2021 | Christina Lamb, „Our Bodies, Their Battlefield. What War Does to Women" - Instytut Pileckiego
2021 | Christina Lamb, „Our Bodies, Their Battlefield. What War Does to Women"
Reportaż Christiny Lamb to zdobywca Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Książka „Our Bodies, Their Battlefield. What War Does to Women” zwyciężyła w kategorii III: nagroda specjalna dla korespondentów wojennych.
Masowe gwałty, brutalna przemoc, handel ludźmi – w swojej książce „Our Bodies, Their Battlefield: What War Does to Women” Christina Lamb opisuje szereg przerażających zjawisk, na jakie pozostają narażone kobiety w toku działań wojennych. Wszystko to oparte na osobistych świadectwach ofiar rozmaitych XX i XXI-wiecznych konfliktów, między innymi w Bangladeszu, Bośni i Hercegowinie, Demokratycznej Republice Konga czy Syrii. Jak pokazuje autorka, przemoc wobec kobiet niejednokrotnie okazuje się, stosowanym z premedytacją, narzędziem w konflikcie zbrojnym, służącym terroryzowaniu określonych grup. Pomaga zrozumieć, że w wielu przypadkach należy traktować to zjawisko nie jako luźno powiązany zbiór przestępstw zdegenerowanych żołnierzy, lecz zaplanowane przez ich dowódców zbrodnie wojenne.
Christina Lamb jest jedną z najbardziej znanych brytyjskich korespondentek, dziennikarką „Sunday Times”, laureatką licznych nagród. Jest autorką wielu książek, m. in. „Farewell Kabul: From Afghanistan to a More Dangerous World”, „The Africa House. The True Story of an English Gentleman and His African Dream” oraz współautorką międzynarodowego bestsellera „I Am Malala: The Girl Who Stood Up for Education and was Shot by the Taliban”.
Kilka tygodni przed tym, jak jury Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego podało zwycięzcę w kategorii III: nagroda specjalna dla korespondentów wojennych, Alinie Nowobilskiej z Instytutu Pileckiego udało się przeprowadzić poruszający wywiad z wybitną korespondentką. Autorka zdradza swoje najgłębsze motywacje i dzieli się doświadczeniami, które popchnęły ją do napisania tej wyjątkowej książki:
17 listopada 2021 roku, w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie, mieliśmy zaszczyt gościć Christinę Lamb podczas Gali Międzynarodowej Nagrody im. WItolda Pileckiego. Autorka zwycięskiego reportażu osobiście odebrała nagrodę.
Obok zaprojektowanej specjalnie na tę okoliczność statuetki, laureatka otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 75 tys. zł.
Zobacz także
- W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
Aktualności
W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
14 i 15 listopada 2024 r. w Augustowie odbyła się konferencja "W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945".
- „Tree of knowledge” | Singiel promujący album PORTRETY
Aktualności
„Tree of knowledge” | Singiel promujący album PORTRETY
„Tree of knowledge” to najnowszy singiel promujący album „Portrety”, stworzony przez Adama Bałdycha we współpracy z Instytutem Pileckiego.
- Książka ze zbiorów Józefa Ulmy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Aktualności
Książka ze zbiorów Józefa Ulmy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Instytut Pileckiego przekazał do Muzeum II Wojny Światowej książkę należącą niegdyś do Józefa Ulmy z Markowej koło Rzeszowa, który wraz z żoną i dziećmi został zamordowany przez Niemców za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej.
- Rozmowy o książkach - nowy cykl na kanale YouTube
Aktualności
Rozmowy o książkach - nowy cykl na kanale YouTube
Zapraszamy do oglądania „Rozmów o książkach” - nowego programu poświęconego wydawnictwom Instytutu Pileckiego.
- Historie kobiet znikających. Konferencja naukowa
Aktualności
Historie kobiet znikających. Konferencja naukowa
Zapraszamy na konferencję naukową, która odbędzie się w dniach 25-26 listopada 2024 r. w Warszawie.
- Prof. Krzysztof Ruchniewicz dyrektorem Instytutu Pileckiego
Aktualności
Prof. Krzysztof Ruchniewicz dyrektorem Instytutu Pileckiego
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska powołała prof. Krzysztofa Ruchniewicza na stanowisko dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Jego pięcioletnia kadencja rozpocznie się 5 listopada 2024 r.
- "Koniec świata to dobry początek" | Premiera audioserialu w 80. rocznicę przybycia polskich sierot do Nowej Zelandii
Aktualności
"Koniec świata to dobry początek" | Premiera audioserialu w 80. rocznicę przybycia polskich sierot do Nowej Zelandii
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- 2024 | Grzegorz Hryciuk "Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków 1944–1946"
Aktualności
2024 | Grzegorz Hryciuk "Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków 1944–1946"
Książka Grzegorza Hryciuka, "Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków 1944–1946" została uznana przez Kapitułę Nagrody Pileckiego w 2024 r. za najlepszą pozycję na temat polskiego doświadczenia konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku.
- 2024 | Kalina Błażejowska "Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych"
Aktualności
2024 | Kalina Błażejowska "Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych"
Książka Kaliny Błażejowskiej pt. "Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych" (Czarne 2023) została w laureatem czwartej edycji Nagrody Pileckiego w kategorii „Reportaż historyczny”.
- 2024 | Christopher Miller "The War Came To Us: Life and Death in Ukraine"
Aktualności
2024 | Christopher Miller "The War Came To Us: Life and Death in Ukraine"
Książka "The War Came To Us: Life and Death in Ukraine" autorstwa Christophera Millera została laureatem „Nagrody specjalnej” w międzynarodowym konkursie literackim im. Witolda Pileckiego w 2024 r.
- Audioserial „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Aktualności
Audioserial „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
W 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, zapraszamy na szcześcioodcinkowy audiodokument, którego bohaterowie opowiadają, jak wyglądała ich droga na koniec świata i jak doświadczenie uchodźstwa wpłynęło na życie ich rodzin.
- Znamy laureatów czwartej edycji Nagrody Pileckiego!
Aktualności
Znamy laureatów czwartej edycji Nagrody Pileckiego!
Grzegorz Hryciuk, Kalina Błażejowska i Christopher Miller to zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu. Kapituła Nagrody podczas uroczystej gali ogłosiła również trzy wyróżnienia.