Podsumowanie pracy Archiwum Instytutu Pileckiego w 2022 roku, w cyfrach! - Instytut Pileckiego
Podsumowanie pracy Archiwum Instytutu Pileckiego w 2022 roku, w cyfrach!
Rok 2022 był kolejnym rokiem owocnej pracy naszych archiwistów. Ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę spora część naszych działań, zwłaszcza prowadzonych przez nasz oddział w Berlinie, miała na celu pomoc naszym wschodnim sąsiadom.


Organizowaliśmy wewnętrzne zbiórki i przekazywaliśmy naszym ukraińskim przyjaciołom sprzęt niezbędny do pracy w tym trudnym okresie. Oprócz tego prowadziliśmy wiele innych działań archiwalnych, dlatego pora na ich podsumowanie i trochę liczb.
Wspólnie z naszym berlińskim oddziałem zorganizowaliśmy kilka seminariów pod hasłem Twierdza Archiwum / Festung Archiv. Najważniejszym było wrześniowe spotkanie „Zagrożone dziedzictwo. Archiwa ukraińskie w obliczu agresji rosyjskiej” z udziałem dyrektorów Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego we Lwowie, Państwowego Archiwum Obwodu Tarnopolskiego, Państwowego Archiwum Obwodu Iwanofrankiwskiego oraz przedstawiciela Centrum Lemkina. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy z pierwszej ręki dowiedzieć się czy i jak ukraińskie archiwa działają w czasie wojny.
Sukcesywnie rozwijaliśmy współpracę z archiwami w Ukrainie. Pozyskaliśmy 7089 skanów z Archiwum Państwowego Obwodu Iwanofrankiwskiego, głównie teczek osobowych obywateli polskich prześladowanych przez NKWD po agresji Związku Sowieckiego na Polskę w 1939.
Kontynuowaliśmy współpracę z największymi i najważniejszymi archiwami świata: niemieckim Bundesarchiv (81 166 skanów), brytyjskim National Archives (6247 skanów) czy Archiwum ONZ (6 247 skanów).
Ponad to pozyskaliśmy 2374 skanów z Litewskiego Centralnego Archiwum Państwowego oraz 439 stron dokumentów z Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego w Sofii.
Równolegle działaliśmy na polskim gruncie, pozyskując 219 434 skanów z archiwów państwowych (w tym z Archiwum Akt Nowych, Lublina, Radomia i Zielonej Góry).
W 2022 roku udało nam się także w pełni opracować 19 774 skanów dokumentów i 6150 fotografii z archiwum Fundacji Sue Ryder, brytyjskiej działaczki charytatywnej, aktywnie działającej w Polsce po II wojnie światowej.
Niezwykle ważne pozostają dla nas archiwa prywatne, zawierające dokumenty słabo znane a często bezcenne i unikalne. W ubiegłym roku dzięki nawiązanym przez Instytut kontaktom pozyskaliśmy 1280 skanów.
Poza wymienionymi działaniami prowadzimy na bieżąco kwerendy w największych archiwach świata, czy wspieramy działania naszych naukowców, wystawienników i edukatorów. Ale to już zupełnie inna historia.
Zobacz także
- Relacja z polskiej prapremiery filmu "Odyseja polska" | 80. rocznica zakończenia II wojny światowej
Aktualności
Relacja z polskiej prapremiery filmu "Odyseja polska" | 80. rocznica zakończenia II wojny światowej
8 maja 2025 r., w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, we Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie, odbyła się polska prapremiera filmu dokumentalnego "Odyseja polska".
- W 80. rocznicę zdobycia Berlina – polska flaga znów nad stolicą Niemiec
Aktualności
W 80. rocznicę zdobycia Berlina – polska flaga znów nad stolicą Niemiec
Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypada tego samego dnia, w którym nad zdobytą stolicą III Rzeszy żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego zatknęli biało-czerwony sztandar.
- Zawieszenie polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie
Aktualności
Zawieszenie polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie
- Obława Augustowska. Zbrodnia niewyjaśniona i nieukarana | Nowa publikacja wydawnictwa Instytutu Pileckiego
Aktualności
Obława Augustowska. Zbrodnia niewyjaśniona i nieukarana | Nowa publikacja wydawnictwa Instytutu Pileckiego
Obława Augustowska to największa zbrodnia dokonana na Polakach już po zakończeniu II wojny światowej. Akcja pacyfikacyjna została zaplanowana, zorganizowana i przeprowadzona przez Sowietów w lipcu 1945 roku na ziemiach północno-wschodniej Polski.
- Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii | 23 – 24 kwietnia 2025
Aktualności
Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii | 23 – 24 kwietnia 2025
W dniach 23-24 kwietnia przedstawiciele Instytutu Pileckiego uczestniczyli w uroczystych obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii. Członkiem oficjalnej delegacji był prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Instytutu Pileckiego.
- Pokaz filmu „Odyseja polska” | Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii
Aktualności
Pokaz filmu „Odyseja polska” | Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii
23 kwietnia 2025 r., w kinie Cinema Modernissimo w samym sercu Bolonii, w ramach oficjalnych obchodów 80. rocznicy wyzwolenia miasta, odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego pt. „Odyseja polska” (wł. „L'Odissea polacca”).
- Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii
Aktualności
Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii
Przedstawiciele Instytutu Pileckiego są Bolonii, gdzie 23 kwietnia rozpoczęły się obchody 80. rocznicy wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa.
- 13 kwietnia | Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Aktualności
13 kwietnia | Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia 1943 r. niemieckie radio nadało komunikat o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Lesie Katyńskim.
- Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | Premiera filmu „Dokąd sięga wzrok”
Aktualności
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką | Premiera filmu „Dokąd sięga wzrok”
24 marca 2025 roku, w małopolskim miasteczku Biecz, odbyła się premiera filmu „Dokąd sięga wzrok” autorstwa Aleksandry Kierety, zrealizowanego przez Instytut Pileckiego.
- Twórcy audioserialu z nominacjami do tegorocznych „Melchiorów”
Aktualności
Twórcy audioserialu z nominacjami do tegorocznych „Melchiorów”
Trzech współtwórców audioserialu "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" zrealizowanego przez Studio Reportażu PR i Instytut Pileckiego otrzymało nominacje w konkursie o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory".
- 24 marca | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
Aktualności
24 marca | Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
W 2018 roku Prezydent RP ustanowił dzień 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, upamiętniając wszystkich obywateli polskich, którzy z narażeniem życia udzielali Żydom pomocy podczas niemieckiej okupacji.
- Do 15 kwietnia można oddać głos na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024!
Aktualności
Do 15 kwietnia można oddać głos na Dom Turka w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024!
Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej zaprojektowany przez pracownię Tremend został nominowany do nagrody za najlepszą realizację architektoniczną w kategorii "obiekt publiczny" w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024.