Andrzej Pilecki - Instytut Pileckiego
Andrzej Pilecki
Andrzej Pilecki (ur. 1932 w Wilnie), syn rotmistrza Witolda Pileckiego. Opowiada o swoich rodzicach i beztroskim dzieciństwie w majątku Sukurcze koło Lidy. Ojciec i mama bardzo starali się wówczas o poprawę poziomu życia miejscowej ludności, organizując m.in mleczarnię czy zajęcia dla dzieci. Witold Pilecki był znany ze swojej społecznej działalności, często jeździł po okolicy konno, załatwiając rozmaite sprawy, pomagając sąsiadom. Andrzej Pilecki wspomina także wrzesień 1939 - był pewny, że w zaistniałej sytuacji ojciec zaangażuje się w walkę o niepodległość. Opowiada także o nielicznych spotkaniach z ojcem już po zakończeniu wojny, także o ostatnim, tuż przed aresztowaniem ojca przez Urząd Bezpieczeństwa.
#zbrodnie komunistyczne #zbrodnie_niemieckie #kampania_wrześniowa #okupacja
Zobacz także
- Brunon Piekarski cz. 3.
Świadkowie Epoki
Brunon Piekarski cz. 3.
Brunon Piekarski (ur. 1929 roku), członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Armia Podziemna na terenie Wolbromia, aresztowany aresztowany po raz drugi w 1950 roku, został skazany na 8 lat więzienia.
#zbrodnie komunistyczne#więzienia#podziemie_niepodległościowe - Izabela Galicka
Świadkowie Epoki
Izabela Galicka
Izabella Karolina Galicka z domu Mikulska (ur. 1931 w Warszawie), córka znanego psychiatry Karola Mikulskiego, który zdecydował się popełnić samobójstwo aby uniknąć współpracy z Niemcami.
#zbrodnie_niemieckie#kampania_wrześniowa#okupacja#zbrodnie_sowieckie#Katyń - Jan Hadam
Świadkowie Epoki
Jan Hadam
Jan Hadam (ur. 1943 r. w Szperówce koło Szczebrzeszyna), syn Jana Hadama „Agresta”. Opowiada o swoim ojcu, żołnierzu Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej oraz działaczu podziemia antykomunistycznego
#zbrodnie komunistyczne#podziemie_niepodległościowe