Zapisy Terroru 5. Auschwitz-Birkenau. Życie w fabryce śmierci

11 lutego 2019

1

Niniejszy tom „Zapisów Terroru”  jest pierwszym z  poświęconych Auschwitz-Birkenau. Relacje dotyczą m.in. warunków życia, niewolniczej pracy, stosowanych kar i metod egzekucji. Szczególny charakter mają zeznania członków Sonderkommanda, wyznaczonych do wyjątkowo ciężkich prac związanych z przeprowadzaną przez Niemców Zagładą Żydów i wyniszczaniem innych narodowości. W ostatnim rozdziale ukazano działalność obozowego ruchu oporu.

Przywołanie osobistych świadectw więźniów Auschwitz-Birkenau pozwala oddać głos pojedynczym ofiarom nazistowskiego totalitaryzmu, zamiast sprowadzać ich los do suchej statystyki. Relacje poszczególnych ofiar ukazują różnorodność ich losów i specyfikę doświadczeń każdej z nich. Dzielili się nimi nie tylko żydowscy i polscy obywatele przedwojennej Rzeczypospolitej, ale również więźniowie z innych krajów okupowanej Europy.

Autor: praca zbiorowa
Koncepcja serii: Anna Gutkowska, Wojciech Kozłowski, Tomasz Stefanek
Koncepcja tomu: Marcin Panecki
Redaktor prowadzący: Iwona Jabłońska
Korekta językowa: Marzena Zielonka
Redakcja językowa: Joanna Adamczyk
Indeksy: Katarzyna Adamow
Projekt graficzny: Kasper Skirigajłło-Krajewski
Skład i łamanie: Maciej Sawicki
Liczba stron: 340
ISBN: 978-83-951268-5-7
Warszawa 2019

Wydawca: Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego

Wszystkie książki wydane przez Instytut znajdziecie na stronie internetowej ich dystrybutora – księgarni internetowej Motyle Książkowe.


SERIA WYDAWNICZA „ZAPISY TERRORU”

Wybrane relacje ofiar totalitaryzmu publikujemy w ramach naszej serii wydawniczej. Stanowi ona bezpośrednie nawiązanie do bazy świadectw „Zapisy Terroru”. Kolejne tomy będą składać się w przejmującą, złożoną z indywidualnych głosów, historię podwójnej okupacji w Polsce. W pierwszych dwóch tomach zgromadzono niektóre spośród świadectw złożonych po II wojnie światowej przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce przez mieszkańców Warszawy i okolic.

Kolejne książki będą zawierać także świadectwa osób z innych części kraju, zaczerpnięte z tego ogromnego zbioru. W 2018 roku ukaże się zaś pierwszy wybór relacji złożonych przez żołnierzy Armii Andersa i ludność cywilną po wydostaniu się ze Związku Sowieckiego. W relacjach kryją się osobiste przeżycia Polaków, ich rodzin i bliskich, stanowiące zapis doświadczenia konfrontacji z dwoma totalitaryzmami. Tomy opatrzone są wstępami autorstwa historyków. Odnalezienie konkretnych miejsc i osób ułatwiają indeksy osobowe i lokalizacji. Wszystkie książki z serii w przyszłości ukażą się w tłumaczeniu angielskim.

W SERII UKAZAŁY SIĘ TAKŻE

Zapisy_Terroru_Warszawa_UNESCO_PL_Front

Zapisy_Terroru_I_Warszawa_Front

Zapisy_Terroru_II_Warszawa_Front_OBNT. Zapisy Terroru 3. Okladka3

zapisy-terroru-tom-iv-zbrodnie-niemieckie-w-srodmiesciu-podczas-powstania-warszawskiego

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl