Centrum Lemkina | Uniwersytet Warszawski deklaruje współpracę z Instytutem Pileckiego - Instytut Pileckiego

Centrum Lemkina | Uniwersytet Warszawski deklaruje współpracę z Instytutem Pileckiego

W związku z powołaniem Centrum Lemkina Instytut Pileckiego i Uniwersytet Warszawski podpisały umowę ramową o współpracy.

7 marca prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego, oraz prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, zawarli porozumienie o współpracy. Zainicjowane przez Instytut Pileckiego Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina to  jednostka, której naczelną misją jest zbieranie świadectw ludności cywilnej w celu utrwalenia dowodów zbrodni popełnionych przez wojska rosyjskie na terytorium Ukrainy.

Podpisane dziś porozumienie to początek współpracy Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Pileckiego w obszarze badawczym, naukowym oraz popularyzatorskim tłumaczy prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego. – Oczywiście nasze oczy są teraz skierowane na Ukrainę. W odpowiedzi na agresję Rosji Instytut Pileckiego powołał Centrum Lemkina, którego celem jest zbieranie świadectw zbrodni w Ukrainie. Nasze wysiłki skupiają się teraz na budowie infrastruktury zespołu pozyskującego świadectwa, która pozwoli na dokumentowanie dowodów zbrodni popełnionych przez wojska rosyjskie.

Zawarte porozumienie zakłada zwiększenie potencjału polskiej nauki poprzez rozwijanie kontaktów międzynarodowych oraz realizowanie badań interdyscyplinarnych.

Społeczną misją Uniwersytetu Warszawskiego jest zapewnienie dostępu do wiedzy i nabywania umiejętności. Jest to szczególnie istotne wyzwanie i powinność uczelni zwłaszcza w kontekście aktualnej sytuacji na Ukrainie. Mamy nadzieję, że podpisane porozumienie przyczyni się do zainicjowania wspólnych działań, badań i projektów także w tym zakresiemówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

W związku z porozumieniem oraz rozwojem działalności Centrum Lemkina zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane wolontariatem oraz posługujące się językiem ukraińskim lub rosyjskim. Wolontariat będzie polegał na przeprowadzaniu ankiet z ukraińskimi uchodźcami, którzy byli świadkami działań wojennych. Zgłoszenia wraz z krótką notatką o sobie prosimy nadsyłać na adres email ukraina2022@instytutpileckiego.pl lub za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

Razem możemy zdziałać naprawdę wiele!

Zobacz także

 • "Piwnica Dowgierdów" utwór ŻURKOWSKIEGO

  Aktualności

  "Piwnica Dowgierdów" utwór ŻURKOWSKIEGO

  Singiel promujący projekt LIPCOWI z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej!

 • Festiwal LIPCOWI - grafika do pobrania

  Aktualności

  Festiwal LIPCOWI - grafika do pobrania

 • Nabór artykułów do VII tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”

  Aktualności

  Nabór artykułów do VII tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”

  Konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę przywodzą na myśl nierozliczone dziedzictwo komunizmu. Tej problematyki będzie dotyczył VII tom „Studiów nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”. Zapraszamy do jego współtworzenia - na zgłoszenia czekamy do 30.10.2022.

 • Wręczono Medale Virtus et Fraternitas

  Aktualności

  Wręczono Medale Virtus et Fraternitas

  15 czerwca 2022 roku odbyła się trzecia Gala wręczenia Medali Virtus et Fraternitas. Tym razem, na wniosek dyrektora Instytutu Pileckiego, Prezydent RP odznaczył aż 23 osoby.

 • Upamiętnienie Józefy i Józefa Dmochów oraz Jana Kowalskiego

  Aktualności

  Upamiętnienie Józefy i Józefa Dmochów oraz Jana Kowalskiego

  14 czerwca w Poświętnem Instytut Pileckiego upamiętni Józefę i Józefa Dmochów, mieszkańców pobliskiego Helenowa, a także podsołtysa tej wsi Jana Kowalskiego zamordowanych przez niemieckich żandarmów za ukrywanie grupy żydowskich mężczyzn.

 • Nabór artykułów do VI tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”

  Aktualności

  Nabór artykułów do VI tomu rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX”

  Redakcja rocznika „Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX” zaprasza do przesyłania artykułów w języku polskim lub angielskim, wpisujących się w nakreślone obszary badawcze. Na zgłoszenia czekamy do 31 lipca 2022 roku.

 • Archiwista/ka | rekrutacja

  Aktualności

  Archiwista/ka | rekrutacja

  Znasz podstawowe metody porządkowania materiałów archiwalnych? Skrupulatność i analityczne myślenie to twoje mocne strony? Skontaktuj się z nami do 20 czerwca i dołącz do naszego zespołu!

 • Bohaterka codzienności. 116. rocznica urodzin Marii Pileckiej | podcast

  Aktualności

  Bohaterka codzienności. 116. rocznica urodzin Marii Pileckiej | podcast

  Kim była „ciocia Maria”? Opiekunką dmuchającą w rozbite kolanko i... żoną rotmistrza. Z okazji 116. rocznicy urodzin Marii Pileckiej oddajmy głos jej wychowankom. Posłuchajmy również naszej bohaterki, która opowiada o narodzinach uczucia do Witolda.

 • 121. rocznica urodzin Witolda Pileckiego | podcast

  Aktualności

  121. rocznica urodzin Witolda Pileckiego | podcast

  Poważny, dystyngowany i nieprzystępny, a może opiekuńczy i... skłonny do zabawy? Z okazji 121. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego opowiemy nie o bohaterze ze spiżu, lecz człowieku z krwi i kości.

 • Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX. Tom 5

  Aktualności

  Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX. Tom 5

  Najnowszy rocznik Instytutu Pileckiego jest już dostępny! Tom 5. koncentruje się na pierwszych latach II wojny światowej, a także dążeniach III Rzeszy i Związku Sowieckiego do unicestwienia ówczesnego porządku oraz budowy na jego gruzach „nowego ładu”.

 • Specjalista ds. wystaw | rekrutacja

  Aktualności

  Specjalista ds. wystaw | rekrutacja

  Posiadasz doświadczenie w produkcji wystaw? Lubisz, kiedy praca wymaga od ciebie kreatywności i samodzielności? Posługujesz się swobodnie językiem angielskim? Dołącz do naszego zespołu!

 • O przyczynach, przebiegu i ukrywaniu zbrodni katyńskiej | wykład

  Aktualności

  O przyczynach, przebiegu i ukrywaniu zbrodni katyńskiej | wykład

  Kto odkrył groby ofiar? Co znajdowało się w teczkach jeńców, przechowywanych w archiwach KGB? Jak po latach tłumaczyli się sprawcy zbrodni? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w materiale przygotowanym przez dr. Jerzego Rohozińskiego z OBnT.