Brunon Piekarski cz. 3. - Instytut Pileckiego

Kolekcje cyfrowe / Świadkowie Epoki

Brunon Piekarski cz. 3.

Brunon Piekarski (ur. 1929 r.), działacz organizacji Armia Podziemna pod koniec lat czterdziestych w Wolbromiu. Opowiada o szczegółach swojej aktywności konspiracyjnej – zajmował się m.in. propagandą, słuchał audycji radiowych z Londynu i przygotowywał ulotki. Razem z kolegami wysyłali anonimy do najbardziej gorliwych przedstawicieli władzy komunistycznej. 14 kwietnia 1950 roku Wolbrom został otoczony przez Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego, aresztowano ponad 50 osób w tym Brunona Piekarskiego. Po raz drugi w swoim życiu przeszedł bardzo ciężkie przesłuchania, po których został skazany na 8 lat więzienia, całkowity przepadek mienia i 5 lat pozbawienia praw obywatelskich i honorowych, począwszy od zakończenia wyroku.

#zbrodnie komunistyczne #więzienia #podziemie_niepodległościowe

Zobacz także

 • Brunon Piekarski cz. 2.

  Świadkowie Epoki

  Brunon Piekarski cz. 2.

  Brunon Piekarski (ur. 1929), członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Armia Podziemna na terenie Wolbromia. Został aresztowany przez UBP w 1945 roku. Opowiada o trudnościach na jakie napotykał po wyjściu z więzienia.

  #zbrodnie komunistyczne
 • Krzysztof Krogulec

  Świadkowie Epoki

  Krzysztof Krogulec

  Krzysztof Krogulec (ur. 1958 w Kielcach), syn Władysława Krogulca, który jako jeden z nielicznych przeżył krwawą pacyfikację Michniowa w dniach 12-13 lipca 1943 r.

  #dzieci#zbrodnie_niemieckie#okupacja#konspiracja
 • Wiesław Krawczykowski

  Świadkowie Epoki

  Wiesław Krawczykowski

  Wiesław Krawczykowski (ur. 1928 r. w Warszawie), opowiada o swojej działalności w Szarych Szeregach, o 25 dniach Powstania Warszawskiego oraz deportacji do KL Mauthausen.

  #obozy_koncentracyjne#deportacje_zesłanie#zbrodnie_niemieckie#okupacja#konspiracja#Powstanie_Warszawskie