II edycja Piątek Pileckiego | rekrutacja do projektu - Instytut Pileckiego
II edycja Piątek Pileckiego | rekrutacja do projektu
Chciałbyś zrobić coś wartościowego ze znajomymi z klasy czy osiedla, pomimo trudności ze spotkaniem się w grupie? Interesuje Cię historia? “Piątki Pileckiego” są właśnie dla Ciebie! To już ostatnie dni rekrutacji do projektu - na zapisy czekamy do 25.09.
"Bo tu się żyło tylko wzajemnie się wiążąc przyjaźnią – pracą, wzajemnie się wspomagając..."
Witold Pilecki, Raport
Witold Pilecki - jeden z największych bohaterów naszych czasów - całe swoje dorosłe życie był zaangażowany w działalność wojskową w służbie Polsce. We wrześniu 1940 roku dobrowolnie dał się pochwycić podczas łapanki i wywieźć do obozu Auschwitz, aby zorganizować tam ruch oporu. W obozie stworzył system tak zwanych „piątek”: każda z pięcioosobowych grup osobno realizowała swoje misje i zadania, jednak wszystkie działały w jednym kierunku, aby zrealizować wspólny cel. “Piątki” kontaktowały się ze światem, informując o dramatycznej sytuacji w obozie: w ten sposób przekazano pierwszy “Raport Pileckiego”. Grupy podtrzymywały również wzajemnie morale i niosły pomoc innym. Ich członkowie próbowali przetrwać, dając wyraz oporu ducha ludzkiego wobec upodlenia, terroru i zbrodni.
System zakonspirowanych pięcioosobowych grup funkcjonował w różnych formacjach Polskiego Państwa Podziemnego podczas drugiej wojny światowej. Poszczególne “piątki” nie znały się, jednak wszystkim zaprzysiężonym w nich członkom przyświecała ta sama idea.
Dzisiaj żyjemy w czasach pokoju. Epidemia koronawirusa sprawia jednak, że chcemy szukać inspiracji do działań - co prawda w odmiennych warunkach, ale w podobnym duchu, inspirowani tymi samymi wartościami.
Na wzór Witolda Pileckiego, który tworzył małe grupy ludzi pomagających sobie nawzajem, możesz dzisiaj wykazać się zaangażowaniem i wspólnie z grupą rówieśników zrobić coś dobrego.
Jesienna edycja "Piątek Pileckiego", jest nową, udoskonaloną wersją pierwszej edycji. Uwzględniliśmy przemyślenia i uwagi wszystkich, którzy brali udział w pierwszych "Piątkach". Wyciągnęliśmy wnioski i postanowiliśmy nieco przemodelować projekt.
Zadań będzie mniej niż poprzednio (sześć) i będzie nieco więcej czasu na ich wykonanie (2 tygodnie). "Piątki" startują z 04. września 2020 i zostaną zakończone do 15. grudnia 2020.
Projekt będzie poszerzony o rozmowę z członkiem rodziny Witolda Pileckiego, spotkania historyczne i merytoryczne (spotkanie-warsztat dotyczący pozyskiwania źródeł w sieci, czy mentorskie warsztaty z dziennikarzem i filmowcem z Inst. Pileckiego). Każde spotkanie zostało tak opracowane, aby uczestnicy projektu wynieśli z niego maksimum potrzebnej wiedzy i umiejętności, do dalszej realizacji zadań.
Sama idea "Piątek Pileckiego" pozostaje niezmienna, oczywiście.
Chcemy zaprosić Was, młodzież w wieku 13-18 lat, do zawiązywania pięcioosobowych grup, które w wybrane piątki miesiąca będą otrzymywać od nas zadania do wykonania. Będziecie się ze sobą komunikować w przestrzeni wirtualnej, za pomocą maili, skype’a, komunikatorów, facebook’a itp. Szczegółowe informacje znajdziecie w regulaminie (znajdziesz go w plikach do pobrania).
Działanie „Piątek Pileckiego” będzie bazować na trzech filarach: pracy historycznej, projektowej (społecznej), rozwoju osobistym, a także koncentrować się wokół postaw, takich jak solidarność, męstwo oraz wdzięczność. Tym wartościom oddany był nasz patron, a czas epidemii dobitnie pokazuje, że są one uniwersalne.
Efekty Waszej pracy prezentować będziemy na naszej stronie internetowej oraz na facebooku.
Wszyscy uczestnicy jesiennej edycji otrzymają od nas certyfikaty i pamiątkową odznakę ( warunkiem wykonania przez jego zespół wszystkich zadań w ramach edycji). Przewidujemy też dodatkowe nagrody.
Uczestnicząc w ''Piątce Pileckiego'', stajesz się Strażnikiem Pamięci o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
Załączniki:
-formularz zgłoszeniowy -> https://bit.ly/2DuqqHX
- regulamin (w załączniku)
-przewodnik (w załączniku)
-pierwsze zadanie (w załączeniu)
Wasze realizacje zadania wstępnego podeślijcie też na adres: piatki@instytutpileckiego.pl. Masz pytania?Pisz: piatki@instytutpileckiego.pl
Do pobrania
Zobacz także
- Zawieszenie polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie
Aktualności
Zawieszenie polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie
- Pokaz filmu „Odyseja polska” | Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii
Aktualności
Pokaz filmu „Odyseja polska” | Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii
23 kwietnia 2025 r., w kinie Cinema Modernissimo w samym sercu Bolonii, w ramach oficjalnych obchodów 80. rocznicy wyzwolenia miasta, odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego pt. „Odyseja polska” (wł. „L'Odissea polacca”).
- Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii
Aktualności
Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii
Przedstawiciele Instytutu Pileckiego są Bolonii, gdzie 23 kwietnia rozpoczęły się obchody 80. rocznicy wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa.
- 13 kwietnia | Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Aktualności
13 kwietnia | Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia 1943 r. niemieckie radio nadało komunikat o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Lesie Katyńskim.
- Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | Premiera filmu „Dokąd sięga wzrok”
Aktualności
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | Premiera filmu „Dokąd sięga wzrok”
24 marca 2025 roku, w małopolskim miasteczku Biecz, odbyła się premiera filmu „Dokąd sięga wzrok” autorstwa Aleksandry Kierety, zrealizowanego przez Instytut Pileckiego.
- Twórcy audioserialu z nominacjami do tegorocznych „Melchiorów”
Aktualności
Twórcy audioserialu z nominacjami do tegorocznych „Melchiorów”
Trzech współtwórców audioserialu "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" zrealizowanego przez Studio Reportażu PR i Instytut Pileckiego otrzymało nominacje w konkursie o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory".
- 24 marca | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
Aktualności
24 marca | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
W 2018 roku Prezydent RP ustanowił dzień 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, upamiętniając wszystkich obywateli polskich, którzy z narażeniem życia udzielali Żydom pomocy podczas niemieckiej okupacji.
- Do 15 kwietnia można oddać głos na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024!
Aktualności
Do 15 kwietnia można oddać głos na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024!
Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej zaprojektowany przez pracownię Tremend został nominowany do nagrody za najlepszą realizację architektoniczną w kategorii "obiekt publiczny" w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024.
- "W Instytucie Pileckiego jestem za polifonią głosów i otwartą debatą" | Rozmowa prof. Krzysztofa Ruchniewicza z PAP
Aktualności
"W Instytucie Pileckiego jestem za polifonią głosów i otwartą debatą" | Rozmowa prof. Krzysztofa Ruchniewicza z PAP
- Dyskusja "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
Aktualności
Dyskusja "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
20 lutego w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów odbyła się dyskusja w związku z trzecią rocznicą rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Rozmowie towarzyszyła prezentacja najnowszego raportu Centrum Lemkina.
- Reakcja Prokuratury Krajowej na publikację raportu Centrum Lemkina
Aktualności
Reakcja Prokuratury Krajowej na publikację raportu Centrum Lemkina
Wczoraj opublikowaliśmy raport o rosyjskim ataku na cywilów we wsi Łypiwka w Ukrainie. Dzisiaj otrzymaliśmy pismo z Prokuratury Krajowej!
- Raport: „Nie atakujemy cywili…” Zielony korytarz w Łypiwce jako pułapka rosyjskich wojsk okupacyjnych
Aktualności
Raport: „Nie atakujemy cywili…” Zielony korytarz w Łypiwce jako pułapka rosyjskich wojsk okupacyjnych
Raport dokumentuje relacje świadków rosyjskiego ataku na cywilną kolumnę ewakuacyjną z wsi Łypiwka (polska nazwa Lipówka) w obwodzie kijowskim w Ukrainie, w dniu 12 marca 2022 roku.