Brunon Piekarski cz.1. - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Świadkowie Epoki

Brunon Piekarski cz.1.

Brunon Piekarski (ur. 1929 roku), członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Armia Podziemna na terenie Wolbromia. Opowiada o swoim aresztowaniu przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Funkcjonariusze wywabili go z domu pod pretekstem sprawy o kradzież węgla, w której miał być świadkiem. Przeszedł bardzo ciężkie przesłuchania (miał wtedy zaledwie 16 lat) w wyniku których, przyznał się, że przechowuje w domu broń. Został skazany przez komunistyczny sąd na 1,5 roku więzienia oraz 5 lat pozbawienia praw obywatelskich i honorowych. Brunon Piekarski wspomina także Boże Narodzenie 1945 roku, które spędził w więzieniu. Razem z kolegami za śpiewanie kolęd musiał spędzić całą noc w karcerze, strażnicy zabrali im także medaliki.

#zbrodnie komunistyczne #więzienia

Zobacz także

 • Brunon Piekarski cz. 3.

  Świadkowie Epoki

  Brunon Piekarski cz. 3.

  Brunon Piekarski (ur. 1929 roku), członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Armia Podziemna na terenie Wolbromia, aresztowany aresztowany po raz drugi w 1950 roku, został skazany na 8 lat więzienia.

  #zbrodnie komunistyczne#więzienia#podziemie_niepodległościowe
 • Krzysztof Krogulec

  Świadkowie Epoki

  Krzysztof Krogulec

  Krzysztof Krogulec (ur. 1958 w Kielcach), syn Władysława Krogulca, który jako jeden z nielicznych przeżył krwawą pacyfikację Michniowa w dniach 12-13 lipca 1943 r.

  #dzieci#zbrodnie_niemieckie#okupacja#konspiracja
 • Wiesław Krawczykowski

  Świadkowie Epoki

  Wiesław Krawczykowski

  Wiesław Krawczykowski (ur. 1928 r. w Warszawie), opowiada o swojej działalności w Szarych Szeregach, o 25 dniach Powstania Warszawskiego oraz deportacji do KL Mauthausen.

  #obozy_koncentracyjne#deportacje_zesłanie#zbrodnie_niemieckie#okupacja#konspiracja#Powstanie_Warszawskie