Warszawa Pileckiego – spacer tematyczny prowadzony przez Jacka Fairweathera - Instytut Pileckiego
Warszawa Pileckiego – spacer tematyczny prowadzony przez Jacka Fairweathera
Instytut Pileckiego zaprasza na spacer edukacyjny śladami Witolda Pileckiego. Uczestników po Warszawie Rotmistrza poprowadzi Jack Fairweather - autor książki "Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego".
19 września mija 80. rocznica aresztowania Witolda Pileckiego. Tego dnia pójdziemy śladami Rotmistrza - zaczniemy koło pomnika w Alei Wojska Polskiego, gdzie został aresztowany przez hitlerowców a skończymy w miejscu jego śmierci z rąk komunistycznej władzy - w dawnym więzieniu na ul. Rakowieckiej.
Wydarzenie prowadzone jest w języku angielskim. Uczestnicy otrzymają zestaw słuchawkowy, dzięki któremu będą mogli usłyszeć tłumaczenie na język polski zachowując pomiędzy sobą wymagany dystans 1,5m.
ZAPISY:
Link do formularza zgłoszeniowego: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd4WQTnRTKiGf56MmQiQ2F6CgdGW_zmtgqqPVt93M9LRevmIg/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0&gxids=7628
Spacer rozpoczynamy o godzinie 11:00 przy pomniku Rotmistrza Witolda Pileckiego, który znajduje się na alei Wojska Polskiego 32. Prosimy o punktualne przybycie.
Liczba miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. Wypełnienie formularza nie jest jednoznaczne z zapisaniem się na wydarzenie. Dopiero otrzymanie maila potwierdzającego, oznacza możliwość udziału. Wiadomości potwierdzające zostaną wysłane 18 września.
BEZPIECZEŃSTWO:
W związku z pandemią wszyscy uczestnicy spaceru muszą być w maseczkach lub przyłbicach. Obowiązkowe jest zakrywania nosa i ust oraz zachowanie 1,5 m odstępu.
PODPISY:
Ze względów epidemicznych w trakcie spaceru nie jest przewidziane podpisywanie wcześniej zakupionych egzemplarzy książki.
Uprzejmie informujemy, że spotkanie będzie rejestrowane na potrzeby promocyjne Instytutu Pileckiego. Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wykonanych podczas spaceru zdjęć i nagrań w materiałach promocyjnych organizatora.
Zobacz także
- "Lipcowi '45" – muzyczna opowieść o Ofiarach Obławy Augustowskiej | fotorelacja
Aktualności
"Lipcowi '45" – muzyczna opowieść o Ofiarach Obławy Augustowskiej | fotorelacja
W augustowskim amfiteatrze, nad jeziorem Necko, odbyło widowisko muzyczno-multimedialne. Koncert "Lipcowi '45" był zwieńczeniem organizowanych przez Instytut Pileckiego obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej.
- Za nami obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej
Aktualności
Za nami obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej
W dniach 12–19 lipca 2025 roku w Augustowie odbyły się obchody 80. rocznicy Obławy Augustowskiej – największej powojennej zbrodni dokonanej na Polakach.
- Porozumienie w sprawie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego
Aktualności
Porozumienie w sprawie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego
Dyrektorzy Instytutu Pileckiego i Muzeum Auschwitz-Birkenau porozumieli się w sprawie współpracy nad Nagrodą im. Witolda Pileckiego. Nagroda specjalna dzięki wsparciu donatora zostaje przywrócona, a termin nadsyłania prac przedłużony do 31 sierpnia.
- Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna
Aktualności
Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Aktualności
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
12 lipca 2025 roku Instytut Pileckiego otworzył Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.
- Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
Aktualności
Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
10 lipca 2025 roku w siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona otwarciu Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, które odbędzie się 12 lipca.
- Oświadczenie
Aktualności
Oświadczenie
Z ogromnym oburzeniem przyjmujemy słowa Grzegorza Brauna kwestionujące istnienie komór gazowych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
- Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Aktualności
Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Dziś, 11 lipca 2025 r., prof. Krzysztof Ruchniewicz – Dyrektor Instytutu Pileckiego – złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Augustowie.
- Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
Aktualności
Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
We współpracy z Fundacją Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziliśmy badanie wiedzy o Obławie Augustowskiej.
- Podziękowania dla Pani Marii
Aktualności
Podziękowania dla Pani Marii
30 czerwca 2025 r. Pani Maria Moryc, nasza Główna Księgowa, zakończyła 8-letni okres pracy w Instytucie Pileckiego.
- Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Aktualności
Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Kwestia losów dóbr kultury podczas II wojny światowej, stanowiąc problem w skali międzynarodowej, dotyczy szczególnie Polski, podzielonej już we wrześniu 1939 roku na dwie strefy okupacyjne administrowane przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki.
- Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
Aktualności
Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
26 czerwca 2025 r. zaprezentowaliśmy raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie”, dokumentujący relacje świadków rosyjskich zbrodni na dzieciach.