Akademia Witolda Pileckiego - IV edycja | projekt dla młodzieży - Instytut Pileckiego
Akademia Witolda Pileckiego - IV edycja | projekt dla młodzieży
Masz 16-18 lat i interesujesz się historią XX wieku? Twoja głowa jest pełna pomysłów? Być może od dawna nosisz się z zamiarem zrealizowania własnego przedsięwzięcia? Nie ma na co czekać - do 10 czerwca zbierz zespół, wypełnij zgłoszenie i zacznij działać!
CO ZYSKACIE DZIĘKI AKADEMII WITOLDA PILECKIEGO?
- Wcielicie w życie własny projekt.
- Poszerzycie swoje horyzonty i zyskacie nowe kompetencje.
- Weźmiecie udział w różnorodnych warsztatach i seminariach.
- Poznacie ciekawych i inspirujących ludzi.
- Spędzicie ostatni wakacyjny tydzień w aktywny i rozwijający sposób, w pięknych okolicznościach przyrody. To najlepsza motywacja do energicznego rozpoczęcia nowego roku szkolnego!
- Być może będzie to początek Waszej dłuższej współpracy z Instytutem.
CZYM JEST AKADEMIA?
Akademia Witolda Pileckiego to program dla młodzieży zainteresowanej historią XX wieku, która w czteroosobowych zespołach przygotowuje projekty w swoim miejscu zamieszkania we współpracy ze swoim opiekunem lokalnym (może być nim np. nauczyciel, edukator, instruktor, bibliotekarz czy drużynowy) i tutorami z Instytutu Pileckiego.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji projektu jest „odpowiedzialność”.
Akademia to:
1). Szkoła Letnia
Czeka na Was atrakcyjny program warsztatów historycznych, szkoleń z zakresu pracy projektowej oraz spotkań z inspirującymi ludźmi. Po wysiłku umysłowym - odpoczynek na łonie natury w górskiej miejscowości letniskowej. Akademia rozwija ciało i duszę: w ramach Szkoły Letniej zaplanowane są wędrówki po Beskidach oraz dwugodzinny spływ kajakowy.
Termin: 23-31 sierpnia 2022.
2). Wasz autorski projekt związany z historią Polski XX wieku
Wystawa, podcast, film dokumentalny, gra miejska - to tylko niektóre z możliwości, jakie przed Wami stoją. Zastanówcie się, jaka tematyka związana z historią Polski XX wieku jest Wam najbliższa i w jakiej formie wyrazu czujecie się najmocniejsi, a potem przedstawcie nam swoją propozycję. W wykonaniu zadania wspierać Was będą tutorzy z Instytutu Pileckiego, którzy podobne projekty realizują na co dzień.
Termin: od września do końca listopada 2022.
3) Szkoła Zimowa
Jest to czas na podsumowanie efektów pracy projektowej i podzielenie się doświadczeniami wyniesionymi z Akademii, a także odświeżenie zawartych latem znajomości.
Termin: 9-11 grudnia 2022.
Do udziału w Akademii zapraszamy czteroosobowe zespoły. Udział w projekcie jest bezpłatny. Pierwszy etap rekrutacji do projektu trwa do 10.06.2022.
KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W AKADEMII?
Do udziału zapraszamy czteroosobowe zespoły młodzieży w wieku od 16 do 18 lat. Zespoły nie muszą składać się z uczniów tej samej klasy czy szkoły.
JAKIE PROJEKTY MOŻNA REALIZOWAĆ W RAMACH AKADEMII?
W ramach Akademii Witolda Pileckiego zapraszamy Was do wymyślenia i realizacji Waszego autorskiego pomysłu, poświęconego lokalnej historii XX wieku. Projekt musi podejmować temat odpowiedzialności - hasła przewodniego tegorocznej Akademii.
Tworząc projekt, koniecznie zapoznajcie się z inicjatywami Instytutu Pileckiego i wykorzystajcie je jako inspirację.
- Film dokumentalny jako narzędzie opowiadania o historii XX wieku – filmy: „A więc wojna!”, „Trzy ćwierci do śmierci - ostatnia deportacja”, „Wojna oczami dzieci” (część I oraz część II) oraz „Czas Zagłady”, „Ku zagładzie”, „Dno piekła”, „Nazajutrz”.
- Człowiek wobec totalitaryzmów – publikacje: Jack Fairweather „Ochotnik” (o Witoldzie Pileckim), Rafał Lemkin „Nieoficjalny. Autobiografia Rafała Lemkina”, „Rafał Lemkin z bliska” i konferencja „Nowy świt Europy po Wielkiej Wojnie. Teoria państwa a ludobójstwo w XX wieku”.
- Historia mówiona, przekazywanie pamięci, osobiste doświadczenie okupacji niemieckiej i/lub sowieckiej (historia 1918-1989) – programy: „Świadkowie Epoki”, „Zapisy Terroru” i „Moje przeżycia wojenne”.
- Losy Polaków po II wojnie światowej – działalność oddziału Instytutu Pileckiego w Augustowie, gra decyzyjna “Dylematy Powojnia”.
- Pomoc niesiona Polakom w trudnych momentach XX wieku, w czasie wojny i w czasie pokoju – program „Virtus et Fraternitas”.
- Pomoc niesiona Żydom podczas okupacji niemieckiej – programy „Zawołani po imieniu”, „Paszporty Życia”.
W ramach Waszych projektów możecie zrealizować na przykład wystawę, grę miejską, nagrać filmy z udziałem świadków historii, zorganizować debaty historyczne, zajęcia w swojej szkole czy konkurs.
Pamiętajcie, by przed wysłaniem formularza zgłoszeniowego z Waszym projektem pokazać go opiekunowi lokalnemu, który powinien Was wspierać również podczas jego realizacji. W trakcie Szkoły Letniej poznacie Waszych tutorów - pracowników Instytutu, którzy również będą Wam pomagać w pracy nad przedsięwzięciem.
KIM SĄ OPIEKUN LOKALNY I TUTOR?
Każdy zespół przed wypełnieniem formularza rekrutacyjnego powinien skontaktować się z nauczycielem, pracownikiem domu kultury czy bibliotekarzem w swojej okolicy, który zgodzi się zostać opiekunem lokalnym grupy. Opiekunowie lokalni zaproszeni są do udziału w serii szkoleń i warsztatów oraz wizyt studyjnych. Do zadań opiekuna należy:
- zapoznać się z projektem zespołu i udzielić mu pisemnej rekomendacji,
- współpracować z uczestnikami w okresie trwania projektu,
- zatwierdzać materiały związane z projektem w porozumieniu z tutorem,
- zapewnić wsparcie szkoły lub instytucji, w której pracuje,
- wspierać zespół w sprawach organizacyjnych i we współpracy z innymi partnerami (np. urzędem miasta, szkołą itd.),
- wspierać zespół w wyszukiwaniu materiałów, książek, archiwów itp.,
- wspierać zespół w realizacji harmonogramów,
- przeprowadzenie lekcji z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych Instytutu.
Poza współpracą z opiekunem lokalnym każda drużyna biorąca udział w Akademii będzie również współpracować z tutorem - pracownikiem Instytutu Pileckiego.
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W PROJEKCIE?
- Zbierzcie grupę, w ramach której przygotujecie projekt.
- Opracujcie zarys Waszego pomysłu.
- Nawiążcie współpracę z opiekunem lokalnym i omówcie z nim projekt.
- Wypełnijcie formularz (dostępny tutaj) do 10.06.2022 (obowiązuje jedno wspólne zgłoszenie dla całej grupy).
- Poproście opiekuna lokalnego, aby przesłał pisemną rekomendację na adres: akademia@instytutpileckiego.pl.
- Wybrane grupy zostaną zaproszone na zdalną rozmowę rekrutacyjną.
Jak poprawnie wypełnić formularz zgłoszeniowy? Wszelkie Wasze wątpliwości rozwieją Dominika Sobczyk i Krzysztof Pruszyński, absolwenci AWP!
CO O AKADEMII SĄDZĄ JEJ ABSOLWENCI?
„AWP ma w sobie coś niezwykłego, coś, co powoduje uśmiech na twarzy, kiedy o niej mówisz, kiedy ją wspominasz. Jest szansą na poznanie fantastycznych osób i sprawdzenie siebie. Dzięki Akademii możesz utrwalić/upamiętnić historię i sprawić, żeby nikt o niej nie zapomniał”.
Adrianna Szydłowska
„Myślę, że praca na projektem nie musi być nudna. Możliwość doświadczenia na sobie tego, jak faktycznie wygląda działanie w grupie i współpraca, jest absolutnie wartościowym przeżyciem”.
Emil Marzec
„Doświadczenie zdobyte podczas trwania projektów było bezcenne i jest bardzo prawdopodobne, że przyda nam się w dalszej drodze”.
Mateusz Rudziński
„Jestem przekonana, że chwile spędzone podczas AWP zapamiętasz na całe życie. Twój czynny udział w trakcie Akademii sprawi, że podszkolisz się w dziedzinach, o których w zdecydowanej większości nie nauczysz się w szkole. Nabyte umiejętności przydadzą Ci się w codziennym życiu, później w pracy, relacjach z innymi ludźmi, przyszłych działaniach”.
Joanna Jaroszek
„Zrozumiałam jak wygląda rzeczywisty proces tworzenia wystawy oraz co jest najważniejsze, jak radzić sobie z problemami, które są czasem niemal nieuniknione”.
Alicja Kusy
„Nasi tutorzy to nie rygorystyczni belfrowie, a fantastyczni ludzie, pełni przydatnej wiedzy, którzy traktują nas jak dorosłych i jedynie pomagają nam w drodze”.
Bartosz Błoch
„AWP może być pierwszym doświadczeniem tego typu w twoim życiu. Możesz wdrożyć się delikatnie w dorosłe życie, uczysz się ważnych umiejętności, przy okazji dobrze się bawiąc”.
Piotr Pluta
„Gdy zastanawiałem się, czy mam chęć wziąć udział w projekcie Akademii Pileckiego, nie sądziłem jeszcze, że sprawi mi ona tyle radości. Na przełomie kilku miesięcy poznałem wielu wspaniałych ludzi, miło spędziłem czas. Dzięki profesjonalizmowi Akademii na podsumowaniu poczułem, że moja praca włożona w projekt była tego warta.”
Hubert Marzec
Jeśli nie macie jasno określonego pomysłu na projekt, być może zainspirują Was działania podjęte przez uczestników poprzednich edycji Akademii:
- Dominika - absolwentka II edycji Akademii Witolda Pileckiego. Połączyła swoją pasję krawiecką z historią kobiet w dwudziestoleciu międzywojennym i uszyła sukienkę w stylu lat 30. Kliknij tu, żeby dowiedzieć się więcej.
- Alicja - absolwentka III edycji Akademii Witolda Pileckiego. Razem z swoim zespołem stworzyła wystawę na temat działacza ruchu oporu Tomasza Betki oraz sytuacji historycznej w Nowej Sarzynie podczas II wojny i bezpośrednio po niej. Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.
- Krzysztof - absolwent II edycji Akademii Witolda Pileckiego. W ramach swojego projektu wraz z zespołem zorganizował grę miejską dotyczącą postawy solidarności w różnych momentach historii Białegostoku. Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.
- Aleksander - absolwent III edycji Akademii Witolda Pileckiego. Razem ze swoim zespołem przeprowadził projekt poświęcony Panu Eugeniuszowi Gardzińskiemu. Zespół miał też istotny wpływ na nazwanie ronda im. pana Eugeniusza. Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.
W razie pytań prosimy o kontakt mailowy: akademia@instytutpileckiego.pl
Wydarzenia
- Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
kultura
Świt i zmierzch. Film jidysz w dwudziestoleciu międzywojennym | Środowe spotkania filmowe w DBK
Wszystkich miłośników kina i historii zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Filmowe Środy.
- KLUB GIER HISTORYCZNYCH | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
KLUB GIER HISTORYCZNYCH | Galeria w Domu Bez Kantów
Dla rozluźnienia od tradycyjnej nauki zapraszamy na rozgrywki w „gry bez prądu”!
- Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
debata
Kobiety znikające z historii. Debata o kobietach w dziejach
Jaki jest powód "znikania" kobiet w historii? Skąd wzięła się potrzeba sięgnięcia po kobiece historie?
- W cieniu dwóch totalitaryzmów. Życie codzienne na Ziemi Stanisławowskiej 1939-1944
wokół książek
W cieniu dwóch totalitaryzmów. Życie codzienne na Ziemi Stanisławowskiej 1939-1944
Zapraszamy na spotkanie autorskie z dr. Piotrem OIechowskim, które odbędzie się w Witrynie Domu Wschodniego w Warszawie. Spotkanie poprowadzi dr hab. Adam Ostanek, prof. WAT.
- W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945
konferencja
W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945
Instytut Pileckiego zaprasza na konferencję naukową pt. „W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945”, która umożliwi podjęcie dyskusji oraz przedstawienie stanu wiedzy na temat II wojny światowej w odniesieniu do regionu Ziemi Augustowskiej
- Kino nieme dochodzi do głosu. "Janko Muzykant" - pokaz filmu i dyskusja
film
Kino nieme dochodzi do głosu. "Janko Muzykant" - pokaz filmu i dyskusja
Wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Historyków przy Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Filmowe Środy.
- "Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy (1933–1939)
wokół książek
"Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy (1933–1939)
W ramach cyklu Czwartki w DBK zapraszamy na spotkanie autorskie z prof. Markiem Kornatem, autorem biografii pt. "Tymczasowy przyjaciel". Józef Lipski – ambasador polski w III Rzeszy (1933–1939).
- Koniec świata to dobry początek | Premiera audioserialu w 80. rocznicę przybycia polskich sierot do Nowej Zelandii
kultura
Koniec świata to dobry początek | Premiera audioserialu w 80. rocznicę przybycia polskich sierot do Nowej Zelandii
W 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, zapraszamy na premierę audioserialu, którego bohaterowie opowiadają, jak wyglądała ich droga na koniec świata i jak doświadczenie uchodźstwa wpłynęło na życie ich rodzin.
- Dlaczego zginął ks. Popiełuszko? | Dyskusja
debata
Dlaczego zginął ks. Popiełuszko? | Dyskusja
Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki oraz Instytut Pileckiego zapraszają na dyskusję wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980-1984".
- Upamiętnienie Józefa Sucheckiego i Jana Wolskiego zamordowanych za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej | Zawołani po imieniu
Zawołani po imieniu
Upamiętnienie Józefa Sucheckiego i Jana Wolskiego zamordowanych za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej | Zawołani po imieniu
29 października br. w Zwoli, Instytut Pileckiego upamiętni Józefa Sucheckiego i Jana Wolskiego, zamordowanych za udzielenie pomocy wielu Żydom podczas okupacji niemieckiej.
- KLUB GIER HISTORYCZNYCH | 2. i 4. piątek miesiąca
edukacja
KLUB GIER HISTORYCZNYCH | 2. i 4. piątek miesiąca
Dla rozluźnienia od tradycyjnej nauki zapraszamy na rozgrywki w „gry bez prądu”!
- (NIE)DOSTĘPNE - Jak dostać się do archiwów na Białorusi? Wykład Igora Stankiewicza | Czwartki w DBK
wykład
(NIE)DOSTĘPNE - Jak dostać się do archiwów na Białorusi? Wykład Igora Stankiewicza | Czwartki w DBK
Choć może się wydawać, że dostęp do archiwów na Białorusi jest niemożliwy z powodu sytuacji politycznej, rzeczywistość nie jest tak jednoznaczna. Zapraszamy na wykład Igora Stankiewicza, prezesa Białoruskiego Instytutu Historii Publicznej.
- Konferencja: Przyszłość studiów nad Europą Środkową i Wschodnią
konferencja
Konferencja: Przyszłość studiów nad Europą Środkową i Wschodnią
Zapraszamy do rejestracji na międzynarodową konferencję, której celem będzie ocena obecnego stanu rzeczy na polu badań nad Europą Środkowo-Wschodnią i Rosją, po militarnej agresji rosyjskiej na Ukrainę.
- Dzień nauczyciela w Galerii DBK
edukacja
Dzień nauczyciela w Galerii DBK
Instytut Pileckiego zaprasza na świętowanie Dnia Nauczyciela w Galerii w Domu Bez Kantów.
- POLAND - THE SHORT 20th CENTURY | Free History Course & Discussion Club
edukacja
POLAND - THE SHORT 20th CENTURY | Free History Course & Discussion Club
Join our engaging free course in English to explore key events and figures from Poland’s 20th century history!
- KLUB GIER HISTORYCZNYCH | 2. i 4. piątek miesiąca
Wydarzenie
KLUB GIER HISTORYCZNYCH | 2. i 4. piątek miesiąca
Dla rozluźnienia od tradycyjnej nauki zapraszamy na rozgrywki w „gry bez prądu”!
- "Po prostu jestem z tymi ludzmi" - Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik | Czwartki w DBK
wokół książek
"Po prostu jestem z tymi ludzmi" - Spotkanie autorskie z Katarzyną Jóźwik | Czwartki w DBK
W czwartek 10 października zapraszamy na spotkanie wokół naszej nowości wydawniczej – książki „Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980-1984” Katarzyny Jóźwik.
- Zagrożenie nie minęło. Archiwa ukraińskie po ponad dwóch latach od rosyjskiej agresji | Czwartki w DBK
85. rocznica wybuchu II wojny
Zagrożenie nie minęło. Archiwa ukraińskie po ponad dwóch latach od rosyjskiej agresji | Czwartki w DBK
W ramach cyklu "Czwartki w DBK", z okazji tegorocznego Dnia Archiwisty zapraszamy na debatę z udziałem dyrektorów Państwowych Archiwów Ukrainy.
- Upamiętnienie Franciszka Antczaka i Kazimierza Szkopa zamordowanych za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej | Zawołani po imieniu
85. rocznica wybuchu II wojny
Upamiętnienie Franciszka Antczaka i Kazimierza Szkopa zamordowanych za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej | Zawołani po imieniu
26 września, w 80. rocznicę śmierci jednego z bohaterów tej historii, w Nacpolsku upamiętnieni zostaną dwaj Polacy, Kazimierz Szkop i Franciszek Antczak, zaangażowani w kilkunastomiesięczne ukrywanie Moszka Kupermana i Joska Lewina.
- Koncert „Portrety” Adam Bałdych Quintet! | 21 września g. 19:00
85. rocznica wybuchu II wojny
Koncert „Portrety” Adam Bałdych Quintet! | 21 września g. 19:00
21 września, z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju, Instytut Pileckiego zaprasza na koncert „Portrety” Adama Bałdycha (Adam Bałdych Quintet) – wybitnego kompozytora i wirtuoza skrzypiec.
- Jesienne Targi Książki z Instytutem Pileckiego | Zniżka 40% na całą ofertę!
Wydarzenie
Jesienne Targi Książki z Instytutem Pileckiego | Zniżka 40% na całą ofertę!
Jak co roku, serdecznie zapraszamy do stoiska Instytutu Pileckiego na Jesiennych Targach Książki. Cała oferta ze specjalną zniżką 40%!
- Licencja Stalina. Pierwsze auto z FSO | Giełda Historii odc. 13
Wydarzenie
Licencja Stalina. Pierwsze auto z FSO | Giełda Historii odc. 13
Warszawa M-20 nie zmotoryzowała Polski jak później Fiat 126p, ale była obiektem marzeń, a dla wielu kierowców jest legendą. Odrestaurowane Warszawy to dziś szacowne oldtimery i drogie „zabawki” dla pasjonatów.
- Klub Nauczyciela z Pasją | Pokaz filmu "Cios w plecy. Agresja Sowiecka 17 września 1939 roku"
edukacja
Klub Nauczyciela z Pasją | Pokaz filmu "Cios w plecy. Agresja Sowiecka 17 września 1939 roku"
Po wakacyjnej przerwie wznawiamy spotkania w Klubie Nauczyciela z Pasją. Spotkania w klubie będą się odbywały jak zwykle raz w miesiącu – w trzeci wtorek miesiąca.
- KLUB GIER WSZELAKICH | 2. i 4. piątek miesiąca
edukacja
KLUB GIER WSZELAKICH | 2. i 4. piątek miesiąca
Zapraszamy na piątkowe rozgrywki „bez prądu”!
- Terror niemieckiego okupanta. Spotkanie autorskie z Norbertem Bączykiem | Czwartki w DBK
85. rocznica wybuchu II wojny
Terror niemieckiego okupanta. Spotkanie autorskie z Norbertem Bączykiem | Czwartki w DBK
Spotkanie autorskie z Norbertem Bączykiem wokół jego najnowszej książki "Terror niemiecki w powiecie Garwolin (1939–1944)".
- GIEŁDA HISTORII | Jak oszukać Niemców? Sabotaż i konspiracja w polskich fabrykach zajętych przez III Rzeszę
Wydarzenie
GIEŁDA HISTORII | Jak oszukać Niemców? Sabotaż i konspiracja w polskich fabrykach zajętych przez III Rzeszę
W najnowszym odcinku cyklu GIEŁDA HISTORII prof. Andrzej Zawistowski rozmawia z dr. Jędrzejem Korbalem o nieznanym okresie w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego, gdy został on wprzęgnięty w machinę wojenną Hitlera.
- Premiera płyty LIPCOWE’45
kultura
Premiera płyty LIPCOWE’45
Natalia Nykiel, Ewelina Flinta, Marika, Bovska, Jagoda Kret, zespół Tulia to artyści biorący udział w projekcie muzycznym Instytutu Pileckiego LIPCOWE’45.
- Dotknąć wojny | Piknik Historyczny w Łańcucie
85. rocznica wybuchu II wojny
Dotknąć wojny | Piknik Historyczny w Łańcucie
Instytut Pileckiego, Powiat Łańcucki, Miasto Łańcut, Muzeum-Zamek w Łańcucie oraz Muzeum Ulmów w Markowej zapraszają na obchody i piknik historyczny z okazji 85. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz 85. rocznicy Bitwy o Łańcut.
- Czwartki w DBK | Szukając miejsca dla siebie... Losy Powstańców Warszawskich na Ziemiach Odzyskanych
85. rocznica wybuchu II wojny
Czwartki w DBK | Szukając miejsca dla siebie... Losy Powstańców Warszawskich na Ziemiach Odzyskanych
Zapraszamy na pierwsze po wakacjach spotkanie z cyklu "Czwartki w DBK"! Tematem pierwszej rozmowy będzie książka Wojciecha Brojera „Mikołaj Wasik. Pierwszy wójt Dąbrówna. Twórca najstarszego pomnika Powstania Warszawskiego”.
- Już wkrótce! Wernisaż wystawy „Lemkin. Witness to the Age of Genocide” w siedzibie ONZ w Nowym Jorku
kultura
Już wkrótce! Wernisaż wystawy „Lemkin. Witness to the Age of Genocide” w siedzibie ONZ w Nowym Jorku
Z okazji przypadającej w tym roku 65. rocznicy śmierci Rafała Lemkina wystawa „Lemkin. Witness to the Age of Genocide” ponownie zagości w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Nowym Jorku.
- Internetowa premiera filmu "A więc wojna!"
85. rocznica wybuchu II wojny
Internetowa premiera filmu "A więc wojna!"
Z okazji zbliżającej się 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zapraszamy na kanał YT Instytutu Pileckiego na internetową premierę filmu "A więc wojna! - Niezapomniane kadry - opowieść o czasie pokoju i wojny".
- Wiele rodzin. Wspólna historia | V Zjazd Rodzin "Zawołanych po Imieniu"
Zawołani po imieniu
Wiele rodzin. Wspólna historia | V Zjazd Rodzin "Zawołanych po Imieniu"
W dniach 31 sierpnia i 1 września, po raz piąty, na zaproszenie Instytutu Pileckiego, ponad 130 krewnych i potomków Polaków zamordowanych za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej spotka się na Zjeździe Rodzin programu “Zawołani po imieniu".
- Rodzinne spotkanie edukacyjno-rekreacyjne w Galerii Wystaw Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
edukacja
Rodzinne spotkanie edukacyjno-rekreacyjne w Galerii Wystaw Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Dzieci w wieku wczesnoszkolnym zapraszamy na zajęcia poświęcone tematyce symboli narodowych.
- Wakacyjny KLUB GIER WSZELAKICH | Piątki z planszówkami
edukacja
Wakacyjny KLUB GIER WSZELAKICH | Piątki z planszówkami
Zapraszamy na wakacyjne rozgrywki „bez prądu”! Pod okiem instruktora, który odsłoni przed Wami tajniki różnych gier, zagracie w planszówki edukacyjne i historyczne.
- Wakacyjny KLUB GIER WSZELAKICH | Piątki z planszówkami
edukacja
Wakacyjny KLUB GIER WSZELAKICH | Piątki z planszówkami
Zapraszamy na wakacyjne rozgrywki „bez prądu”! Pod okiem instruktora, który odsłoni przed Wami tajniki różnych gier, zagracie w planszówki edukacyjne i historyczne.
- POWRÓT NA OCHOTĘ - pierwsza gra już dziś!
edukacja
POWRÓT NA OCHOTĘ - pierwsza gra już dziś!
Z wielką satysfakcją pragniemy poinformować Państwa o premierze gry terenowej “Powrót na Ochotę”!
- Obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | FESTIWAL LIPCOWI '45 w Augustowie
festiwal
Obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej | FESTIWAL LIPCOWI '45 w Augustowie
Instytut Pileckiego w Augustowie zaprasza do udziału w wyjątkowych 6-dniowych obchodach z okazji 79. rocznicy Obławy Augustowskiej!
- Premiera nowego programu na YT "Giełda Historii" | Prof. Andrzej Zawistowski zaprasza w każdy czwartek!
Wydarzenie
Premiera nowego programu na YT "Giełda Historii" | Prof. Andrzej Zawistowski zaprasza w każdy czwartek!
W jaki sposób na przestrzeni wieków gospodarka kształtowała losy milionów ludzi? Oglądajcie nowy program Instytutu Pileckiego na YT pt. "Giełda Historii" i zobaczcie, jak stworzono świat, w którym dziś żyjemy.
- Debata naukowa: Europa Środkowa między Rosją a Niemcami 1919-1939 | Czwartki w galerii DeBeKa
debata
Debata naukowa: Europa Środkowa między Rosją a Niemcami 1919-1939 | Czwartki w galerii DeBeKa
W ramach ostatniego w tym sezonie spotkania z cyklu Czwartki w "DeBeKa" zapraszamy na debatę!
- Zobacz wystawy Instytutu Pileckiego z przewodnikiem! | Dom bez Kantów
wystawa
Zobacz wystawy Instytutu Pileckiego z przewodnikiem! | Dom bez Kantów
Zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw w Domu Bez Kantów z przewodnikiem!
- Oprowadzanie po wystawach Instytutu Pileckiego | Dom bez Kantów
wystawa
Oprowadzanie po wystawach Instytutu Pileckiego | Dom bez Kantów
Zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw w Domu Bez Kantów z przewodnikiem!
- Inauguracja nowej serii wydawniczej Instytutu Pileckiego | Spotkanie
debata
Inauguracja nowej serii wydawniczej Instytutu Pileckiego | Spotkanie
Na spotkaniu przyjrzymy się niedawno wydanej przez nas książce Ulricha Herberta w polskim tłumaczeniu „Robotnicy zagraniczni w niemieckiej gospodarce wojennej 1939-1945”.
- Polska sowietologia. Początki i rozwój | Galeria DeBeKa
Otwarty Wykład Naukowy
Polska sowietologia. Początki i rozwój | Galeria DeBeKa
W środę 12 czerwca w samo południe zapraszamy do naszej Galerii w Domu bez Kantów (ul. Krakowskie Przedmieście 11 w Warszawie) na wykład otwarty prof. Marka Kornata o początkach polskich badań nad bolszewicką Rosją i ZSRR.
- Prezentacja zasobów archiwum Instytutu Pileckiego w Siedlcach
wokół książek
Prezentacja zasobów archiwum Instytutu Pileckiego w Siedlcach
Czy muszę jechać do Bundesarchiv w Berlinie, żeby zapoznać się z zespołem Deutsche Polizeidienststellen in Polen? Czy zrobienie kwerendy w United Nations War Crimes Commission wymaga lotu do Nowego Jorku?
- Akcja krwiodawstwa w przeddzień 76. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego | piątek, 24 maja
edukacja
Akcja krwiodawstwa w przeddzień 76. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego | piątek, 24 maja
25 maja 1948 roku rtm. Witold Pilecki został zamordowany w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej. Podobnie jak w zeszłym roku upamiętnimy naszego Patrona pomagając potrzebującym!
- Zakurzone perełki z dna szafy. Jak dbać o domowe archiwum? | Czwartki w DeBeKa
wykład
Zakurzone perełki z dna szafy. Jak dbać o domowe archiwum? | Czwartki w DeBeKa
Zapraszamy na spotkanie o archiwach prywatnych! Każdy z nas ma w domu skarby, których wartości nie da się zmierzyć w karatach. Dla postronnych mogą one być bezwartościowe.
- Instytut Pileckiego na Międzynarodowych Targach Książki | 23-26 maja
Wydarzenie
Instytut Pileckiego na Międzynarodowych Targach Książki | 23-26 maja
23 maja rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie! Zapraszamy na Plac Defilad, by zapoznać się z publikacjami naszego Wydawnictwa.
- Klub Nauczyciela z Pasją | Spotkanie z prof. Andrzejem Zawistowskim
edukacja
Klub Nauczyciela z Pasją | Spotkanie z prof. Andrzejem Zawistowskim
21 maja o godz. 16.00 zapraszamy wszystkich nauczycieli, edukatorów i pasjonatów historii na kolejne spotkanie w Klubie Nauczyciela z Pasją!
- Noc muzeów z historiami Polaków ratujących Żydów | Galeria DeBeKa na Krakowskim Przedmieściu
kultura
Noc muzeów z historiami Polaków ratujących Żydów | Galeria DeBeKa na Krakowskim Przedmieściu
Zapraszamy na niezwykły wieczór poświęcony pamięci o osobach, które podjęły decyzję o ratowaniu innych bez względu na wszystko.
- Spotkanie autorskie z dr. Maciejem Pieczyńskim: „Stalin wiecznie żywy" | Czwartki w DeBeKa
wokół książek
Spotkanie autorskie z dr. Maciejem Pieczyńskim: „Stalin wiecznie żywy" | Czwartki w DeBeKa
Skąd bierze się dziś popularność sowieckiego dyktatora w Rosji? Co wiemy o korzeniach kultu jednostki w Rosji? W ramach cyklu Czwartki w DeBeKa zapraszamy na dyskusję o książce dr. Macieja Pieczyńskiego pt. „Stalin wiecznie żywy".
- Debata: Perspektywy pamięci o II wojnie światowej | Czwartki w DeBeKa
debata
Debata: Perspektywy pamięci o II wojnie światowej | Czwartki w DeBeKa
9 maja w galerii DeBeKa przy Krakowskim Przedmieściu porozmawiamy o różnych perspektywach pamięci o drugiej wojnie światowej.
- Debata: Polska sowietologia w XX wieku | Czwartki w galerii DeBeKa
debata
Debata: Polska sowietologia w XX wieku | Czwartki w galerii DeBeKa
Dlaczego termin sowietologia pojawił się w przedwojennej Polsce? Jaką rolę pełnił w okresie zimnej wojny? Te i inne pytania poruszą w trakcie dyskusji znakomici eksperci: prof. Sławomir Łukasiewicz (KUL), prof. John Micgiel (UW) oraz dr Oleksandr Avramchuk
- Społeczeństwo rosyjskie wobec trwającej wojny | Otwarty wykład naukowy
Otwarty Wykład Naukowy
Społeczeństwo rosyjskie wobec trwającej wojny | Otwarty wykład naukowy
Zapraszamy na drugi wykład prof. Włodzimierza Marciniaka z serii poświęconej sylwetce i polityce prezydenta Rosji Władimira Putina.
- History of the 20th century | zajęcia w języku angielskim dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów
edukacja
History of the 20th century | zajęcia w języku angielskim dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów
XX wiek to niezwykle burzliwy okres w historii świata i Polski. Podczas cyklicznych zajęć uczniowie będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat przełomowych wydarzeń XX wieku w języku angielskim.
- Pokaz filmu „Eroica” i debata: Dziedzictwo Munka. Czy (znów) umiemy śmiać się z historii? | Czwartki w DeBeKa
debata
Pokaz filmu „Eroica” i debata: Dziedzictwo Munka. Czy (znów) umiemy śmiać się z historii? | Czwartki w DeBeKa
W czwartek 18 kwietnia o godz. 17.30 zapraszamy na pokaz filmu „Eroica” (1957) oraz debatę z udziałem Michała A. Zielińskiego i Artura Cichmińskiego.
- Za ziemią, za pracą, za karierą. Polacy na Syberii w przedrewolucyjnej Rosji | Klio w świecie ekonomii
seminarium
Za ziemią, za pracą, za karierą. Polacy na Syberii w przedrewolucyjnej Rosji | Klio w świecie ekonomii
Dlaczego Polacy dobrowolnie ruszali na Syberię? Jakie ślady pozostawili polscy chłopi na Syberii? Czy Polak miał szansę na karierę w przedrewolucyjnej Rosji? Na te i inne pytania odpowie historyk dr hab. Sergiusz Leończyk.
- Putinowski reżim polityczny: konflikty i stabilność | offline + online
Otwarty Wykład Naukowy
Putinowski reżim polityczny: konflikty i stabilność | offline + online
17 kwietnia o 17:00 zapraszamy na kolejny otwarty wykład naukowy, którego gościem będzie prof. Włodzimierz Marciniak, znany sowietolog i rosjoznawca, były Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej.
- Prezentacja zasobów archiwum Instytutu Pileckiego | WIELE ARCHIWÓW, JEDNO MIEJSCE
wykład
Prezentacja zasobów archiwum Instytutu Pileckiego | WIELE ARCHIWÓW, JEDNO MIEJSCE
17 kwietnia o godz. 15.00 zapraszamy do Instytutu Historii UKSW na prezentację zasobów naszego Archiwum!
- Klub Nauczyciela z Pasją #2 | offline + online
edukacja
Klub Nauczyciela z Pasją #2 | offline + online
16 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy wszystkich nauczycieli, edukatorów i pasjonatów historii na kolejne, drugie spotkanie Klubu Nauczyciela z Pasją!
- Symbole Witolda | zajęcia dla uczniów klas 1-3
edukacja
Symbole Witolda | zajęcia dla uczniów klas 1-3
Oferta skierowana do uczniów szkół podstawowych, mająca na celu promowanie postaw patriotycznych i znajomości polskich symboli narodowych.
- Symbole Witolda | zajęcia dla uczniów klas 4-6
edukacja
Symbole Witolda | zajęcia dla uczniów klas 4-6
Zajęcia odbywają się dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej. Podczas zajęć omówimy pojęcia: rzeczpospolita (republika), symbole narodowe, obywatel, flaga, godło, hymn państwowy (narodowy), miejsca pamięci narodowej, święto narodowe.
- Język i historia Polski dla obcokrajowców | Warsztaty w galerii DBK
edukacja
Język i historia Polski dla obcokrajowców | Warsztaty w galerii DBK
Zajęcia mają na celu zapoznanie odbiorców uczących się języka polskiego jako obcego z najważniejszymi wydarzeniami z historii Polski poprzez ćwiczenie kompetencji językowych na poziomie A1+/A2.
- Spotkanie autorskie z dr. Wojciechem Łyskiem | Czwartki w galerii DeBeKa
wokół książek
Spotkanie autorskie z dr. Wojciechem Łyskiem | Czwartki w galerii DeBeKa
W czwartek 11 kwietnia zapraszamy na spotkanie z dr. Wojciechem Łyskiem, autorem książki „Intelektualny włóczęga. Biografia Stanisława Swianiewicza”.
- Symulacje dyplomatyczne | Zajęcia dla uczniów i studentów
edukacja
Symulacje dyplomatyczne | Zajęcia dla uczniów i studentów
Zapraszamy na zajęcia mające na celu zapoznanie młodzieży z protokołem dyplomatycznym i mechanizmami negocjacji dyplomatycznych.
- Destruction of cultural heritage of Ukraine | Debate
debata
Destruction of cultural heritage of Ukraine | Debate
Zapraszamy na debatę poświęconą "Niszczeniu dziedzictwa kulturowego Ukrainy". Naszymi gośćmi będą Kateryna Busol z Narodowego Uniwersytetu Kijowsko-Mohylańskiego, Andrzej Jakubowski z Polskiej Akademii Nauk oraz Joe Powderly z Uniwersytetu w Lejdzie.
- Czekamy na zgłoszenia do 30 czerwca | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego. Czwarta Edycja (2024)
wokół książek
Czekamy na zgłoszenia do 30 czerwca | Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego. Czwarta Edycja (2024)
Już po raz czwarty Instytut Pileckiego wraz z partnerem, Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, ogłasza nabór zgłoszeń do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego.
- THE FORGERS AND OTHER STORIES | Debata wokół książki Rogera Moorhouse'a "Paszporty Życia"
debata
THE FORGERS AND OTHER STORIES | Debata wokół książki Rogera Moorhouse'a "Paszporty Życia"
Zapraszamy na dyskusję o najnowszej książce Rogera Moorhouse'a "Paszporty życia. Polscy dyplomaci, fałszywe dokumenty i tajna misja, która ocaliła tysiące Żydów", wydanej przez Instytut Pileckiego.
- Pokaz filmu "Marzec'68" (2022) i spotkanie z Krzysztofem Langiem | Czwartki w DeBeKa
Wydarzenie
Pokaz filmu "Marzec'68" (2022) i spotkanie z Krzysztofem Langiem | Czwartki w DeBeKa
21 marca o godz. 17.00 zapraszamy na pokaz filmu „Marzec '68” i spotkanie z reżyserem Krzysztofem Langiem.
- Od Hołodomoru do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dzieje ludobójczych praktyk | Otwarty wykład naukowy
Otwarty Wykład Naukowy
Od Hołodomoru do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dzieje ludobójczych praktyk | Otwarty wykład naukowy
Celem wykładu jest zademonstrowanie praktyk genocydalnych Kremla oraz ich prawnomiędzynarodowa analiza w kontekście zbrodni ludobójstwa.
- W przededniu II wojny światowej: pieniądze i zbrojenia | Klio w świecie ekonomii
wykład
W przededniu II wojny światowej: pieniądze i zbrojenia | Klio w świecie ekonomii
Jaka była kondycja polskiego budżetu w końcu lat 30. XX w.? Gdzie szukano źródeł finansowania zakupów zbrojeniowych? Jaka była rola Funduszu Obrony Narodowej?
- Kamienie pamięci: pomniki, cmentarze, muzea | panel dyskusyjny
debata
Kamienie pamięci: pomniki, cmentarze, muzea | panel dyskusyjny
Uczestnicy skonfrontują różnorodne doświadczenia związane z pamięcią społeczną i jej materialnym wyrażaniem, ale także jej zanikaniem, wypieraniem, zakłamywaniem, celowym niszczeniem.
- Klub Nauczyciela z Pasją | Od 19 marca w Galerii DeBeKa
debata
Klub Nauczyciela z Pasją | Od 19 marca w Galerii DeBeKa
W każdy trzeci wtorek miesiąca, począwszy od 19 marca zapraszamy do Klubu Nauczyciela z Pasją w Galerii DeBeKa (Krakowskie Przedmieście 11) w Instytucie Pileckiego.
- Tydzień edukacyjny z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów (18-22 marca)
edukacja
Tydzień edukacyjny z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów (18-22 marca)
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Polakach Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką już po raz drugi Instytut Pileckiego organizuje tydzień edukacyjny – bezpłatne zajęcia i warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
- Spotkanie autorskie wokół książki o działaczce niepodległościowej, Wandzie Pełczyńskiej | Czwartki w galerii DeBeKa
wokół książek
Spotkanie autorskie wokół książki o działaczce niepodległościowej, Wandzie Pełczyńskiej | Czwartki w galerii DeBeKa
Zapraszamy na spotkanie z prof. Piotrem Bilińskim, autorem książki "W walce o niepodległość Polski i prawa kobiet. Biografia Wandy Pełczyńskiej".
- Upamiętnienie Stanisława i Marianny Siniarskich oraz ich dzieci zamordowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej
Wydarzenie
Upamiętnienie Stanisława i Marianny Siniarskich oraz ich dzieci zamordowanych za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej
W dniu 10 marca 2024 roku, w 80. rocznicę tragicznych wydarzeń, Instytut Pileckiego wraz z lokalnymi partnerami we wsi Lutkówka (powiat żyrardowski), upamiętni rodziny Siniarskich oraz Lipszyców, zamordowane przez Niemców w czasie II wojny światowej.
- Tajemnice zdjęć "Ilustrowanego Kuriera Codziennego" | Czwartki w galerii DeBeKa
wykład
Tajemnice zdjęć "Ilustrowanego Kuriera Codziennego" | Czwartki w galerii DeBeKa
Nic tak nie kłamie, jak fotografia – szczególnie fotografia retuszowana, montowana i manipulowana na różne sposoby w redakcji „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, największego koncernu prasowego przedwojennej Polski.
- Rosja Putina – obsesja neoimperialnej potęgi | Czwartki w DeBeKa
Wydarzenie
Rosja Putina – obsesja neoimperialnej potęgi | Czwartki w DeBeKa
Czy istnieje ciągłość pomiędzy dawnym rosyjskim imperializmem, totalitaryzmem sowieckim a dzisiejszą Rosją? Gdzie szukać korzeni putinizmu? Zapraszamy na dyskusję wokół książki pt. "Zrozumieć putinizm. Obsesja potęgi", autorstwa Françoise Thom.
- Spotkanie wokół książki „Koszykowa róg Stalina” | Oprowadzanie po wystawie „Cele bezpieki”
wokół książek
Spotkanie wokół książki „Koszykowa róg Stalina” | Oprowadzanie po wystawie „Cele bezpieki”
Zapraszamy na spotkanie wokół książki prof. Andrzeja Zawistowskiego „Koszykowa róg Stalina” w piwnicach dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Przed spotkaniem autor oprowadzi po ekspozycji „Cele bezpieki”.
- WIELE ARCHIWÓW, JEDNO MIEJSCE | Prezentacja zasobów archiwum Instytutu Pileckiego!
Wydarzenie
WIELE ARCHIWÓW, JEDNO MIEJSCE | Prezentacja zasobów archiwum Instytutu Pileckiego!
Czy muszę jechać do Bundesarchiv w Berlinie, żeby zapoznać się z zespołem Deutsche Polizeidienststellen in Polen? Czy zrobienie kwerendy w United Nations War Crimes Commission wymaga lotu do Nowego Jorku?
- Ocaleni w Azji Wschodniej | Spotkanie autorskie z Olgą Barbasiewicz w Krakowie
wokół książek
Ocaleni w Azji Wschodniej | Spotkanie autorskie z Olgą Barbasiewicz w Krakowie
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Instytut Pileckiego serdecznie zapraszają na spotkanie z dr Olgą Barbasiewicz, autorką wydanej w 2023 roku przez Instytut Pileckiego książki „Ocaleni w Azji Wschodniej".
- Pokaz filmu "20 dni w Mariupolu" | Spotkanie z mieszkańcami Mariupola
film
Pokaz filmu "20 dni w Mariupolu" | Spotkanie z mieszkańcami Mariupola
W drugą rocznicę pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę zapraszamy na pokaz filmu „20 dni w Mariupolu”, który zdobył m.in. Nagrodę Pulitzera, a w marcu tego roku będzie walczył o Oscara w kategorii najlepszy film dokumentalny.
- Prezentacja raportu o przemocy seksualnej rosyjskich wojsk wobec ukraińskich kobiet | Centrum Lemkina
debata
Prezentacja raportu o przemocy seksualnej rosyjskich wojsk wobec ukraińskich kobiet | Centrum Lemkina
Zapraszamy na dyskusję połączoną z prezentacją raportu „Podoba ci się, nie podoba, cierp, moja piękna – nieukarane zbrodnie. Przemoc seksualna rosyjskich wojsk okupacyjnych wobec ukraińskich kobiet”.
- Po kolei o kolei, czyli zanim powstało PKP | Klio w świecie ekonomii
wykład
Po kolei o kolei, czyli zanim powstało PKP | Klio w świecie ekonomii
Jak powstawały linie kolejowe na ziemiach polskich? Czym różniła się infrastruktura kolejowa odziedziczona po państwach zaborczych? Jak narodziło się przedsiębiorstwo Polskie Koleje Państwowe? Na te i inne pytania odpowie historyk dr Dawid Keller.
- Zapraszamy na nowy cykl spotkań "Czwartki w DeBeKa"
kultura
Zapraszamy na nowy cykl spotkań "Czwartki w DeBeKa"
Debaty naukowe, nieznane archiwa, prezentacje nowości wydawniczych, wieczory filmowe i spotkania ze świadkami zbrodni rosyjskich w Ukrainie - zapraszamy na nowy cykl spotkań Instytutu Pileckiego!