Zygmunt Bizior - Instytut Pileckiego
Zygmunt Bizior
Zygmunt Bizior (ur. 1949 r.), syn Stanisława Biziora (ps. "Eam"). Opowiada o swoim ojcu, żołnierzu II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej, działającym także w organizacji Wolność i Niezawisłość. Komuniści aresztowali go podczas obławy 13 kwietnia 1950 r. Zygmunt Bizior wspomina swoje ostatnie spotkanie z ojcem w sądzie podczas procesu. Miał wówczas dwa lata i ciocia podniosła go na rękach w stronę mijającego ich na schodach ojca, który zdążył go tylko pocałować w policzek, za co otrzymał cios kolbą karabinu od eskortującego go żandarma. 16 października 1951 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie skazał Stanisława "Eama" Biziora i jego dowódcę Mariana "Jara" Pilarskiego na karę śmierci, którą wykonano 4 marca 1952 r. na Zamku Lubelskim. Rodziny nigdy nie powiadomiono o miejscu pochówku, szczątki "Eama" udało się odnaleźć dopiero w 2017 r. Został pochowany w kryptach klasztoru bernardynów w Radecznicy na Zamojszczyźnie.
Zobacz także
- Brunon Piekarski cz. 3.
Świadkowie Epoki
Brunon Piekarski cz. 3.
Brunon Piekarski (ur. 1929 roku), członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Armia Podziemna na terenie Wolbromia, aresztowany aresztowany po raz drugi w 1950 roku, został skazany na 8 lat więzienia.
#zbrodnie komunistyczne#więzienia#podziemie_niepodległościowe - Krzysztof Krogulec
Świadkowie Epoki
Krzysztof Krogulec
Krzysztof Krogulec (ur. 1958 w Kielcach), syn Władysława Krogulca, który jako jeden z nielicznych przeżył krwawą pacyfikację Michniowa w dniach 12-13 lipca 1943 r.
#dzieci#zbrodnie_niemieckie#okupacja#konspiracja - Wiesław Krawczykowski
Świadkowie Epoki
Wiesław Krawczykowski
Wiesław Krawczykowski (ur. 1928 r. w Warszawie), opowiada o swojej działalności w Szarych Szeregach, o 25 dniach Powstania Warszawskiego oraz deportacji do KL Mauthausen.
#obozy_koncentracyjne#deportacje_zesłanie#zbrodnie_niemieckie#okupacja#konspiracja#Powstanie_Warszawskie