Prelekcja dr. Jerzego Rohozińskiego: „Polacy i pierwsza bruzda w kazachskim stepie" | BLASK I BÓL - Instytut Pileckiego
wykład
12.03.2026 (CZW) 18.00
Prelekcja dr. Jerzego Rohozińskiego: „Polacy i pierwsza bruzda w kazachskim stepie" | BLASK I BÓL
Anna Stawska miała 6 lat, gdy w sierpniu 1936 r. została deportowana z rodzicami z Ukraińskiej SRR do Kazachstanu. Dziś, jako kilkudziesięcioletnia świadek historii, opowiada o tym, co zapamiętała – pierwszą zimę, „operację polską" NKWD, pierwsze zbiory.
Zapraszamy na wykład dr. Jerzego Rohozińskiego. Punktem wyjścia prelekcji będzie prezentacja fragmentu notacji (nagrania video) z Panią Anną Stawską.
Co jej wspomnienia mówią nam o zbiorowej pamięci Polaków zesłanych w stepy Kazachstanu? Fragment jej relacji, który wspólnie obejrzymy, będzie punktem wyjścia do rozmowy o zsyłkach – jednym z najmniej znanych rozdziałów sowieckiego terroru.
Prelekcję poprowadzi dr Jerzy Rohoziński, historyk i antropolog kultury z Instytutu Pileckiego, który w 2018 r. zbierał relacje wśród mieszkańców polskich wsi w obwodzie akmolińskim i który poświęcił temu tematowi książkę „Pionierzy w stepie? Kazachstańscy Polacy jako element sowieckiego projektu modernizacyjnego".
Kiedy? 12 marca (czwartek) godz. 18:00
Gdzie? Galeria Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów, Krakowskie Przedmieście 11, Warszawa
Dr Jerzy Rohoziński:
Doktor nauk humanistycznych, historyk, antropolog kultury, adiunkt w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami (Instytut Pileckiego). Interesuje się historią społeczno-religijną Rosji carskiej i ZSRS.
Autor książek:
– „Święci, biczownicy i czerwoni chanowie. Przemiany religijności muzułmańskiej w radzieckim i poradzieckim Azerbejdżanie" (wydanie FNP, nagroda „Przeglądu Wschodniego" 2005 r.)
– „Bawełna, samowary i Sartowie. Muzułmańskie okrainy carskiej Rosji 1795–1916" (nominacje „Identitas" i „Academia" 2016 r.)
– „Gruzja. Początki państw"
– „Narodziny globalnego dżihadu"
– „Najpiękniejszy klejnot w carskiej koronie. Gruzja pod panowaniem rosyjskim 1801–1917"
Badania prowadzone w Instytucie Pileckiego zaowocowały publikacją „Pionierzy w stepie? Kazachstańscy Polacy jako element sowieckiego projektu modernizacyjnego" (2021).
Odznaczony Złotą Odznaką Zasługi Związku Sybiraków, członek Polsko-Kazachstańskiej i Polsko-Uzbeckiej Komisji Historyków.
BLASK I BÓL
Nowy cykl spotkań w Galerii w Domu Bez Kantów poświęcony będzie wybranym obrazom z historii społecznej dwudziestowiecznej Polski. Jego założeniem jest kontakt z prezentowanymi treściami nie tylko na poziomie intelektualnym, lecz także poprzez emocje i osobiste przeżycia.
Każde spotkanie będzie miało dwuczęściową formułę: pierwszą część stanowi prelekcja, drugą – koncert muzyki klasycznej. Zaproszeni goście – naukowcy oraz przedstawiciele instytucji badawczych – przybliżą konkretne postaci i wątki z historii XX wieku, natomiast muzycy dopełnią tę opowieść starannie dobranym repertuarem, korespondującym z tematyką wykładu.
W kolejnych tygodniach usłyszymy m.in. utwory Johanna Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Edwarda Elgara, Georga Philippa Telemanna i Henryka Wieniawskiego. Towarzyszyć nam będą brzmienia skrzypiec, harfy, wibrafonu i saksofonu.
Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie 26 marca, podczas którego Kamil Kopera z Instytutu Pileckiego przedstawi historię Michała Stasiuka – jednego z bohaterów wystawy «Zawołani po imieniu». Spotkaniu będzie towarzyszył koncert muzyki poważnej.
Pełny program cyklu na postronie (kliknij).
Zobacz także
- Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
konferencja
Opozycyjne formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku
Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej różnorodnym formom aktywności kobiet podejmujących działania opozycyjne i kontestacyjne w warunkach systemów autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS | Konferencja: Wspólne doświadczenia – różne drogi? Przełom 1956 roku i jego znaczenie dla państw i społeczeństw Europy Środkowo- Wschodniej
konferencja
CALL FOR PAPERS | Konferencja: Wspólne doświadczenia – różne drogi? Przełom 1956 roku i jego znaczenie dla państw i społeczeństw Europy Środkowo- Wschodniej
Instytut Pileckiego oraz Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej, Wspólne doświadczenia – różne drogi? Przełom 1956 roku i jego znaczenie dla państw i społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej, która odbędzie się w dniach 19–21 października 2026 r. w Warszawie. Wydarzenie jest częścią cyklu konferencji poświęconych transformacjom Europy Środkowo-Wschodniej po 1945 roku.
- CALL FOR PAPERS (PL, EN, RUS) Międzynarodowa konferencja naukowa „Sowiecka Azja Centralna jako totalitarne laboratorium” | Zgłoszenia do 30 kwietnia
konferencja
CALL FOR PAPERS (PL, EN, RUS) Międzynarodowa konferencja naukowa „Sowiecka Azja Centralna jako totalitarne laboratorium” | Zgłoszenia do 30 kwietnia
Instytut Pileckiego w Warszawie zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej „Sowiecka Azja Centralna jako totalitarne laboratorium”, która odbędzie się w dniach 15-17 czerwca 2026 r. w warszawskiej siedzibie Instytutu.