11/01 | Premiera serii wydawniczej Zapisy Terroru

28 grudnia 2017

zt-promocja-ksiazek-baner-stronaOśrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego
zaprasza na premierę serii wydawniczej

ZAPISY TERRORU

W dyskusji udział wezmą:

Piotr Gursztyn – dziennikarz, autor książki „Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona”
Prof. Piotr Madajczyk – historyk, Instytut Studiów Politycznych PAN, Uczelnia Łazarskiego
Hanna Radziejowskadyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie, kuratorka projektów kulturalnych

Prowadzenie: dr Wojciech Kozłowski – Zastępca Dyrektora ds. Programowych Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego

____
11 stycznia, g.18.00

Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami, ul. Foksal 17, III piętro.
_____

Dołącz do wydarzenia na FB

Seria wydawnicza „Zapisy Terroru”

Seria stanowi bezpośrednie nawiązanie do internetowej bazy świadectw „Zapisy Terroru” (ZapisyTerroru.pl). Opublikowane już oraz kolejne tomy będą składać się w przejmującą, złożoną z indywidualnych głosów, historię podwójnej okupacji w Polsce. W pierwszych dwóch tomach zgromadzono niektóre spośród świadectw złożonych po II wojnie światowej przed Głównej Komisją i Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce przez mieszkańców Warszawy i okolic. Kolejne książki będą zawierać także świadectwa osób z innych części kraju, zaczerpnięte z tego ogromnego zbioru. W relacjach kryją się osobiste przeżycia Polaków, ich rodzin i bliskich, stanowiące zapis doświadczenia konfrontacji z dwoma totalitaryzmami. Tomy opatrzone są wstępami autorstwa historyków. Odnalezienie konkretnych miejsc i osób ułatwiają indeksy osobowe i lokalizacji. Wszystkie książki z serii w przyszłości ukażą się także w tłumaczeniu angielskim.

Pierwsze tomy:

Zapisy_Terroru_UNESCO_Warszawa_Fronty_ZestawioneZapisy Terroru. Warszawa
41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

Książka zawiera relacje mieszkańców Warszawy i okolic – ofiar nazistowskiego terroru. Świadectwa dotyczą zbrodni popełnionych przez Niemców w czasie całego okresu II wojny światowej, w tym także w czasie likwidacji getta oraz Powstania Warszawskiego. Publikacja ukazała się z okazji 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stąd dużo uwagi poświęcono w niej kwestii niszczenia stołecznych zabytków, muzeów, bibliotek czy archiwów, której dotyczą m.in. świadectwa Stanisława Lorentza, Jana Zachwatowicza czy Adama Lewaka.

Książka ukazała się także w angielskiej wersji językowej.

Format:  168 x 248 mm, oprawa miękka

Zapisy_Terroru_I_Warszawa_FrontZapisy Terroru I. Warszawa
Niemieckie egzekucje w okupowanym mieście

Relacje zawarte w tomie dotyczą okresu od września 1939 do lipca 1944 r. Jego motywem przewodnim pozostaje temat egzekucji, które Niemcy przeprowadzali w Warszawie i okolicach przez cały okres okupacji. Niektóre z nich pełniły rolę wyroków śmierci wykonywanych za rozmaite „przestępstwa”, od działalności w konspiracji, aż po udział w tajnych kompletach. Inne służyły eksterminacji polskiej inteligencji, miały charakter odwetowy lub były dziełem zbrodniczego kaprysu okupantów. Tajne i publiczne, masowe lub indywidualne, przez rozstrzelanie czy powieszenie – zawarte w tomie świadectwa ukazują nam, że egzekucje należały do codzienności okupowanej Warszawy.Format:  168 x 248 mm, oprawa miękka

Zapisy_Terroru_II_Warszawa_FrontZapisy Terroru II. Warszawa
Zbrodnie niemieckie na Woli w sierpniu 1944 r.

Tom stanowi wybór relacji naocznych świadków zbrodni dokonanej przez Niemców na ludności Woli w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Zginęło wtedy, według różnych szacunków, między 25 a 60 tys. osób, w tym tysiące dzieci, kobiet i osób starszych. W książce znajdziemy zarówno opowieści tych, którzy „przeżyli własną śmierć”, odnosząc rany w masowych egzekucjach, jak i bezsilnie obserwujących zabijanie innych ludzi, nierzadko swoich najbliższych. Uzupełnienie stanowią relacje świadków zacierania przez Niemców śladów tej zbrodni, która według niektórych badaczy spełniała kryteria ludobójstwa.

Format:  168 x 248 mm, oprawa miękka

Głos ofiar i świadków zbrodni niemieckich

Podczas premiery wszystkie tomy będą dostępne  w promocyjnych cenach.

Plakat_Premiera_ZapisyTerroru

 

 

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach
przeglądarki. Więcej informacji w Polityka prywatności strony.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl