Tomasz Krzyżanowski - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Świadkowie Epoki

Tomasz Krzyżanowski

Tomasz Krzyżanowski (ur. 1957 w Krakowie, zm. 2019), pochodził z rodziny o głębokiej wierze i poglądach antykomunistycznych. W trzeciej klasie liceum uczestniczył w czarnym marszu po tragicznej śmierci Stanisława Pyjasa. Podczas studiów na Akademii Rolniczej w Krakowie zaangażował się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów, był organizatorem wielu wydarzeń, protestów i strajków. W czasie stanu wojennego nie był internowany, ukrywał zgromadzone dokumenty NSZ. Po studiach przeniósł się na Podhale, gdzie także zaangażował się w działalność opozycyjną, brał udział w strajkach „Solidarności”. Podczas wykonywania obowiązków leśniczego zastrzelił ciężko rannego jelenia, co stało się pretekstem dla Służby Bezpieczeństwa do stosowania represji. Odmówił współpracy z SB, mimo że jeden z funkcjonariuszy przystawił mu pistolet do głowy i groził śmiercią. Zmarł po długiej chorobie 25 czerwca 2019.

#opozycja w PRL #zbrodnie komunistyczne #Solidarność

Zobacz także

 • Brunon Piekarski cz. 3.

  Świadkowie Epoki

  Brunon Piekarski cz. 3.

  Brunon Piekarski (ur. 1929 roku), członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Armia Podziemna na terenie Wolbromia, aresztowany aresztowany po raz drugi w 1950 roku, został skazany na 8 lat więzienia.

  #zbrodnie komunistyczne#więzienia#podziemie_niepodległościowe
 • Krzysztof Krogulec

  Świadkowie Epoki

  Krzysztof Krogulec

  Krzysztof Krogulec (ur. 1958 w Kielcach), syn Władysława Krogulca, który jako jeden z nielicznych przeżył krwawą pacyfikację Michniowa w dniach 12-13 lipca 1943 r.

  #dzieci#zbrodnie_niemieckie#okupacja#konspiracja
 • Wiesław Krawczykowski

  Świadkowie Epoki

  Wiesław Krawczykowski

  Wiesław Krawczykowski (ur. 1928 r. w Warszawie), opowiada o swojej działalności w Szarych Szeregach, o 25 dniach Powstania Warszawskiego oraz deportacji do KL Mauthausen.

  #obozy_koncentracyjne#deportacje_zesłanie#zbrodnie_niemieckie#okupacja#konspiracja#Powstanie_Warszawskie