życie za pomoc skazanym na zagładę Żydom.

 • Upamiętnienie Zofii i Aleksandra Kurów

  relacja

  Upamiętnienie Zofii i Aleksandra Kurów

  21 września w Gamratce k. Mińska Mazowieckiego w ramach projektu "Zawołani po imieniu" Instytut Pileckiego upamiętnił Zofię i Aleksandra Kurów, zamordowanych 27 lipca 1943 r. przez niemieckich żandarmów za pomoc trzem Żydom zbiegłym z getta w Mińsku.

 • IV Zjazd Rodzin „Zawołanych po imieniu”

  relacja

  IV Zjazd Rodzin „Zawołanych po imieniu”

  Raz do roku spotykamy, by być razem i rozmawiać o naszej wspólnej historii. Niezwykłe spotkanie rodzin i krewnych osób uhonorowanych w programie trwającym od 2019 roku tym razem miało miejsce na Podkarpaciu.

 • Odsłonięcie tablicy „ZAWOŁANYM PO IMIENIU” w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej

  relacja

  Odsłonięcie tablicy „ZAWOŁANYM PO IMIENIU” w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej

  W niedzielę 3 września, w Sadzie Pamięci przy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej na Podkarpaciu, odsłonięto tablicę, która symboliczne włączyła do programu „Zawołani po imieniu” rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów.

 • Upamiętnienie Mieczysława Żemojtela i Anny Kowalskiej | ZAWOŁANI PO IMIENIU

  relacja

  Upamiętnienie Mieczysława Żemojtela i Anny Kowalskiej | ZAWOŁANI PO IMIENIU

  W Somiance (Mazowieckie) 21 czerwca 2023 r. odsłonięto tablicę upamiętniającą Mieczysława Żemojtela, zamordowanego przez Niemców za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej, oraz Annę Kowalską, której pomagał. To 32. uroczystość zrealizowana w ramach programu „Zawołani po imieniu”.

 • Upamiętnienie Ignacego Ambroziaka, Stefana Trzcińskiego i Stanisławy Trzcińskiej oraz Władysława Muchowskiego zamordowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej

  relacja

  Upamiętnienie Ignacego Ambroziaka, Stefana Trzcińskiego i Stanisławy Trzcińskiej oraz Władysława Muchowskiego zamordowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej

  10 maja 2023 r. w Złotopolicach odbyła się uroczystość upamiętnienia Ignacego Ambroziaka, Stefana Trzcińskiego i Stanisławy Trzcińskiej oraz Władysława Muchowskiego zamordowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej.

 • Zmarł Eugeniusz Sowa, syn Zawołanych po imieniu Franciszki i Józefa Sowów

  relacja

  Zmarł Eugeniusz Sowa, syn Zawołanych po imieniu Franciszki i Józefa Sowów

  Z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Eugeniusza Sowy, syna Zawołanych po imieniu Franciszki i Józefa Sowów.

2022

 • Upamiętnienie Michała Stasiuka, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, zamordowanego za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej | ZAWOŁANI PO IMIENIU

  relacja

  Upamiętnienie Michała Stasiuka, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, zamordowanego za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej | ZAWOŁANI PO IMIENIU

  29 listopada 2022 r. Instytut Pileckiego razem z mieszkańcami i władzami Rzeszowa upamiętnił Michała Stasiuka, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, zamordowanego za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej.

 • Tutaj bije patriotyczne serce Polski. Upamiętnienie zamordowanych za pomoc Żydom w Majdanie Nowym | ZAWOŁANI PO IMIENIU

  relacja

  Tutaj bije patriotyczne serce Polski. Upamiętnienie zamordowanych za pomoc Żydom w Majdanie Nowym | ZAWOŁANI PO IMIENIU

  29 września br. w Majdanie Nowym Instytut Pileckiego „zawołał po imieniu” jego siedmiu mieszkańców, którzy 29 grudnia 1942 roku zostali zamordowani podczas akcji odwetowej przez Niemców. Wraz z nimi upamiętniono też Żydów, którym pomagali.

 • Upamiętnienie Marianny i Wacława Stradowskich zamordowanych za pomoc Żydom | ZAWOŁANI PO IMIENIU

  relacja

  Upamiętnienie Marianny i Wacława Stradowskich zamordowanych za pomoc Żydom | ZAWOŁANI PO IMIENIU

  15 września w Chmielniku (woj. świętokrzyskie) Instytut Pileckiego upamiętnił Mariannę Stradowską i jej syna Wacława, którzy za pomoc pięciorgu Żydom zostali skazani przez Niemców na karę śmierci. To już dwudziesty ósmy kamień pamięci i kolejnych dwoje "Zawołanych po imieniu" - bohaterów, którzy narazili i stracili własne życie, żeby ratować drugiego człowieka.

 • III Zjazd Rodzin "Zawołanych po imieniu"

  relacja

  III Zjazd Rodzin "Zawołanych po imieniu"

  2 września w Łochowie rozpoczął się dwudniowy III Zjazd Rodzin Zawołanych po Imieniu. Udział w tym wyjątkowym spotkaniu wzięło ponad sto osób – najstarsi są już po dziewięćdziesiątce, najmłodsza uczestniczka ma niespełna 2 lata. W tym roku w zjeździe wzięło udział 21 nowych członków.

 • Upamiętnienie Jana Jantonia oraz Apolonii i Stanisława Gaconiów

  relacja

  Upamiętnienie Jana Jantonia oraz Apolonii i Stanisława Gaconiów

  22 czerwca 2022 roku w podkarpackim Brzostku upamiętniliśmy trzy kolejne osoby w ramach programu „Zawołani po imieniu".

 • Upamiętnienie Józefy i Józefa Dmochów oraz Jana Kowalskiego

  relacja

  Upamiętnienie Józefy i Józefa Dmochów oraz Jana Kowalskiego

  14 czerwca 2022 roku w gminie Poświętne, w ramach programu „Zawołani po imieniu”, po raz dwudziesty szósty upamiętniliśmy Polaków zamordowanych za pomoc Żydom w czasie niemieckiej okupacji.

 • Upamiętnienie Kazimierza Przekory

  relacja

  Upamiętnienie Kazimierza Przekory

  26 kwietnia w Hucie Mińskiej, podczas dwudziestego szóstego upamiętnienia w ramach programu „Zawołani po imieniu”, uhonorowaliśmy Kazimierza Przekorę, zamordowanego przez Niemców latem 1943 roku za pomoc udzieloną trojgu Żydom.

 • Dobro silniejsze niż strach. Upamiętnienie Katarzyny i Sebastiana Kazaków

  relacja

  Dobro silniejsze niż strach. Upamiętnienie Katarzyny i Sebastiana Kazaków

  24 marca w Brzózie Królewskiej, w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, Instytut Pileckiego upamiętnił Katarzynę i Sebastiana Kazaków, którzy zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów za pomoc niesioną Żydom.

2021

 • Upamiętnienie Jana Maletki we wsi Treblinka

  relacja

  Upamiętnienie Jana Maletki we wsi Treblinka

  W obchodzone 25 listopada święto kolejarzy Instytut Pileckiego upamiętnił Jana Maletkę we wsi Treblinka. Datę wybrano nieprzypadkowo: zamordowany za podanie wody Żydom transportowanym do obozu zagłady pracował na kolei.

 • Upamiętnienie Leokadii Piątkowskiej

  relacja

  Upamiętnienie Leokadii Piątkowskiej

  Leokadia Piątkowska, zamordowana za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej, została uhonorowana w Węgrowie. To już pięćdziesiąta trzecia osoba upamiętniona w ramach rozpoczętego w marcu 2019 roku programu „Zawołani po imieniu”.

 • Apolonia i Piotr Likosowie upamiętnieni w Opoce Dużej

  relacja

  Apolonia i Piotr Likosowie upamiętnieni w Opoce Dużej

  Instytut Pileckiego upamiętnił Apolonię i Piotra Likosów zamordowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej oraz ratowaną przez nich Żydówkę Izę Ler. To pierwsze takie wydarzenie po wakacjach, ale już 21. od początku programu „Zawołani po imieniu”.

 • II Zjazd Rodzin „Zawołanych po imieniu”

  relacja

  II Zjazd Rodzin „Zawołanych po imieniu”

  W trakcie II Zjazdu Rodzin „Zawołanych po imieniu” – osób zamordowanych w czasie wojny za pomoc Żydom – uczestnicy spotkali się w Sejmie z parlamentarzystami, odwiedzili wystawę prezentującą program oraz wzięli udział w warsztatach z psychologami.

 • List otwarty rodzin „Zawołanych po imieniu” z okazji II Zjazdu Rodzin

  relacja

  List otwarty rodzin „Zawołanych po imieniu” z okazji II Zjazdu Rodzin

  Uczestnicy II Zjazdu Rodzin „Zawołanych po imieniu” wystosowali list otwarty, w którym poruszyli kwestie związane z różnymi aspektami odpowiedzialności zbiorowej.

 • Upamiętnienie Antoniego Kenigsmana

  relacja

  Upamiętnienie Antoniego Kenigsmana

  Podczas dwudziestego upamiętnienia w ramach programu „Zawołani po imieniu” uhonorowaliśmy pamięć Antoniego Kenigsmana, zamordowanego przez Niemców w 1942 roku za pomoc okazaną trojgu Żydom.

 • Instytut Pileckiego upamiętnił Bolesława Książka

  relacja

  Instytut Pileckiego upamiętnił Bolesława Książka

  Instytut Pileckiego uhonorował Bolesława Książka oraz Idela, ukrywanego przez niego żydowskiego chłopca, którzy zostali zamordowani przez Niemców 12 maja 1943 roku.

 • Upamiętnienie Piotra Kościeleckiego

  relacja

  Upamiętnienie Piotra Kościeleckiego

  Podczas osiemnastego upamiętnienia w ramach projektu „Zawołani po imieniu” uhonorowaliśmy Piotra Kościeleckiego, zamordowanego przez Niemców za pomoc udzieloną Żydom podczas okupacji. Upamiętniliśmy również zabitych, nieznanych z imienia Żydów.

 • Piotr, Franciszek i Antoni Domańscy upamiętnieni w Rzążewie

  relacja

  Piotr, Franciszek i Antoni Domańscy upamiętnieni w Rzążewie

  Instytut Pileckiego uhonorował mieszkańców Rzążewa, ojca i dwóch synów zamordowanych 8 kwietnia 1943 roku za pomoc okazaną Żydom podczas okupacji niemieckiej.

 • Upamiętnienie Józefa Pruchniewicza w Bieczu

  relacja

  Upamiętnienie Józefa Pruchniewicza w Bieczu

  23 marca uhonorowaliśmy mieszkańca Biecza zamordowanego za pomoc okazaną Żydom podczas okupacji niemieckiej. Szesnaste upamiętnienie zrealizowane w ramach projektu „Zawołani po imieniu” było zamknięte dla szerokiej publiczności z powodu pandemii.

 • Zawołani po imieniu | otwarcie wystawy

  relacja

  Zawołani po imieniu | otwarcie wystawy

  Wystawa opowiada o osobach wyjętych spod prawa – tylko dlatego, że pomagali tym, których okupanci uznali za „podludzi”. Dziś, po latach, przypominamy twarze Polaków zamordowanych za ratowanie Żydów i oddajemy głos ich bliskim.

2020

 • Instytut Pileckiego upamiętnił ofiary niemieckiej zbrodni w Starym Lipowcu

  relacja

  Instytut Pileckiego upamiętnił ofiary niemieckiej zbrodni w Starym Lipowcu

  Mieszkańcy okolicy dobrze słyszeli krzyki dochodzące z podpalonego przez Niemców domu. Zginęły w nim kobiety i dzieci - sześcioro mieszkańców Aleksandrowa i Starego Lipowca oraz młoda Żydówka. Po latach Instytut Pileckiego "zawołał ich po imieniu".

 • Karolina Juszczykowska upamiętniona w Tomaszowie Mazowieckim

  relacja

  Karolina Juszczykowska upamiętniona w Tomaszowie Mazowieckim

  Karolina Juszczykowska, skazana na śmierć i stracona za ukrywanie Żydów podczas II wojny światowej, została uhonorowana w Tomaszowie Mazowieckim. To już 14. upamiętnienie w ramach projektu „Zawołani po imieniu”.

 • Instytut Pileckiego uhonorował rodzinę Banaszków

  relacja

  Instytut Pileckiego uhonorował rodzinę Banaszków

  Marianna, Władysław i Stanisława Banaszkowie, zamordowani za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej, zostali upamiętnieni w Markach koło Warszawy. Po raz pierwszy w historii projektu udało się nawiązać kontakt z potomkami Ocalonych.

 • Upamiętnienie Zofii i Bogusia Krasuskich

  relacja

  Upamiętnienie Zofii i Bogusia Krasuskich

  Zofia i Boguś Krasuscy, zamordowani za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej, zostali uhonorowani w Tworkach k. Siedlec. To ostatni przed wakacjami kamień z pamiątkową tablicą odsłonięty w ramach projektu Zawołani po imieniu.

 • Franciszka i Józef Sowowie upamiętnieni w Wierzchowisku

  relacja

  Franciszka i Józef Sowowie upamiętnieni w Wierzchowisku

  Upamiętniliśmy rodzinę, która pomogła grupie Żydów uciec z częstochowskiego getta i udzieliła im schronienia. Po odnalezieniu kryjówki Niemcy zamordowali zarówno ratowanych, jak i ratujących. Franciszka oraz Józef Sowowie osierocili pięcioro dzieci.

 • Instytut Pileckiego uhonorował ofiary obławy w Paulinowie

  relacja

  Instytut Pileckiego uhonorował ofiary obławy w Paulinowie

  Jedenastu Polaków, zamordowanych za ratowanie Żydów podczas wojny, zostało uhonorowanych przez Instytut Pileckiego w czwartek 4 czerwca w Sterdyni. To już dziesiąty kamień z pamiątkową tablicą, odsłonięty w ramach rozpoczętego w marcu 2019 roku projektu.

 • Akcja "Płomyk pamięci"

  relacja

  Akcja "Płomyk pamięci"

  24 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Pokazaliśmy, że pomimo trudnej sytuacji, w jakiej obecnie się znajdujemy, nie zapominamy o tych, którzy za pomoc prześladowanym zapłacili najwyższą cenę.

2019

 • List otwarty rodzin „Zawołanych po imieniu”

  relacja

  List otwarty rodzin „Zawołanych po imieniu”

  Rodziny Polaków uhonorowanych w ramach projektu „Zawołani po imieniu” wystosowały apel o dalsze upamiętnienia osób zamordowanych za udzielanie pomocy Żydom podczas II wojny światowej.

 • Upamiętnienie Franciszka Andrzejczyka

  relacja

  Upamiętnienie Franciszka Andrzejczyka

  Projekt „Zawołani po Imieniu” zatacza coraz szersze kręgi! Aż 65 osób z rodziny Franciszka Andrzejczyka przybyło do Czyżewa, aby uhonorować pamięć swojego ojca, dziadka i pradziadka.

 • Władysława i Stanisław Krysiewiczowie upamiętnieni w Waniewie

  relacja

  Władysława i Stanisław Krysiewiczowie upamiętnieni w Waniewie

  Małżeństwo rozstrzelano za ukrywanie ośmiorga Żydów. W niedzielę 6 października, w Waniewie koło Białegostoku, uhonorowaliśmy państwa Krysiewiczów, odsłaniając tablicę poświęconą ich pamięci.

 • Upamiętnienie Wacława Budziszewskiego

  relacja

  Upamiętnienie Wacława Budziszewskiego

  W niedzielę 22 września Instytut Pileckiego uhonorował Wacława Budziszewskiego zamordowanego podczas wojny za pomoc niesioną Żydom. W ramach projektu Zawołani po imieniu w miejscowości Nur koło Ostrowi Mazowieckiej odsłonięto tablicę pamiątkową.

 • Rodzina Postków upamiętniona w Stoczku

  relacja

  Rodzina Postków upamiętniona w Stoczku

  Rodzina Postków w czasie niemieckiej okupacji ukrywała i żywiła 17 osób pochodzenia żydowskiego. Zapłacili za to najwyższą cenę.  W niedzielę 30 czerwca Instytut Pileckiego uhonorował zamordowanych.

 • Jadwiga Długoborska i Lucyna Radziejowska upamiętnione

  relacja

  Jadwiga Długoborska i Lucyna Radziejowska upamiętnione

  Jadwiga Długoborska i Lucyna Radziejowska zostały zamordowane przez Niemców w czasie okupacji za ukrywanie Żydów. Instytut Pileckiego pokazał ich historie światu, upamiętniając w ramach projektu Zawołani po imieniu.

 • Aleksandra i Hieronim Skłodowscy upamiętnieni za pomoc Żydom

  relacja

  Aleksandra i Hieronim Skłodowscy upamiętnieni za pomoc Żydom

  W niedzielę 16 czerwca w Skłodach-Piotrowicach upamiętniliśmy dwie osoby w ramach projektu "Zawołani po imieniu". Aleksandra i Hieronim Skłodowscy zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów za pomoc Żydom.

 • Upamiętnienie Piotra Leszczyńskiego i Antoniego Prusińskiego

  relacja

  Upamiętnienie Piotra Leszczyńskiego i Antoniego Prusińskiego

  Uroczyste odsłonięcie kamienia i tablicy upamiętniającej zamordowanych za pomaganie Żydom: Antoniego Prusińskiego i Piotra Leszczyńskiego, odbyło się w niedzielę 9 czerwca w miejscowości Poręba-Kocęby koło Ostrowi Mazowieckiej.

 • Upamiętnienie mieszkańców Gminy Sadowne oraz Rodziny Lubkiewiczów

  relacja

  Upamiętnienie mieszkańców Gminy Sadowne oraz Rodziny Lubkiewiczów

  Instytut Pileckiego z inicjatywy prof. Magdaleny Gawin – wiceminister w MKiDN, upamiętnił Mariannę, Leona i Stefana Lubkiewiczów zamordowanych przez Niemców w styczniu 1943 roku za przekazanie chleba dwóm Żydówkom.