Wydarzenie

30.01 godz. 18.00

„Ułaskawienie” | Pokaz przedpremierowy i spotkanie z Janem Jakubem Kolskim

Zdesperowani rodzice wyruszają w podróż, by zapewnić synowi godny pochówek. Najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego to opowieść o powojennej Polsce, rodzicielskiej miłości i poszukiwaniu odkupienia.

1946. Syn Hanny i Jakuba – żołnierz AK – zostaje zastrzelony przez UB. Nowa władza bezcześci zwłoki, urzędnicy upokarzają pogrążonych w żałobie rodziców. Hanna i Jakub postanawiają za wszelką cenę zapewnić synowi godny pochówek. Wykradają trumnę z ciałem syna, by zabrać ją do znajdującej się przy wschodniej granicy Kalwarii Pacławskiej. O podróży dziadków przez pogrążoną w powojennym chaosie Polskę opowiada ich siedemnastoletni wnuk.

Na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2018 obraz zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz (Jan Jakub Kolski), nagrodę za główną rolę kobiecą (Grażyna Błęcka-Kolska) oraz za najlepsze kostiumy (Monika Onoszko).

► Jan Jakub Kolski – reżyser, scenarzysta, operator, także pisarz. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Polsce i na świecie. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

O CYKLU

Cykl pokazów filmów o tematyce historycznej. Raz w miesiącu Instytut Pileckiego oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają na pokaz filmu oraz spotkanie z twórcami i historykami. Wspólnie dyskutujemy, szukamy znaczeń, jakie niosą ze sobą prezentowane obrazy, zastanawiamy się nad prawdami i mitami obejrzanych historii oraz tym, jak obecnie wpływają na nasze postawy.