„II wojna światowa. Historia, która nie chce przeminąć” – nowa książka Ośrodka już na rynku!

4 grudnia 2017

28112017_ksiazka_Historia_ktora_nie_chce_slajdPolska polityka pamięci jest głównym tematem drugiego wydawnictwa Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. W książce znajdziemy esej prof. Marka Kornata o postrzeganiu naszej historii oraz zapis dyskusji z udziałem polskich i zagranicznych historyków.

„II wojna światowa. Historia, która nie chce przeminąć” – tytuł nawiązuje do słynnego sformułowania niemieckiego badacza XX-wiecznych totalitaryzmów prof. Ernesta Noltego. Pisał on kiedyś o „przeszłości, która nie chce przeminąć”.

Od zakończenia II wojny światowej minęło już ponad 70 lat, jednak wpływa ona wciąż na teraźniejszość, politykę, postrzeganie innych narodów. Dyskusje często nacechowane są emocjami, zupełnie inaczej niż w przypadku choćby rozbiorów Polski. Dlatego możemy mówić, że jest to historia ciągle obecna, która jeszcze nie przeminęła.

II wojna światowa, wiek XX, dwa totalitaryzmy – to tematy gorących debat, które fascynują uczonych i poruszają wyobraźnię społeczeństw. Na czym polega wyjątkowość polskiej historii? Jak opowiadać o niej światu? Jakie wyzwania stoją przed polską polityką pamięci? Książka stanowi zapis dialogu zainicjowanego przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Dotyka istotnych problemów i kontrowersji historii najnowszej oraz stawia pytania o narzędzia jej popularyzacji w Polsce i za granicą.

Książka zawiera esej Marka Kornata:

„WOJNA, KTÓRA NIE CHCE PRZEMINĄĆ. DYLEMATY I ZADANIA POLSKIEJ POLITYKI PAMIĘCI”

Potrzebujemy realistycznej wyobraźni, która pozwoli nam kształtować obraz przeszłości i tłumaczyć go bez uwikłania w bieżącą politykę, ale zarazem ze świadomością, że historii nie można zostawić historykom, lecz powinna ona służyć społeczeństwu. Zapewnić to może odważna, afirmatywna polityka pamięci.

Prof. Marek Kornat, Instytut Historii PAN

W kolejnych rozdziałach znajduje się zapis debaty wokół tekstu prof. Kornata. „Prawda historyczna, narracje, kody pamięci” – to są pojęcia przewodnie dyskusji z udziałem dr. Łukasza Adamskiego, dr. Sławomira Dębskiego, prof. Wandy Jarząbek, prof. Pawła Skibińskiego, red. Piotra Skwiecińskiego oraz oczywiście prof. Marka Kornata.

22 i 23 czerwca 2016 r. wybitne grono polskich historyków spotkało się w Nieborowie na seminarium pt. „Doświadczenie totalitaryzmu”. Najważniejsze momenty dwudniowej debaty można znaleźć na kartach książki.

Zadaniem państwa, niezależnie od tego, kto nim rządzi, powinno być wprowadzanie do obiegu międzynarodowego takich kodów pamięci, które ułatwiają politykę zagraniczną.(…) Odwołując się do pamięci historycznej, Polska formułuje dziś ważny komunikat polityczny, że w przypadku agresji nie podda się, Państwo Polskie stawi opór, będzie się bronić z sojusznikami lub bez nich, że nie będziemy tu mieli do czynienia z sytuacją krymską.

Dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych

Możemy też spojrzeć na historię Polski z perspektywy innych krajów. 29 marca 2017 w siedzibie Ośrodka spotkali się prof. Richard Butterwick-Pawlikowski (Anglia), prof. Alexandra Richie (Kanada) i prof. Klaus Ziemer (Niemcy). Zapis tej fascynującej debaty stanowi ostatni rozdział książki. „Historia Polski w ujęciu globalnym: spojrzenie na wiek XX” – postrzeganie naszej historii przez zagranicznych specjalistów jest świetnym uzupełnieniem burzliwej dyskusji pomiędzy polskimi historykami.

28 listopada 2017 r. odbyło się spotkanie promocyjne książki. Relację z debaty dr. Anny Kwiatkowskiej-Drożdż, red. Piotra Skwiecińskiego i prof. Marka Kornata można przeczytać tutaj.

Tutaj można zamówić książkę

Autor: Marek Kornat i inni

Tytuł: II wojna światowa. Historia, która nie chce przeminąć. Dyskusje o polskim doświadczeniu w wieku XX i polityce pamięci

Wydawca: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2017

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wymiary: 142 × 224 mm

Stron: 176

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl