Jack Fairweather, autor książki The Volunteer, w Polsce - Instytut Pileckiego
Jack Fairweather, autor książki The Volunteer, w Polsce
Przedstawiciele Instytutu wraz Jackiem Fairweatherem przyjechali do Polski zaraz po zakończeniu międzynarodowej trasy promującej najnowszą książkę o Witoldzie Pileckim.
Podczas spotkania z dziennikarzami i publicznością opowiedzieli o wielkim zainteresowaniu jakie wzbudziła książka w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

– Poza Polską historia Pileckiego jest wciąż niedostatecznie dobrze znana. Książka Jacka Fairweathera ma szanse to zmienić – mówi dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. – W odbiorze czytelników na zachodzie jest to historia o walce Pileckiego z nazistami w Auschwitz. Została napisana przystępnym językiem i świetnie się ją czyta. Ta opowieść potrafi zafascynować. Czytelnikom książki udziela się zaskoczenie Jacka Fairweathera faktem, że w obozie Auschwitz tworzenie ruch oporu było w ogóle możliwe. To zdziwienie zainspirowało Jacka Fairweathera do napisania książki – podkreślił Kozłowski.
The Volunteer: The True Story Of The Resistance Hero Who Infiltrated Auschwitz opowiada o Witoldzie Pileckim, między innymi o jego uwięzieniu i konspiracji w niemieckim obozie Auschwitz. Książka została opublikowana równolegle przez Harper Collins (USA) i Penguin Random House (Wielka Brytania). Trwają już prace nad jej polską wersją, zostanie wydana w styczniu 2020 roku. Jack Fairweather zdradził, że biografia jest już tłumaczona także na inne języki i będzie publikowana jeszcze w pięciu innych krajach.

Jack Fairweather jest brytyjskim pisarzem i dziennikarzem. Był m.in. szefem biura brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph" w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego „Washington Post" w Afganistanie. Jest laureatem prestiżowych nagród dziennikarskich. Podczas konferencji podkreślił, że książka doczekała się już pozytywnej recenzji w magazynie „Kirkus”. Magazyn ogłosił ją książką lipca. Zacytował też autora bestsellerów „New York Timesa”, Sebastiana Jungera, który napisał: „Znakomicie napisana i oszałamiająco dobrze udokumentowana… Fairweather wydobył na światło dzienne historię o nieocenionej wartości i dostarczyła nam ją w najbardziej wciągającej prozie, jaką dane mi było czytać od dłuższego czasu.”
Fairweather podkreślił, że książka opiera się na ponad trzech latach pracy zespołu naukowców w Polsce, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i Izraelu. The Volunteer odkrywa nowe fakty z życia Pileckiego jako świadka Holokaustu.
Historia bohatera
Latem 1940 roku, niemal rok po niemieckim ataku na Polskę, agent podziemnego ruchu oporu Witold Pilecki przyjął misję zbadania losów tysięcy ludzi, którzy trafiali do nowego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jego zadaniem było dostarczanie informacji o nazistowskich zbrodniach oraz zebranie tajnej armii, która wznieciłaby powstanie.

Pilecki był w obozie świadkiem, a zarazem ofiarą niewyobrażalnego sadyzmu znęcających się nad więźniami nazistów. Zaczął organizować tajną siatkę wśród Polaków, którzy podzielając jego przekonania zdecydowali się na walkę w konspiracji. Pierwsze informacje o zbrodniach, dostarczone z narażeniem życia do polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie, nie wywołały jednak żadnego odzewu. Wystosowany do Brytyjczyków apel o zbombardowanie Auschwitz również trafił w próżnię.
W lipcu 1942 roku nadeszły pierwsze transporty słowackich Żydów, które poddano selekcji do komór gazowych – Auschwitz szybko zmienił się ze straszliwego obozu pracy w miejsce masowego mordu europejskich Żydów.

Zbierając informacje o największej zbrodni Niemców, Pilecki zdał sobie sprawę, że łatwiej byłoby przekonać innych do działania osobiście – poprzez ucieczkę z obozu. W akcji równie śmiałej i niewiarygodnej jak jego dobrowolne uwięzienie w obozie, Pilecki wydostał się z Auschwitz i dostarczył do Warszawy jedne z pierwszych dowodów na eksterminację Żydów. W ten sposób dał alianckim dowódcom szansę na ocalenie setek tysięcy żydowskich istnień. Po opuszczeniu obozu Pilecki kontynuował podziemną działalność przeciwko nazistom. Po wojnie zwrócił swój opór przeciw sowieckim „wyzwolicielom” Polski, ale został zdradzony – ostatecznie niezłomnego bojownika o wolność spotkał tragiczny los, którego uniknął z ręki Niemców.
– Podjąłem próbę zrozumienia, co wyróżniało tego Polaka i co sprawiło, że zaryzykował wszystko, by nieść pomoc bliźnim – mówi Jack Fairweather. – Jak zwykły człowiek znalazł moralną siłę, by rozpracować i ujawnić największe niemieckie zbrodnie, gdy inni odwracali wzrok?
Zobacz także
- Ostatni dzień pracy Pani Marii | Podziękowania
Aktualności
Ostatni dzień pracy Pani Marii | Podziękowania
30 czerwca 2025 r. Pani Maria Moryc, nasza Główna Księgowa, zakończyła 8-letni okres pracy w Instytucie Pileckiego.
- Prezentacja raportu dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
Aktualności
Prezentacja raportu dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
26 czerwca 2025 r. zaprezentowaliśmy raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie”, dokumentujący relacje świadków rosyjskich zbrodni na dzieciach.
- Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Aktualności
Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Instytutu Pileckiego na temat form zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Aktualności
CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".
- Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Aktualności
Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Raport zawiera świadectwa ponad 100 obywateli Ukrainy, w tym 12 dzieci, którzy ucierpieli lub byli świadkami zbrodni przeciwko dzieciom na różnych etapach działań wojennych i okupacyjnych podczas rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie w latach 2014-2023.
- Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Aktualności
Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Ruszyło głosowanie w 18. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Wśród nominowanych inicjatywa „Nigdy więcej!” obejmująca wydarzenia upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, organizowana przez Instytut Pileckiego.
- Wilno | Pokaz filmu Grzegorza Czerniaka „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”
Aktualności
Wilno | Pokaz filmu Grzegorza Czerniaka „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”
5 czerwca 2025 r. w Ambasadzie Polskiej w Wilnie, z inicjatywy Instytutu Polskiego odbył się pokaz filmu „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”, którego współautorem jest Grzegorza Czerniak, pracownik Instytutu Pileckiego.
- Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
Aktualności
Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
- Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
Aktualności
Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
- Forum Polsko-Niemieckie 2025 | Dyskusja w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego
Aktualności
Forum Polsko-Niemieckie 2025 | Dyskusja w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego
„Wspólnota na trudne czasy” – pod takim tytułem, po siedmioletniej przerwie, powróciło Forum Polsko-Niemieckie.
- Dołącz do zespołu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami!
Aktualności
Dołącz do zespołu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami!
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami ogłosił konkursy na stanowiska w dziedzinie nauk humanistycznych. Poszukiwani są profesorowie lub profesorki, adiunkci oraz chętni na stanowiska asystenta.
- Konkurs na stanowisko profesora lub profesora Instytutu w dziedzinie nauk humanistycznych (OBNT/003/1/2025)
Aktualności
Konkurs na stanowisko profesora lub profesora Instytutu w dziedzinie nauk humanistycznych (OBNT/003/1/2025)