Lemkin 2018-2024 - Instytut Pileckiego
Wkład polskiej myśli prawno-naukowej w kształtowanie pojęcia zbrodni genocydu. Rafał Lemkin i Konwencja w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku a polskie doświadczenie okupacji przez narodowosocjalistyczne Niemcy.
Celem projektu jest badanie oraz upowszechnianie dokonań Polski w dziedzinie prawa międzynarodowego i popularyzacja dokonań polskiej myśli prawnej w XX wieku, m.in. przez przybliżenie osiągnięć polskich intelektualistów z Rafałem Lemkinem na czele. Pragniemy również przypominać, że ich działania przekładały się na dyskusję nad nowymi paradygmatami suwerenności i praw człowieka oraz nad kształtem ładu prawno-międzynarodowego po katastrofie II wojny światowej – wojny będącej efektem paktu dwóch totalitaryzmów.
XX wiek, a w szczególności II wojna światowa, przyniósł największą w historii liczbę ofiar, szacowaną w milionach bezbronnych cywili. Instrumenty terroru wymierzone zostały w grupy, społeczności i całe narody, skazane na wyniszczenie decyzjami politycznymi, za którymi stały totalitarne ideologie. U podstaw tragedii, do jakiej doszło w konsekwencji wprowadzania w życie idei opanowania Europy przez Hitlera i Stalina siłą oraz terrorem, stały jednak też wcześniejsze doświadczenia: I wojna światowa, tragedia Ormian, pogromy ludności żydowskiej w Imperium Rosyjskim, rewolucja bolszewicka i próby podważenia porządku wersalskiego, który przywrócił państwom w Europie niepodległość po rozpadzie dotychczasowych imperiów. W odpowiedzi na te wydarzenia w pierwszej połowie XX wieku następował stopniowy rozwój prawa międzynarodowego i idei ochrony pokoju, a także praw nie tylko jednostki, lecz całych społeczności oraz grup.
Istotny element tego procesu stanowiła działalność Rafała Lemkina, autora pojęcia „genocide”. Pierwsze jego badania, które doprowadziły go do sformułowania tego pojęcia, sięgają już wczesnych lat trzydziestych.
Międzynarodowe środowisko prawnicze w dwudziestoleciu międzywojennym stało się kuźnią, w której formowały się prace wielu gremiów, także z udziałem Polaków. W ramach projektu przybliżamy ówczesne nurty prawno-polityczne, koncepcje i idee, starania konkretnych osób, a wreszcie zabiegi podejmowane w trakcie II wojny światowej w celu napiętnowania oraz powstrzymania ludobójstwa. Pragniemy również zaprezentować działania prawników, dyplomatów i polityków – nie tylko Polaków, lecz także osób innych narodowości – których celem była pomoc ofiarom wojny totalnej wymierzonej w ludność cywilną Europy oraz świata, a wreszcie wprowadzenie w przestrzeni międzynarodowej prawnych i politycznych mechanizmów, które w przyszłości skutecznie stałyby na straży prawa do życia jednostek oraz całych narodów.
Projekt finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Szlakami Polski Niepodległej” w latach 2018-2023, nr projektu 01SPN1705318, kwota finansowania 985.110,00 zł.