Brunon Piekarski cz. 2. - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Świadkowie Epoki

Brunon Piekarski cz. 2.

Brunon Piekarski (ur. 1929 roku). Wspomina swoje losy po wyjściu z komunistycznego więzienia. Miał ogromne problemy ze znalezieniem pracy. W końcu został zatrudniony przy przetwarzaniu sadzy - bardzo ciężkie i niewdzięczne zajęcie. Dzięki temu, że grał dobrze w piłkę nożną, miejscowy sekretarz - któremu zależało na stworzeniu dobrej drużyny - Pana Brunona do lżejszej roboty, aby miał siły na treningi i mecze. Potem zrobił kurs trenerski i przejął prowadzenie drużyny. Nie mógł jednak brać udziału w ważnych meczach, ponieważ obserwowali je funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Po jakimś czasie, został więc trenerem młodzieży. Niestety przez wyrok sądu Pan Brunon musiał stawiać czoła kolejnym trudnościom - działacze partyjni nie wyrazili zgody na prowadzenie przez „bandytę” zajęć z młodzieżą.

#zbrodnie komunistyczne

Zobacz także

  • Wiesław Stypuła cz.1.

    Świadkowie Epoki

    Wiesław Stypuła cz.1.

    Wiesław Stypuła (ur. 1931 roku), zesłany z rodziną w 1940 roku na Syberię.

    #deportacje_zesłanie#zbrodnie_sowieckie
  • Jan Dziewulak

    Świadkowie Epoki

    Jan Dziewulak

    Jan Dziewulak (ur. 1923) syn legionisty, deportowany w lutym 1940 roku do Kazachstanu. Jako żołnierz I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki brał udział w bitwie pod Lenino.

    #deportacje_zesłanie#polskie_siły_zbrojne#zbrodnie_sowieckie
  • Józef Żelaśkiewicz

    Świadkowie Epoki

    Józef Żelaśkiewicz

    Józef Żelaśkiewicz (ur. 1929 r.), żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej, ps. „Orlik” i „Jaszko”. Widział na własne oczy zbrodnie niemieckie podczas okupacji.

    #zbrodnie komunistyczne#zbrodnie_niemieckie#okupacja#podziemie_niepodległościowe#zbrodnie_sowieckie#Zagłada_Żydów#konspiracja