Odyseja polska | Pokaz filmu dokumentalnego i warsztaty - Instytut Pileckiego
Odyseja polska | Pokaz filmu dokumentalnego i warsztaty
„Odyseja polska” to film i warsztaty, które pozwalają młodym widzom odkryć niezwykłe losy żołnierzy 2. Korpusu Polskiego – od syberyjskiej tułaczki po włoską ziemię pełną pamięci i emocji. Uczestnicy nie tylko poznają historię Armii Andersa, lecz także zastanawiają się nad ludzkim doświadczeniem w obliczu wojny i nad tym, jak jednostka może zachować sprawczość w wirze wielkich wydarzeń.
„Odyseja polska” (Instytut Pileckiego, 2024) to poruszająca historia o odwadze i poświęceniu żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Wspomnienia zaprezentowane w filmie dotyczą budzących wiele emocji wydarzeń: od brutalnych deportacji w głąb ZSRS, przez epicką wyprawę Armii Andersa, aż po pełne szacunku, wzajemnej pomocy – a czasem i miłości! – relacje polskich żołnierzy z włoską ludnością cywilną.
Grupy zorganizowane mogą zamawiać seans wraz z warsztatami. Podczas zajęć uczniowie pogłębiają wiedzę na temat historii Armii Andersa analizując wspomnienia żołnierzy 2 Korpusu. Jednocześnie, na marginesie pracy ze źródłami historycznymi podejmują refleksję na temat doświadczenia człowieka w sytuacjach granicznych i formułują własną odpowiedź na pytanie o sprawczość jednostki wrzuconej w wir wielkiej historii.
Czas trwania: 90 minut
Dla kogo: uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.
Gdzie: w Galerii DBK
Ul. Krakowskie Przedmieście 11, Warszawa
Wtorek – piątek w godz. 10.15-15.00 po uprzedniej rezerwacji
REZERWACJE
KONTAKT
edu@instytutpileckiego.pl
Wydarzenia
- Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
konferencja
Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej różnorodnym formom aktywności kobiet podejmujących działania opozycyjne i kontestacyjne w warunkach systemów autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS | Konferencja: Wspólne doświadczenia – różne drogi? Przełom 1956 roku i jego znaczenie dla państw i społeczeństw Europy Środkowo- Wschodniej
konferencja
CALL FOR PAPERS | Konferencja: Wspólne doświadczenia – różne drogi? Przełom 1956 roku i jego znaczenie dla państw i społeczeństw Europy Środkowo- Wschodniej
Instytut Pileckiego oraz Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej, Wspólne doświadczenia – różne drogi? Przełom 1956 roku i jego znaczenie dla państw i społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej, która odbędzie się w dniach 19–21 października 2026 r. w Warszawie. Wydarzenie jest częścią cyklu konferencji poświęconych transformacjom Europy Środkowo-Wschodniej po 1945 roku.
- CALL FOR PAPERS (PL, EN, RUS) Międzynarodowa konferencja naukowa „Sowiecka Azja Centralna jako totalitarne laboratorium” | Zgłoszenia do 30 kwietnia
konferencja
CALL FOR PAPERS (PL, EN, RUS) Międzynarodowa konferencja naukowa „Sowiecka Azja Centralna jako totalitarne laboratorium” | Zgłoszenia do 30 kwietnia
Instytut Pileckiego w Warszawie zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej „Sowiecka Azja Centralna jako totalitarne laboratorium”, która odbędzie się w dniach 15-17 czerwca 2026 r. w warszawskiej siedzibie Instytutu.
- Call for Papers | Tradycje badawcze i nowe ujęcia: studia nad faszyzmem, komunizmem i totalitaryzmem w latach 20. XXI wieku (14-15 października 2026)
konferencja
Call for Papers | Tradycje badawcze i nowe ujęcia: studia nad faszyzmem, komunizmem i totalitaryzmem w latach 20. XXI wieku (14-15 października 2026)
Zapraszamy historyków, politologów, socjologów, badaczy kultury i mediów, a także innych chętnych do podjęcia refleksji nad metodami, studiami przypadków i wytwarzaniem wiedzy w ramach badań nad faszyzmem, komunizmem i totalitaryzmem w latach 20. XXI wieku
- CALL FOR PAPERS: Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
konferencja
CALL FOR PAPERS: Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej różnorodnym formom aktywności kobiet podejmujących działania opozycyjne i kontestacyjne w warunkach systemów autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- Pokaz filmu „Odyseja polska” i spotkanie z autorem | Blask i Ból
Wydarzenie
Pokaz filmu „Odyseja polska” i spotkanie z autorem | Blask i Ból
BLASK I BÓL – zapraszamy na wiosenny cykl spotkań w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów!
- Polacy w niemieckiej debacie o Holokauście: między odpowiedzialnością jednostkową a niebezpieczeństwem uogólnień | Berlin w Warszawie
Wydarzenie
Polacy w niemieckiej debacie o Holokauście: między odpowiedzialnością jednostkową a niebezpieczeństwem uogólnień | Berlin w Warszawie
23 kwietnia zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu „Berlin w Warszawie”, podczas którego spróbujemy zmierzyć się z tematem Holokaustu.
- The conference “The Roots of Crimes against Humanity: Bridging the Normative Gap” places Warsaw at the center of global human rights diplomacy
Wydarzenie
The conference “The Roots of Crimes against Humanity: Bridging the Normative Gap” places Warsaw at the center of global human rights diplomacy
As global efforts to codify a groundbreaking legal act intensify, Warsaw is becoming a center of legal discourse. The international conference “The Roots of Crimes against Humanity: Bridging the Normative Gap" will be held on April 20–21, 2026. This event represents a significant contribution to the discussion on the first-ever United Nations Convention on the Prevention and Punishment of Crimes against Humanity.
- W stronę życia. O ucieczkach z warszawskiego getta w rocznicę wybuchu powstania | Pokaz filmu i wykład
Wydarzenie
W stronę życia. O ucieczkach z warszawskiego getta w rocznicę wybuchu powstania | Pokaz filmu i wykład
W 83. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim zapraszamy na wydarzenie poświęcone losom osób, które podjęły próbę opuszczenia „zamkniętego świata” i poszukiwania ratunku po drugiej stronie muru.
- Wykład „Archeologia codzienności – materialne ślady oporu cywilnego w getcie warszawskim” i koncert muzyki poważnej | BLASK I BÓL
wykład
Wykład „Archeologia codzienności – materialne ślady oporu cywilnego w getcie warszawskim” i koncert muzyki poważnej | BLASK I BÓL
Z jakich źródeł i materiałów archeologicznych czerpiemy wiedzę o codziennym życiu i funkcjonowaniu mieszkańców getta warszawskiego? Jakie są wyniki badań prowadzonych na jego terenie? Zapraszamy na wykład Magdaleny Kruszewskiej-Polak w ramach cyklu „Blask i ból”. Po prelekcji odbędzie się koncert muzyki poważnej.
- UnBroken | Pokaz filmu w ramach cyklu „Historia w negatywie”
Wydarzenie
UnBroken | Pokaz filmu w ramach cyklu „Historia w negatywie”
Instytut Pileckiego zaprasza na premierowy pokaz filmu „UnBroken” w reżyserii Beth Lane. Projekcja jest częścią cyklu filmowego „Historia w negatywie”, organizowanego w siedzibie Instytutu przy ul. Siennej 82 w Warszawie.
- „Największe zwycięstwo – przeżyć!” Historia Tadeusza Pietrzykowskiego | Twierdza Archiwum
Wydarzenie
„Największe zwycięstwo – przeżyć!” Historia Tadeusza Pietrzykowskiego | Twierdza Archiwum
Pięściarz, działacz polskiej konspiracji, malarz, nauczyciel, człowiek o niezwykle bogatym życiorysie. Kolejne spotkanie z cyklu Twierdza Archiwum będzie poświęcone Tadeuszowi Pietrzykowskiemu, który do historii przeszedł jako „Bokser z Auschwitz”.
- Sympozjum: Historia dezinformacji - dezinformacja w historii. Wokół kłamstwa katyńskiego (transmisja online)
Wydarzenie
Sympozjum: Historia dezinformacji - dezinformacja w historii. Wokół kłamstwa katyńskiego (transmisja online)
Zapraszamy na sympozjum poświęcone dezinformacji jako zjawisku oraz kłamstwu katyńskiemu jako modelowemu, wieloletniemu projektowi dezinformacyjnemu.
- Pokaz filmu „Katyń" w reż. Andrzeja Wajdy | Pamiętam. Katyń 1940
Wydarzenie
Pokaz filmu „Katyń" w reż. Andrzeja Wajdy | Pamiętam. Katyń 1940
Zapraszamy na wyjątkowy wieczór filmowy, który odbędzie się 11 kwietnia o godz. 18.00 w siedzibie Instytutu Pileckiego przy ul. Siennej 82 w Warszawie. Tego dnia wspólnie obejrzymy poruszający film Katyń (2007) w reżyserii Andrzeja Wajdy.
- „Gdzie rosną poziomki?" - pokaz filmu i dyskusja | Pamiętam. Katyń 1940
Wydarzenie
„Gdzie rosną poziomki?" - pokaz filmu i dyskusja | Pamiętam. Katyń 1940
PRL ufundowano na kłamstwie katyńskim. Dopiero po ponad pół wieku kłamstw, przeinaczeń i przemilczeń można było zacząć mówić o Katyniu. Niestety do dziś nie poznaliśmy całej prawdy – wciąż nie wiemy, gdzie dokładnie spoczywają pomordowani.
- Przed eksterminacją. Sytuacja polskich jeńców wojennych w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie | BLASK I BÓL
Wydarzenie
Przed eksterminacją. Sytuacja polskich jeńców wojennych w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie | BLASK I BÓL
BLASK I BÓL - zapraszamy na wiosenny cykl spotkań w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów!
- Spotkanie autorskie | Dzieje gospodarcze ziem polskich w latach 1939–1945
Wydarzenie
Spotkanie autorskie | Dzieje gospodarcze ziem polskich w latach 1939–1945
Instytut Pileckiego serdecznie zaprasza na spotkanie z autorami publikacji „Dzieje gospodarcze ziem polskich w latach 1939–1945” – prof. Mirosławem Kłuskiem oraz dr. hab. Damianem Markowskim - prof. Instytutu Pileckiego. Rozmowę poprowadzi prof. Andrzej Zawistowski.
- Pilecki Institute International Teachers and Educators Program 5th edition. Post-war decade. | Call for participants
projekt
Pilecki Institute International Teachers and Educators Program 5th edition. Post-war decade. | Call for participants
Recruitment for the fifth edition of the Pilecki Institute International Teachers and Educators Program has begun. We invite teachers and educators from around the world to participate in the online conference. This year, we are focusing on the history of
- Bunkier „Pod Nadzieją" – Historia Michała Stasiuka | BÓL I BLASK
Wydarzenie
Bunkier „Pod Nadzieją" – Historia Michała Stasiuka | BÓL I BLASK
BLASK I BÓL - zapraszamy na wiosenny cykl spotkań w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów!
- Inauguracja projektu „Niemi świadkowie” | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
Wydarzenie
Inauguracja projektu „Niemi świadkowie” | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w środę, 25 marca o godz. 12.00 w Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów odbędzie się inauguracja projektu „Niemi świadkowie”. Inicjatywa przewiduje cykliczną prezentację wybranych pamiątkowych przedmiotów związanych z projektami prowadzonymi w Instytucie Pileckiego.
- Upamiętnienie rodzin Stawarskich i Singerów w Sieniawie | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
Wydarzenie
Upamiętnienie rodzin Stawarskich i Singerów w Sieniawie | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
24 marca Instytut Pileckiego uhonoruje małżeństwo Wiktorię Franciszkę i Mateusza Bronisława Stawarskich z Sieniawy, zamordowanych przez Niemców za ukrywanie żydowskiej rodziny Singerów w latach II wojny światowej. Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej obie Rodziny odbędzie się pod Szkołą Podstawową przy Rynku w Sieniawie (woj. podkarpackie) o godz. 14:00. Wydarzenie poprzedzone zostanie Mszą Św. w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Sieniawie o godz. 13:00.
- Zadośćuczynienie, odszkodowania, reparacje: co jest realne, co jest symboliczne? | Berlin w Warszawie
Wydarzenie
Zadośćuczynienie, odszkodowania, reparacje: co jest realne, co jest symboliczne? | Berlin w Warszawie
Gdzie kończy się język moralnych zobowiązań, a zaczyna twarda litera prawa? Czy w relacjach polsko-niemieckich temat reparacji jest kwestią „zamkniętą”, czy raczej nieprzepracowanym fundamentem, który wciąż rzutuje na przyszłość Europy?
- Inauguracja działalności Instytutu Pileckiego w Nowym Jorku | Transatlantycki pomost dla wartości wszystkim nam bliskich
Wydarzenie
Inauguracja działalności Instytutu Pileckiego w Nowym Jorku | Transatlantycki pomost dla wartości wszystkim nam bliskich
Już w najbliższy weekend Instytut Pileckiego zainauguruje swoją działalność w Nowym Jorku.
- Prelekcja dr. Jerzego Rohozińskiego: „Polacy i pierwsza bruzda w kazachskim stepie" | BLASK I BÓL
wykład
Prelekcja dr. Jerzego Rohozińskiego: „Polacy i pierwsza bruzda w kazachskim stepie" | BLASK I BÓL
Anna Stawska miała 6 lat, gdy w sierpniu 1936 r. została deportowana z rodzicami z Ukraińskiej SRR do Kazachstanu. Dziś, jako kilkudziesięcioletnia świadek historii, opowiada o tym, co zapamiętała – pierwszą zimę, „operację polską" NKWD, pierwsze zbiory.