Świadkowie Epoki - Instytut Pileckiego

Od 2018 roku rejestrujemy wspomnienia osób, które przeżyły II wojnę światową, a także tych, które pamiętają czasy powojenne. Stworzone przez nas archiwum historii mówionej zawiera już prawie 800 nagrań - to kilkadziesiąt tysięcy godzin wspomnień. Ich fragmenty znajdą Państwo poniżej oraz na kanale YouTube – Świadkowie Epoki.


O swoich przeżyciach opowiadają żołnierze wszystkich frontów, cywile, więźniowie polityczni, obozów koncentracyjnych, pracy przymusowej, łagrów. Świadkowie zbrodni z pobudek nacjonalistycznych i zbrodni wojennych. Sprawiedliwi i Ocaleni. Obywatele polscy, Polacy o innej przynależności państwowej, obywatele innych krajów. Wśród wspomnień z czasów powojennych znajdują się m.in. relacje o działaniach NKWD, zatrzymaniach przez służby bezpieczeństwa, stanie wojennym. O działalności Solidarności opowiadają jej członkowie, o strajkach robotniczych – ich uczestnicy.

Kontakt: swiadkowieepoki@instytutpileckiego.pl

Liczba świadectw: 12

 • Konrad Bieliński

  Świadkowie Epoki

  Konrad Bieliński

  Konrad Bieliński (ur. 1949 w Warszawie), matematyk i informatyk, członek Komitetu Obrony Robotników, mąż Ewy Kulik-Bielińskiej. Opowiada o początkach swojej działalności w opozycji antykomunistycznej w marcu 1968.

  #opozycja w PRL#zbrodnie komunistyczne
 • Zygmunt Bizior

  Świadkowie Epoki

  Zygmunt Bizior

  Zygmunt Bizior (ur. 1949 r.), syn Stanisława Biziora (ps. "Eam"). Opowiada o swoim ojcu, żołnierzu II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej, działającym także w organizacji Wolność i Niezawisłość.

  #zbrodnie komunistyczne#podziemie_niepodległościowe
 • Jan Hadam

  Świadkowie Epoki

  Jan Hadam

  Jan Hadam (ur. 1943 r. w Szperówce koło Szczebrzeszyna), syn Jana Hadama „Agresta”. Opowiada o swoim ojcu, żołnierzu Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej oraz działaczu podziemia antykomunistycznego

  #zbrodnie komunistyczne#podziemie_niepodległościowe
 • Tomasz Krzyżanowski

  Świadkowie Epoki

  Tomasz Krzyżanowski

  Tomasz Krzyżanowski (ur. 1957 w Krakowie, zm. 2019), pochodził z rodziny o głębokiej wierze i poglądach antykomunistycznych. W trzeciej klasie liceum uczestniczył w czarnym marszu po tragicznej śmierci Stanisława Pyjasa.

  #opozycja w PRL#zbrodnie komunistyczne#Solidarność
 • Brunon Piekarski cz. 2.

  Świadkowie Epoki

  Brunon Piekarski cz. 2.

  Brunon Piekarski (ur. 1929), członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Armia Podziemna na terenie Wolbromia. Został aresztowany przez UBP w 1945 roku. Opowiada o trudnościach na jakie napotykał po wyjściu z więzienia.

  #zbrodnie komunistyczne
 • Brunon Piekarski cz. 3.

  Świadkowie Epoki

  Brunon Piekarski cz. 3.

  Brunon Piekarski (ur. 1929 roku), członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Armia Podziemna na terenie Wolbromia, aresztowany aresztowany po raz drugi w 1950 roku, został skazany na 8 lat więzienia.

  #zbrodnie komunistyczne#więzienia#podziemie_niepodległościowe
 • Brunon Piekarski cz.1.

  Świadkowie Epoki

  Brunon Piekarski cz.1.

  Brunon Piekarski (ur. 1929 roku), członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Armia Podziemna na terenie Wolbromia, aresztowany przez UBP w 1945 roku.

  #zbrodnie komunistyczne#więzienia
 • Andrzej Pilecki

  Świadkowie Epoki

  Andrzej Pilecki

  Andrzej Pilecki (ur. 1932 w Wilnie), syn rotmistrza Witolda Pileckiego. Opowiada o swoich rodzicach i beztroskim dzieciństwie w majątku Sukurcze koło Lidy.

  #zbrodnie komunistyczne#zbrodnie_niemieckie#kampania_wrześniowa#okupacja
 • François Rosset

  Świadkowie Epoki

  François Rosset

  François Rosset (ur. 1958 w Genewie), profesor literatury francuskiej, wnuk pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej, która za działalność w czasie wojny została wpisana na listę "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata".

  #zbrodnie komunistyczne#Sprawiedliwi
 • Janusz Szewluk

  Świadkowie Epoki

  Janusz Szewluk

  Janusz Szewluk (ur. 1946 r.), syn Czesława Szewluka (ps. "Miś", "Orlik"), żołnierza ZWZ-AK w oddziale "Wiklina", którym dowodził Józef Kaczoruk (ps. "Ryszard")'. Był najdłużej ukrywającym się żołnierzem II Inspektoratu Zamojskiego AK.

  #zbrodnie komunistyczne#więzienia#podziemie_niepodległościowe#konspiracja
 • Romuald Twardowski

  Świadkowie Epoki

  Romuald Twardowski

  Romuald Twardowski (ur. 1930 roku w Wilnie), polski kompozytor, pianista i organista. Opowiada historię swojej miłości z duńską kompozytorką Elizabeth Tramsen - córką doktora, który w 1942 roku był członkiem komisji, która odkrywała groby katyńskie.

  #zbrodnie komunistyczne
 • Józef Żelaśkiewicz

  Świadkowie Epoki

  Józef Żelaśkiewicz

  Józef Żelaśkiewicz (ur. 1929 r.), żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej, ps. „Orlik” i „Jaszko”. Widział na własne oczy zbrodnie niemieckie podczas okupacji.

  #zbrodnie komunistyczne#zbrodnie_niemieckie#okupacja#podziemie_niepodległościowe#zbrodnie_sowieckie#Zagłada_Żydów#konspiracja