Świadkowie Epoki

29 lipca 2018

130918_swiadkowieEpoki_fotPM

„Świadkowie Epoki” to nagrania relacji i świadectw osób, które doświadczyły niszczącej siły totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego, a także powojennego systemu komunistycznego.

Historia nie ma jednego narratora. Ma ich tysiące.

Choć ze świadectw wyłania się obraz XX wieku naznaczonego doświadczeniem II wojny światowej i późniejszych czasów komunizmu, znajdziemy w nich także opowieści o odwadze i poświęceniu – dowody na to, że nawet w czasach wszechobecnego okrucieństwa, zdarzają się czyny piękne i szlachetne.

O swoich przeżyciach opowiadają ofiary zbrodni nazistowskich i sowieckich – żołnierze wszystkich frontów, cywile, więźniowie polityczni, obozów koncentracyjnych, pracy przymusowej, łagrów. Świadkowie zbrodni z pobudek nacjonalistycznych i zbrodni wojennych. Sprawiedliwi i Ocaleni. Obywatele polscy, Polacy o innej przynależności państwowej, obywatele innych krajów.

Mówią nie tylko o okrucieństwie, ale i o tych, którym zawdzięczają przeżycie – zarówno w okupowanej Polsce, jak i innych miejscach świata.

Wśród relacji z czasów powojennych znajdują się świadectwa zbrodni okresu stalinizmu i komunizmu. Świadkowie opowiadają m.in. o działaniach NKWD, strajkach robotniczych, zatrzymaniach przez służby bezpieczeństwa, stanie wojennym.

By posłuchać ich historii, wejdź na kanał projektu „Świadkowie Epoki”

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl