WSPÓLNOTA NA TRUDNE CZASY | Forum Polsko-Niemieckie w Berlinie 2025 - Instytut Pileckiego
W dniach 4-5 czerwca w Berlinie odbędzie się Forum Polsko-Niemieckie, które po siedmioletniej przerwie, powraca do kalendarza międzynarodowych konferencji.
Dopiero po upadku komunizmu rozpoczął się swobodny dialog demokratycznych społeczeństw Polski i Niemiec na temat II wojny światowej. Forum Polsko-Niemieckie było jedną z głównych platform tego dialogu, który został przerwany kilka lat temu. Teraz, wraz z powrotem do spotkań Forum, wraca rozmowa o naszej trudnej relacji w XX wieku.
Stoimy jako społeczeństwa, jako członkowie swych narodów, jako obywatele w obliczu drastycznych zmian geopolitycznych. Wraz z europejskimi sąsiadami jesteśmy konfrontowani z przełomowymi wyzwaniami, które wymagają od nas wspólnoty w trudnych czasach – zauważył dyrektor Instytutu Pileckiego, prof. Krzysztof Ruchniewicz. Dwudziestowieczne konflikty między europejskimi sąsiadami doprowadziły do wybuchu dwóch najkrwawszych wojen w historii ludzkości. Przyszłość Europy w ogromnej mierze zależy od tego, czy – mimo trudnej przeszłości – będziemy umieli zbudować dojrzałe i odpowiedzialne relacje z sąsiadami. Jesteśmy świadomi, że dobre relacje należy budować na solidnych, wspólnych fundamentach, które tworzy także przeszłość. Wymaga to kultywowania pamięci o historii, ale i wspólnego rozwijania języka mówienia o niej.
Forum Polsko-Niemieckie ma pomóc w poszukiwaniu wspólnej odpowiedzi w sferach bezpieczeństwa międzynarodowego, konkurencyjności gospodarki, przyszłości Unii Europejskiej. Uczestnicy będą również dyskutować o wspólnej pamięci, kulturze, współpracy transgranicznej i społeczeństwie obywatelskim, a także o przyszłości mediów.
Dyskusja o polskich i niemieckich kulturach pamięci w okresie przełomu
Instytut Pileckiego, w ramach Forum Polsko-Niemieckiego, wraz z Instytutem
Eckerta w Brunszwiku – zapraszają na dyskusję o polskich i niemieckich kulturach pamięci w okresie przełomu. Wezmą w niej udział m.in. prof. Frank Bösch, prof. Stefan Fuchs, prof. Rafał Wnuk i dr Marcin Wiatr.
Instytut Pileckiego, Pariser Platz 4a, Berlin
5 czerwca Godz. 8:30–10:00
Instytut Pileckiego jest współorganizatorem Forum Polsko-Niemieckiego 2025.
Forum Polsko-Niemieckie 2025 organizowane jest przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.
Aktualizowany program, biogramy i pozostałe informacje znajdują się też na stronie internetowej FWPN https://fwpn.org.pl/forum-2025/program-forum-2025
Wydarzenia odbywają się w czterech lokalizacjach w Berlinie: Ambasada Polska w Niemczech, Instytut Pileckiego, Instytut Polski i ZDF Hauptstadtstudio.
Wybrane wydarzenia Forum będą transmitowane na żywo na profilu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej na FB i Youtube.

Zobacz także
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy odsłuch reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.