Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej - Instytut Pileckiego
Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Kwestia losów dóbr kultury podczas II wojny światowej, stanowiąc problem w skali międzynarodowej, dotyczy szczególnie Polski, podzielonej już we wrześniu 1939 roku na dwie strefy okupacyjne administrowane przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki.
Trwającym przez pięć lat działaniom wojennym towarzyszyła grabież - zarówno spontaniczna, jak celowo zorganizowana na wysokim szczeblu.
Utrata ogromnych zasobów kulturowego dziedzictwa, będącego własnością osób prywatnych i instytucji publicznych, wiąże się z profilem działalności Instytutu Pileckiego, jakim jest badanie totalitaryzmów XX wieku. Podstawą grabieży i rekwizycji były bowiem ustanowione przez ówczesnych okupantów regulacje, sprzeczne ze wszelkimi standardami prawa międzynarodowego.
Dlatego Instytut, we współpracy z MKiDN, zamierza zorganizować cykl seminariów, które za pomocą konkretnych przypadków wprowadzą w sedno wiodącego tematu. Pierwsze z nich, planowane 3 września 2025 r. w Warszawie, będzie poświęcone dobrom hr. Sierakowskich w Waplewie Wielkim i losom zbiorów tej rodziny - od momentu powstania do czasów obecnych.
Występując w roli organizatora cyklu spotkań i konferencji, Instytut Pileckiego
pragnie stworzyć platformę współpracy krajowych i zagranicznych specjalistów oraz zaangażowanych w badanie strat wojennych i zagadnień proweniencyjnych instytucji i muzeów. Celem tej inicjatywy jest poszerzanie wiedzy na temat losów dzieł i kolekcji, w kontekście przywracania pamięci o utraconym dziedzictwie.
Nie może się to dokonać bez międzynarodowej współpracy. Celowe niszczenie i grabież dóbr kultury w czasie II wojny na terenie Polski przez III Rzeszę i ZSRR miały bowiem nie tylko podłoże ekonomiczne, lecz były narzędziem kulturowej degradacji, przypominającej strategie kolonizacyjne.
Odtwarzanie wiedzy o losach dzieł i kolekcji, winno być zatem postrzegane jako przywracanie pamięci i rekonstrukcja fragmentu wspólnego, europejskiego dziedzictwa. Liczymy na pozytywny odzew instytucji, badaczy, muzeów i archiwów, które zgłoszą gotowość do współpracy.
Zdjęcie: Dwór Sierakowskich od frontu (Martin Poljak, Attribution, via Wikimedia Commons)
Data publikacji: 1 lipca 2025 r.
Zobacz także
- Porozumienie w sprawie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego
Aktualności
Porozumienie w sprawie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego
Dyrektorzy Instytutu Pileckiego i Muzeum Auschwitz-Birkenau porozumieli się w sprawie współpracy nad Nagrodą im. Witolda Pileckiego. Nagroda specjalna dzięki wsparciu donatora zostaje przywrócona, a termin nadsyłania prac przedłużony do 31 sierpnia.
- Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna
Aktualności
Nie dla fałszowania historii. Instytut Pileckiego odpowiada na tezy Grzegorza Brauna
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Aktualności
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
12 lipca 2025 roku Instytut Pileckiego otworzył Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.
- Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
Aktualności
Zaproszenie na otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – zapis konferencji prasowej
10 lipca 2025 roku w siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona otwarciu Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, które odbędzie się 12 lipca.
- Oświadczenie
Aktualności
Oświadczenie
Z ogromnym oburzeniem przyjmujemy słowa Grzegorza Brauna kwestionujące istnienie komór gazowych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
- Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Aktualności
Dyrektor Instytutu Pileckiego składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Dziś, 11 lipca 2025 r., prof. Krzysztof Ruchniewicz – Dyrektor Instytutu Pileckiego – złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Augustowie.
- Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
Aktualności
Ilu Polaków wie, czym była Obława Augustowska - nowe wyniki badań
We współpracy z Fundacją Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziliśmy badanie wiedzy o Obławie Augustowskiej.
- Podziękowania dla Pani Marii
Aktualności
Podziękowania dla Pani Marii
30 czerwca 2025 r. Pani Maria Moryc, nasza Główna Księgowa, zakończyła 8-letni okres pracy w Instytucie Pileckiego.
- Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
Aktualności
Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
26 czerwca 2025 r. zaprezentowaliśmy raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie”, dokumentujący relacje świadków rosyjskich zbrodni na dzieciach.
- Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Aktualności
Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Instytutu Pileckiego na temat form zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Aktualności
CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".
- Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Aktualności
Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Raport zawiera świadectwa ponad 100 obywateli Ukrainy, w tym 12 dzieci, którzy ucierpieli lub byli świadkami zbrodni przeciwko dzieciom na różnych etapach działań wojennych i okupacyjnych podczas rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie w latach 2014-2023.