8.02 | Wykład | „Spiecpieriesieleńcy” – losy Polaków deportowanych w 1940

31 stycznia 2019

wyklad-o-deportacji-banery-850x450

8 LUTEGO, G. 18.00
SIEDZIBA INSTYTUTU, UL. FOKSAL 17
WSTĘP WOLNY

Tuż przed rocznicą pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb ZSRS zapraszamy na wykład dr. Adama Kaczyńskiego – historyka, współorganizatora kilkunastu wypraw badawczych na Syberię i daleką północ Rosji.

O WYDARZENIU

Noc z 9 na 10 lutego 1940 roku. Na zewnątrz temperatura spada do minus kilkudziesięciu stopni. Żołnierze sowieccy wkraczają do domów na okupowanych terenach Kresów II Rzeczypospolitej. Rozpoczyna się pierwsza masowa deportacja Polaków w głąb Związku Sowieckiego. Kilkaset tysięcy osób – mężczyzn, kobiet, dzieci – trafia na nieludzką ziemię.

W czasie spotkania dowiecie się:

– jak przebiegały deportacje;

– kim byli spiecpieriesieleńcy;

– w jakich warunkach przewożono zesłańców;

– gdzie trafili pierwsi deportowani i z czym musieli się zmierzyć na zesłaniu;

Obejrzycie także materiały filmowe dokumentujące, jak obecnie wyglądają łagry oraz specposiołki, w których przetrzymywani byli Polacy.

WYKŁAD POPROWADZI DR ADAM KACZYŃSKI – absolwent Wydziału Historycznego UW, specjalizujący się w historii krajów byłego ZSRS ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Ukrainy; uczestnik i współorganizator kilkunastu wypraw badawczych na Syberię i daleką północ Rosji. W latach 2008-2013 pracownik merytoryczny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, 2013-2018 Konsul w Ambasadzie RP w Mińsku, obecnie współpracuje z Instytutem Pileckiego.


fot. FotoKarta

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl