75. rocznica zakończenia II wojny światowej - Instytut Pileckiego
75. rocznica zakończenia II wojny światowej
Zachęcamy do zapoznania się z dokumentami, animacjami, podcastami oraz wywiadami, które Instytut Pileckiego przygotował z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej
Film dokumentalny „Nazajutrz"
Koniec drugiej wojny światowej dla Polaków był dużo bardziej skomplikowany niż dla większości mieszkańców Europy Zachodniej. Na Zachodzie ludzie po prostu cieszyli się, że niemiecka „nazistowska noc” wreszcie się skończyła. W Polsce, okrojonej ze swoich ziem wschodnich, trzeba było przygotowywać się do nowej okupacji. O tym wszystkim właśnie opowiada film „Nazajutrz” - dokument, który powstał na podstawie notacji historycznych zgromadzonych w projekcie „Świadkowie Epoki” oraz materiałów archiwalnych Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, koproducenta filmu.
Film dokumentalny „Świadkowie Epoki: Czas Zagłady"
Dokument powstał na podstawie opowieści bohaterów notacji prowadzonych w ramach naszego projektu "Świadkowie Epoki". Zebraliśmy relacje świadków Zagłady z Warszawy i obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau: ich cząstkowe wspomnienia układają się w spójną opowieść, która w pełni ukazuje dramat ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką. Wypowiedzi świadków są połączone z archiwalnymi nagraniami, które jeszcze bardziej potęgują wstrząsający przekaz. Archiwalia pochodzą ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, koproducenta filmu. Nie chodziło nam o to, żeby opowiedzieć historię Holokaustu od początku do końca; prezentujemy po prostu głos tych, którzy tego niewyobrażalnego dramatu doświadczyli osobiście.
Animacja „Polacy na frontach II wojny światowej"
Jak dużo wiemy o walkach Polaków na frontach II wojny światowej: nie tylko w Europie, ale i północnej Afryce czy na Bliskim Wschodzie? Z okazji 75. rocznicy zakończenia wojny przygotowaliśmy produkcję, dzięki której prześledzimy losy polskich żołnierzy. W animacji wykorzystano materiały archiwalne pochodzące m.in. Narodowego Archiwum Cyfrowego, Imperial War Museum, Ośrodka Karta, PAP, Eastnews oraz Instytutu Sikorskiego.
Kapitulacja III Rzeszy to nie tylko radość czy defilady, ale i bilans strat - także w wymiarze społecznym. Działania obu okupantów wymierzone w polską inteligencję zebrały śmiertelne żniwo. Ich przebieg i konsekwencje omawia prof. Piotr Madajczyk.
Msza za Polaków poległych w kampanii włoskiej - wycinki z włoskich gazet
Zobacz także
- Wesołych Świąt!
Aktualności
Wesołych Świąt!
- PROMOCJA | do 20 grudnia -40% na książkę o ks. Popiełuszko
Aktualności
PROMOCJA | do 20 grudnia -40% na książkę o ks. Popiełuszko
13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny w Polsce. Z tej okazji książka „Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984” Katarzyny Jóźwik w promocji -40% aż do 20 grudnia.
- Złote Medale Kongresu Stanów Zjednoczonych dla 60 dyplomatów, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej przyznane
Aktualności
Złote Medale Kongresu Stanów Zjednoczonych dla 60 dyplomatów, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej przyznane
12 grudnia 2024 r. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał ustawę przyznającą zagranicznym dyplomatom Złoty Medal Kongresu. Wśród Zapomnianych Bohaterów Holocaustu jest Grupa Ładosia.
- Album „Portrety” Adam Bałdych Quintet - efekt współpracy artysty z Instytutem Pileckiego | Premiera
Aktualności
Album „Portrety” Adam Bałdych Quintet - efekt współpracy artysty z Instytutem Pileckiego | Premiera
11 grudnia w Galerii Instytutu Pileckiego Dom Bez Kantów odbyło się śniadanie prasowe inaugurujące album muzyczny Adama Bałdycha.
- Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Fréland we Francji
Aktualności
Instytut Pileckiego na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Fréland we Francji
Podczas uroczystości odsłonięto pomnik upamiętniający mieszkańców miasta, którzy w 1944 roku pomogli zbiec z obozu w Ursprung grupie polskich jeńców.
- PROMOCJA | Do 15 grudnia -40% na książki związane z Rafałem Lemkinem
Aktualności
PROMOCJA | Do 15 grudnia -40% na książki związane z Rafałem Lemkinem
9 grudnia 1948 r. na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Paryżu została uchwalona Konwencja w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Duży udział w jej powstawaniu miał polski prawnik żydowskiego pochodzenia – Rafał Lemkin.
- "Lista Ładosia" opublikowana w bazie Holocaust Survivor and Victim Names Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie
Aktualności
"Lista Ładosia" opublikowana w bazie Holocaust Survivor and Victim Names Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie
Lista z nazwiskami 3 282 Żydów, którzy posiadali tak zwane „paszporty Ładosia”, została opublikowana w jednej z największych baz dokumentujących losy ofiar oraz ocalałych z Zagłady stworzonej przez Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.
- Prof. Piotr Madajczyk wyróżniony w konkursie o Nagrodę im. prof. Kotarbińskiego za książkę "Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina"
Aktualności
Prof. Piotr Madajczyk wyróżniony w konkursie o Nagrodę im. prof. Kotarbińskiego za książkę "Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina"
Prof. Piotr Madajczyk otrzymał wyróżnienie w 10. edycji konkursu im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawanej przez Uniwersytet Łódzki za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych.
- Nagroda KLIO dla prof. Piotra Madajczyka za książkę „Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina"
Aktualności
Nagroda KLIO dla prof. Piotra Madajczyka za książkę „Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina"
Z przyjemnością informujemy, że prof. Piotr Madajczyk został wyróżniony Nagrodą KLIO III stopnia w kategorii autorskiej za wybitny wkład w popularyzację historii. Nagroda została przyznana za książkę "Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina".
- W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
Aktualności
W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
14 i 15 listopada 2024 r. w Augustowie odbyła się konferencja "W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945".
- „Tree of knowledge” | Singiel promujący album PORTRETY
Aktualności
„Tree of knowledge” | Singiel promujący album PORTRETY
„Tree of knowledge” to najnowszy singiel promujący album „Portrety”, stworzony przez Adama Bałdycha we współpracy z Instytutem Pileckiego.
- Książka ze zbiorów Józefa Ulmy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Aktualności
Książka ze zbiorów Józefa Ulmy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Instytut Pileckiego przekazał do Muzeum II Wojny Światowej książkę należącą niegdyś do Józefa Ulmy z Markowej koło Rzeszowa, który wraz z żoną i dziećmi został zamordowany przez Niemców za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej.