Jan Hadam - Instytut Pileckiego
Jan Hadam
Jan Hadam (ur. 1943 r. w Szperówce koło Szczebrzeszyna), syn Jana Hadama „Agresta”. Opowiada o swoim ojcu, działaczu podziemia antykomunistycznego, żołnierzu Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej. "Agrest" 20 października 1946 wstąpił do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, był także członkiem II Inspektoratu Zamojskiego AK. Ukrywał się ponad dwa lata przed komunistyczną władzą, przez cały ten czas UB nękał jego rodzinę. Jan Hadam junior opowiada o najściach komunistów na ich rodzinny dom. Opisuje, jak zdemolowali cały budynek, zniszczyli piec kaflowy, dach i studnię. Próbującą ich od tego odwieść babcię zepchnęli ze schodów - złamała rękę i żebra, zmarła po dwóch miesiącach. Żołnierz Wyklęty Jan Hadam "Agrest" został zamordowany przez komunistów podczas obławy 20 czerwca 1952 r.
Zobacz także
- Brunon Piekarski cz. 3.
Świadkowie Epoki
Brunon Piekarski cz. 3.
Brunon Piekarski (ur. 1929 roku), członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Armia Podziemna na terenie Wolbromia, aresztowany aresztowany po raz drugi w 1950 roku, został skazany na 8 lat więzienia.
#zbrodnie komunistyczne#więzienia#podziemie_niepodległościowe - Krzysztof Krogulec
Świadkowie Epoki
Krzysztof Krogulec
Krzysztof Krogulec (ur. 1958 w Kielcach), syn Władysława Krogulca, który jako jeden z nielicznych przeżył krwawą pacyfikację Michniowa w dniach 12-13 lipca 1943 r.
#dzieci#zbrodnie_niemieckie#okupacja#konspiracja - Wiesław Krawczykowski
Świadkowie Epoki
Wiesław Krawczykowski
Wiesław Krawczykowski (ur. 1928 r. w Warszawie), opowiada o swojej działalności w Szarych Szeregach, o 25 dniach Powstania Warszawskiego oraz deportacji do KL Mauthausen.
#obozy_koncentracyjne#deportacje_zesłanie#zbrodnie_niemieckie#okupacja#konspiracja#Powstanie_Warszawskie