Pokaz i spotkanie z twórcami filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE - Instytut Pileckiego
24.07.2025 (CZW) 17.00
Pokaz i spotkanie z twórcami filmu "Nie wolno było płakać" | WAKACYJNE CZWARTKI FILMOWE
W każdy wakacyjny czwartek lipca i sierpnia Galeria Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów zaprasza na specjalne pokazy filmów dokumentalnych, które przybliżają fascynujące, trudne, ale niezwykle ważne historie XX wieku.
Najbliższy pokaz już w czwartek, 24 lipca o godz. 17.00
(Galeria Instytutu Pileckiego, ul. Krakowskie Przedmieście 11, Warszawa)
Film: Nie wolno było płakać (2023)
> Czas trwania: 67 minut
> Reżyseria: Małgorzata Grygiel, Michał Miziołek, Wojciech Saramonowicz
Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami filmu: Michałem Miziołkiem i Wojciechem Saramonowiczem.
Film: Nie wolno było płakać (2023), 67 min, reż. Małgorzata Grygiel, Michał Miziołek, Wojciech Saramonowicz
Film dokumentalny to historia byłych więźniarek niemieckich obozów koncentracyjnych. Aresztowane za działalność konspiracyjną, wysiedlone z dnia na dzień z własnych domów, wypędzane z powstańczej Warszawy. Były kobietami, którym zabrano młodość, były dziewczynkami, którym skradziono dzieciństwo. Bohaterki filmu trafiły do KL Auschwitz-Birkenau, KL Bergen-Belsen, KL Ravensbrück. Patrzyły na egzekucję swoich koleżanek, o ich być albo nie być decydował przypadek. Niektórych przypadków nie przewidziałby najlepszy scenarzysta. „W obozie nie wolno było płakać, jeśli płaczesz, to już po tobie” – mówi w filmie Alicja Kubecka, była więźniarka Ravensbrück. Na łzy mogły sobie pozwolić dopiero, gdy zostały wyzwolone przez aliantów. Zanim to nastąpiło, przeżyły jednak kolejny dramat: marsze śmierci. Koniec wojny nie oznaczał końca cierpienia. Powrót do domu, zagubione rodziny, traumy byłych więźniów i nieuchwytny ból przekazywany z pokolenia na pokolenie, niczym rodzinne dziedzictwo. Jedna z bohaterek filmu mówi „zaczęło się prawie normalne życie”. Film powstał w koprodukcji z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.
Zobacz także
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy odsłuch reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.