Odmienne doświadczenia. Koniec wojny w Europie i Azji | Dyskusja - Instytut Pileckiego
02.05.2025 (PT) 18.00
Odmienne doświadczenia. Koniec wojny w Europie i Azji | Dyskusja
Instytut Pileckiego w Berlinie zaprasza na kolejne wydarzenie w ramach programu towarzyszącego obchodom 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Dyskusja panelowa: "Odmienne doświadczenia. Koniec wojny w Europie i Azji"
Podczas spotkania chcemy przyjrzeć się końcowi wojny od strony historii światowej i przeanalizować temat w ujęciu porównawczym z perspektywy nauk historycznych.
Dyskusję poprowadzi dyrektor Instytutu Pileckiego, prof. Krzysztof Ruchniewicz. Udział wezmą prof. Raphael Gross, prof. Tatjana Tönsmeyer i prof. Stefan Troebst.
Kiedy? Piątek, 2 maja 2025, godz. 18
Gdzie? Pilecki-Institut Berlin, Pariser Platz 4a, 10117 Berlin
Prosimy o wcześniejszą rejestrację: https://forms.gle/MncnfAcsduQiFrxm7
80. rocznica zakończenia II wojny światowej, przypadająca 8 maja 2025 roku, jest okazją do refleksji nad tym, jak koniec tego konfliktu jest postrzegany w różnych częściach Europy i świata, a także nad tym jakie przyniósł konsekwencje – polityczne, społeczne, psychologiczne – zarówno dla jednostek, jak i całych społeczeństw. W naukach historycznych widoczna jest polifonia głosów i doświadczeń. Historycy kierują swoją uwagę na różne obszary badawcze, a metody i przedmioty ich badań ewoluują. Pamięć o wojnie i jej zakończeniu podlega nieustannym zmianom. Wielość doświadczeń i ujęć może prowadzić do napięć, ale też otwiera przestrzeń do dialogu, który jest nieodzownym elementem pojednania.
II wojna światowa była konfliktem o charakterze globalnym, co oznaczało, że doświadczenia jej uczestników różniły się w zależności od regionu świata. Sześć lat wojny to okres licznych zmian sojuszy, z których najistotniejszym było przystąpienie Związku Radzieckiego do koalicji antyhitlerowskiej w 1941 roku. Sojusz ten - zgodnie z oczekiwaniami Churchilla i Roosevelta - umożliwił pokonanie państw Osi: Niemiec, Włoch i Japonii. Pozostaje jednak pytanie: czy zwycięstwo, osiągnięte kosztem kompromisów z totalitarnym ZSRR mogło być zwycięstwem pełnym? Jakie różnice i podobieństwa towarzyszyły zakończeniu działań wojennych w różnych regionach i jakie były ich następstwa? Czy globalny charakter konfliktu przełożył się na uniwersalne wzorce powojennego ładu? Czy można mówić o regionalnej specyfice końca wojny? Czy globalność przemian wpisywała się w model centrów i peryferii? Kto miał prawo do satysfakcji z powodu powojennych rozstrzygnięć, a kto najmocniej kontestował nowy ład?

Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- Nadzieja w czasach beznadziei: Wielkanoc podczas wojny | Czwartki w galerii DBK
debata
Nadzieja w czasach beznadziei: Wielkanoc podczas wojny | Czwartki w galerii DBK
Korzystając z bogatych zbiorów Archiwum Instytutu Pileckiego, zapraszamy na wyjątkową podróż w czasie, by prześledzić, jak wyglądała Wielkanoc w cieniu II wojny światowej.
- Premierowy pokaz filmu „Odyseja polska” | 80. rocznica wyzwolenia Bolonii
film
Premierowy pokaz filmu „Odyseja polska” | 80. rocznica wyzwolenia Bolonii
23 kwietnia 2025 r., z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii, zapraszamy na premierowy pokaz filmu „Odyseja polska”.