Andrzej Pilecki - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Świadkowie Epoki

Andrzej Pilecki

Andrzej Pilecki (ur. 1932 w Wilnie), syn rotmistrza Witolda Pileckiego. Opowiada o swoich rodzicach i beztroskim dzieciństwie w majątku Sukurcze koło Lidy. Ojciec i mama bardzo starali się wówczas o poprawę poziomu życia miejscowej ludności, organizując m.in mleczarnię czy zajęcia dla dzieci. Witold Pilecki był znany ze swojej społecznej działalności, często jeździł po okolicy konno, załatwiając rozmaite sprawy, pomagając sąsiadom. Andrzej Pilecki wspomina także wrzesień 1939 - był pewny, że w zaistniałej sytuacji ojciec zaangażuje się w walkę o niepodległość. Opowiada także o nielicznych spotkaniach z ojcem już po zakończeniu wojny, także o ostatnim, tuż przed aresztowaniem ojca przez Urząd Bezpieczeństwa.

#zbrodnie komunistyczne #zbrodnie_niemieckie #kampania_wrześniowa #okupacja

Zobacz także

  • Wiesław Stypuła cz.1.

    Świadkowie Epoki

    Wiesław Stypuła cz.1.

    Wiesław Stypuła (ur. 1931 roku), zesłany z rodziną w 1940 roku na Syberię.

    #deportacje_zesłanie#zbrodnie_sowieckie
  • Jan Dziewulak

    Świadkowie Epoki

    Jan Dziewulak

    Jan Dziewulak (ur. 1923) syn legionisty, deportowany w lutym 1940 roku do Kazachstanu. Jako żołnierz I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki brał udział w bitwie pod Lenino.

    #deportacje_zesłanie#polskie_siły_zbrojne#zbrodnie_sowieckie
  • Olga Morawska

    Świadkowie Epoki

    Olga Morawska

    Olga Morawska z domu Koss (ur. 1930 roku w Krakowie. Od 1943 roku przebywała z internowanym ojcem na Węgrzech, gdzie uczęszczała do polskiej szkoły.

    #zbrodnie_niemieckie#pomoc_w_czasie_II_WŚ#inne