Piątki Pileckiego | projekt edukacyjny dla młodzieży - Instytut Pileckiego
Piątki Pileckiego | projekt edukacyjny dla młodzieży
Szukasz inspiracji, jak dobrze przeżyć okres epidemii? Chciałbyś zrobić coś wartościowego ze znajomymi z klasy czy osiedla, pomimo trudności z opuszczeniem mieszkania? Interesuje Cię historia? “Piątka Pileckiego” jest właśnie dla Ciebie!
Bo tu się żyło tylko wzajemnie się wiążąc przyjaźnią – pracą, wzajemnie się wspomagając...
Witold Pilecki, Raport
Witold Pilecki - jeden z największych bohaterów naszych czasów - całe swoje dorosłe życie był zaangażowany w działalność wojskową w służbie Polsce. We wrześniu 1940 roku dobrowolnie dał się pochwycić podczas łapanki i wywieźć do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, aby zorganizować tam ruch oporu. W obozie stworzył system tak zwanych „piątek”: choć każda z pięcioosobowych grup osobno realizowała swoje misje i zadania, wszystkie działały w jednym kierunku, aby zrealizować wspólny cel. “Piątki” kontaktowały się ze światem, informując o dramatycznej sytuacji w obozie: w ten sposób przekazano pierwszy “Raport Pileckiego”. Grupy podtrzymywały również wzajemnie morale i niosły pomoc innym. Ich członkowie próbowali przetrwać, dając wyraz oporu ducha ludzkiego wobec upodlenia, terroru i zbrodni.
System zakonspirowanych pięcioosobowych grup funkcjonował w różnych formacjach Polskiego Państwa Podziemnego podczas drugiej wojny światowej. Poszczególne “piątki” nie znały się, jednak wszystkim zaprzysiężonym w nich członkom przyświecała ta sama idea.
Dzisiaj żyjemy w czasach pokoju. Epidemia koronawirusa sprawia jednak, że chcemy szukać inspiracji do działań - co prawda w odmiennych warunkach, ale w podobnym duchu, inspirowani tymi samymi wartościami.
Na wzór Witolda Pileckiego, który tworzył małe grupy ludzi pomagających sobie nawzajem, możesz dzisiaj wykazać się zaangażowaniem i wspólnie z grupą rówieśników zrobić coś dobrego. Udowodnijmy, że trud rotmistrza Pileckiego włożony w budowę państwa ludzi wolnych nie poszedł na marne.
Chcemy zaprosić Was, młodzież w wieku 13-18 lat, do zawiązywania pięcioosobowych grup, które raz w tygodniu, w piątki, będą otrzymywać od nas zadania do wykonania. Będziecie się ze sobą komunikować w przestrzeni wirtualnej, za pomocą maili, skype’a, komunikatorów, facebook’a itp. Szczegółowe informacje znajdziecie w regulaminie (znajdziesz go w plikach do pobrania).
Działanie „Piątek Pileckiego” będzie bazować na trzech filarach: pracy historycznej, projektowej (społecznej), rozwoju osobistym, a także koncentrować się wokół postaw, takich jak solidarność, męstwo oraz wdzięczność. Tym wartościom oddany był nasz patron, a czas epidemii dobitnie pokazuje, że są one uniwersalne.
Efekty Waszej pracy prezentować będziemy na naszej stronie internetowej oraz na facebooku.
Program potrwa do wakacji. Po zakończeniu projektu i ustąpieniu epidemii zaprosimy Was na szkolenie i spotkanie w Warszawie. Dodatkowo każdy z uczestników otrzyma certyfikat udziału w projekcie.
Chcesz wziąć udział w projekcie?
- przeczytaj przewodnik (znajdziesz go poniżej, w dokumentach do pobrania);
Masz pytania? Pisz: piatki@instytutpileckiego.pl
Uczestnicząc w ''Piątce Pileckiego'', stajesz się Strażnikiem Pamięci o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
Do pobrania
Zobacz także
- Podziękowania dla Pani Marii
Aktualności
Podziękowania dla Pani Marii
30 czerwca 2025 r. Pani Maria Moryc, nasza Główna Księgowa, zakończyła 8-letni okres pracy w Instytucie Pileckiego.
- Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Aktualności
Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Kwestia losów dóbr kultury podczas II wojny światowej, stanowiąc problem w skali międzynarodowej, dotyczy szczególnie Polski, podzielonej już we wrześniu 1939 roku na dwie strefy okupacyjne administrowane przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki.
- Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
Aktualności
Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
26 czerwca 2025 r. zaprezentowaliśmy raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie”, dokumentujący relacje świadków rosyjskich zbrodni na dzieciach.
- Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Aktualności
Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Instytutu Pileckiego na temat form zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Aktualności
CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".
- Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Aktualności
Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Raport zawiera świadectwa ponad 100 obywateli Ukrainy, w tym 12 dzieci, którzy ucierpieli lub byli świadkami zbrodni przeciwko dzieciom na różnych etapach działań wojennych i okupacyjnych podczas rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie w latach 2014-2023.
- Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Aktualności
Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Ruszyło głosowanie w 18. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Wśród nominowanych inicjatywa „Nigdy więcej!” obejmująca wydarzenia upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, organizowana przez Instytut Pileckiego.
- Wilno | Pokaz filmu Grzegorza Czerniaka „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”
Aktualności
Wilno | Pokaz filmu Grzegorza Czerniaka „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”
5 czerwca 2025 r. w Ambasadzie Polskiej w Wilnie, z inicjatywy Instytutu Polskiego odbył się pokaz filmu „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”, którego współautorem jest Grzegorza Czerniak, pracownik Instytutu Pileckiego.
- Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
Aktualności
Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
- Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
Aktualności
Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
- Forum Polsko-Niemieckie 2025 | Dyskusja w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego
Aktualności
Forum Polsko-Niemieckie 2025 | Dyskusja w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego
„Wspólnota na trudne czasy” – pod takim tytułem, po siedmioletniej przerwie, powróciło Forum Polsko-Niemieckie.
- Dołącz do zespołu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami!
Aktualności
Dołącz do zespołu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami!
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami ogłosił konkursy na stanowiska w dziedzinie nauk humanistycznych. Poszukiwani są profesorowie lub profesorki, adiunkci oraz chętni na stanowiska asystenta.