Więcej niż Dyplomata: Tadeusz Romer – aktywne ogniwo łańcucha pomocy dla polskich obywateli w czasie wojny | Wykład i koncert - Instytut Pileckiego
27.11.2025 (CZW) 18.00
Więcej niż Dyplomata: Tadeusz Romer – aktywne ogniwo łańcucha pomocy dla polskich obywateli w czasie wojny | Wykład i koncert
Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Dyplomatyczne kontrapunkty”, poświęcone polskim dyplomatom, którzy podczas II wojny światowej, we współpracy z organizacjami żydowskimi, wystawiali Żydom nielegalne paszporty, ratując ich przed Zagładą.
W programie
- wykład dr hab. Olgi Barbasiewicz „Więcej niż Dyplomata: Tadeusz Romer – aktywne ogniwo łańcucha pomocy dla polskich obywateli w czasie wojny” oraz
- koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Kamili Wąsik-Janiak (skrzypce) i Ewy Guz-Seroki (fortepian). W repertuarze m.in. utwory Ireny Reginy Wieniawskiej vel Poldowski, Mieczysława Wajnberga i Johna Williamsa.
Dla gości spotkania będzie czekał przygotowany poczęstunek.
27 listopada (czwartek), godz. 18:00
Galeria Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów, Krakowskie Przedmieście 11 w Warszawie
Wstęp wolny.
Kamila Wąsik-Janiak – skrzypaczka, solistka, kameralistka i pedagog. Absolwentka UMFC z Medalem Magna cum Laude (2010), doktorka sztuk muzycznych (2018). Laureatka wielu konkursów, m.in. zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2009) oraz nagrodzona na konkursach w Lublinie i Kloster Schöntal.
Koncertowała z najważniejszymi polskimi orkiestrami, współpracując z wybitnymi dyrygentami i pedagogami. Ma na koncie liczne światowe prawykonania oraz występy na prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą. Od 2015 roku jest członkinią Hashtag Ensemble.
Jako kameralistka otrzymała m.in. „Fryderyka 2017” i francuską nagrodę „Les Orphées d’Or”.
Ewa Guz-Seroka – pianistka z Lublina, koncertująca od najmłodszych lat, wielokrotnie występująca jako solistka z Filharmonią Lubelską. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (fortepian i kameralistyka), kształciła się także w Weimarze. Aktywna solistka i kameralistka, współpracowała m.in. z Filharmonią Narodową, Krajowym Biurem Koncertowym i Warszawską Operą Kameralną.
Wykładowczyni UMFC, specjalizuje się w muzyce polskiej. Jej album Łukaszewski – Musica Profana 1 (DUX, 2016) otrzymał Fryderyka 2017. Nagranie kompletnego cyklu pieśni H.M. Góreckiego (DUX, 2020) zdobyło Fryderyka 2021. W latach 2023–24 zrealizowała płytę Łukaszewski – Musica Profana 4. Od 2024 roku współtworzy SIBELIUS Piano Duo z Mattim Asikainenem.
Prof. Olga Barbasiewicz - politolożka i japonistka z Uniwersytetu SWPS, poświęciła swoją karierę badaniu polityki zagranicznej i gospodarczej Japonii, ze szczególnym uwzględnieniem historycznych i współczesnych relacji z Polską. Wśród jej publikacji znajduje się m.in. książka "Ocaleni w Azji Wschodniej" wydana nakładem wydawnictwa Instytutu Pileckiego.
Jej bogate, międzynarodowe doświadczenie zostało wzmocnione przez staże zagraniczne, z których jeden z najistotniejszych to rola profesora wizytującego na renomowanym Uniwersytecie Aoyama Gakuin w Tokio, którą pełniła do czerwca 2025 roku.
Zobacz także
- Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
konferencja
Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej różnorodnym formom aktywności kobiet podejmujących działania opozycyjne i kontestacyjne w warunkach systemów autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS: Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
konferencja
CALL FOR PAPERS: Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej różnorodnym formom aktywności kobiet podejmujących działania opozycyjne i kontestacyjne w warunkach systemów autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- Pilecki Institute International Teachers and Educators Program 5th edition. Post-war decade. | Call for participants
projekt
Pilecki Institute International Teachers and Educators Program 5th edition. Post-war decade. | Call for participants
Recruitment for the fifth edition of the Pilecki Institute International Teachers and Educators Program has begun. We invite teachers and educators from around the world to participate in the online conference. This year, we are focusing on the history of