Brunon Piekarski cz. 2. - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Świadkowie Epoki

Brunon Piekarski cz. 2.

Brunon Piekarski (ur. 1929 roku). Wspomina swoje losy po wyjściu z komunistycznego więzienia. Miał ogromne problemy ze znalezieniem pracy. W końcu został zatrudniony przy przetwarzaniu sadzy - bardzo ciężkie i niewdzięczne zajęcie. Dzięki temu, że grał dobrze w piłkę nożną, miejscowy sekretarz - któremu zależało na stworzeniu dobrej drużyny - Pana Brunona do lżejszej roboty, aby miał siły na treningi i mecze. Potem zrobił kurs trenerski i przejął prowadzenie drużyny. Nie mógł jednak brać udziału w ważnych meczach, ponieważ obserwowali je funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Po jakimś czasie, został więc trenerem młodzieży. Niestety przez wyrok sądu Pan Brunon musiał stawiać czoła kolejnym trudnościom - działacze partyjni nie wyrazili zgody na prowadzenie przez „bandytę” zajęć z młodzieżą.

#zbrodnie komunistyczne

Zobacz także

 • Brunon Piekarski cz. 3.

  Świadkowie Epoki

  Brunon Piekarski cz. 3.

  Brunon Piekarski (ur. 1929 roku), członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Armia Podziemna na terenie Wolbromia, aresztowany aresztowany po raz drugi w 1950 roku, został skazany na 8 lat więzienia.

  #zbrodnie komunistyczne#więzienia#podziemie_niepodległościowe
 • Krzysztof Krogulec

  Świadkowie Epoki

  Krzysztof Krogulec

  Krzysztof Krogulec (ur. 1958 w Kielcach), syn Władysława Krogulca, który jako jeden z nielicznych przeżył krwawą pacyfikację Michniowa w dniach 12-13 lipca 1943 r.

  #dzieci#zbrodnie_niemieckie#okupacja#konspiracja
 • Wiesław Krawczykowski

  Świadkowie Epoki

  Wiesław Krawczykowski

  Wiesław Krawczykowski (ur. 1928 r. w Warszawie), opowiada o swojej działalności w Szarych Szeregach, o 25 dniach Powstania Warszawskiego oraz deportacji do KL Mauthausen.

  #obozy_koncentracyjne#deportacje_zesłanie#zbrodnie_niemieckie#okupacja#konspiracja#Powstanie_Warszawskie