Witold Pilecki w okupowanej Warszawie | spacer - Instytut Pileckiego
Witold Pilecki w okupowanej Warszawie | spacer
W 71. rocznicę wykonania przez komunistyczne władze kary śmierci na Witoldzie Pileckim zapraszamy na spacer poświęcony Rotmistrzowi.
Witold Pilecki związany był z wojenną Warszawą i działalnością konspiracyjną na rzecz Polski. W czasie spaceru wspólnie prześledzimy walki powstańczego Zgrupowania AK Chrobry II, w którym odegrał ogromną rolę; odwiedzimy współczesne miejsca pamięci o nim, m.in. Ogród Sprawiedliwych, gdzie opisano go: „przewodnikiem po piekle nazizmu". Dowiemy się, dlaczego na początku II wojny światowej powstała Tajna Armia Polska i jakie miała cele. Wyłonimy obraz nie tylko bohatera narodowego, ale przede wszystkim dobrego człowieka, który do końca pozostał wierny samemu sobie. Skupimy się na działalności konspiracyjnej Witolda Pileckiego w czasie II wojny światowej.
Spacer poprowadzi Anna Serafin - licencjonowana przewodniczka warszawska, pasjonatka historii, politolożka. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2010 roku oprowadza po stolicy zarówno gości przybyłych z różnych zakątków Polski jak i świata. Prowadzi też szereg tematycznych spacerów zagłębiając się w piękną i trudną historii Warszawy.
START ► 25 maja, godz. 11:00, róg ul. Towarowej i Srebrnej
Zapisy na spacer przyjmujemy do 23 maja pod adresem: zapisy@instytutpileckiego.pl
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Podczas spaceru będziemy przemieszczać się komunikacją miejską, organizator zapewnia bilety dla uczestników.
Wiemy, że lubicie fotorelacje z organizowanych przez nas spacerów, dlatego i tym razem będzie towarzyszył nam fotograf. Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wykonanych podczas spaceru zdjęć w materiałach promocyjnych organizatora.
Wydarzenia
- Mirów na przestrzeni dekad - dawna "dzielnica zachodnia" | spacer
spacer
Mirów na przestrzeni dekad - dawna "dzielnica zachodnia" | spacer
Zapraszamy na kolejny jesienny spacer po warszawskiej Woli! Tym razem zapuścimy się w zakątki Mirowa, który przed wojną nazywany był "dzielnicą zachodnią".
- Spacer szlakiem wolskich ostańców | Warszawa
spacer
Spacer szlakiem wolskich ostańców | Warszawa
W sobotę, 7 października Instytut Pileckiego oraz TuByłoTuStało zapraszają na spacer szlakiem wolskich ostańców, przedwojennych kamienic, zniszczonych przez wojnę i powojenne zaniedbania.
- Tradycja i nowoczesność – SPACER i premiera gry memory Architektura modernizmu II RP!
spacer
Tradycja i nowoczesność – SPACER i premiera gry memory Architektura modernizmu II RP!
W sobotę, 4 marca zapraszamy na spacer śladami architektury II Rzeczpospolitej, który będzie okazją do poznania realizacji wybitnych architektów międzywojnia m.in. Romualda Gutta, Bohdana Pniewskiego, Zdzisława Mączeńskiego, Tadeusza Tołwińskiego.
- Spacer miejski szlakiem przedwojennej Warszawy | Rozpocznij ferie z Instytutem Pileckiego!
spacer
Spacer miejski szlakiem przedwojennej Warszawy | Rozpocznij ferie z Instytutem Pileckiego!
Ferie zimowe coraz bliżej. Zapraszamy wszystkich tych, którzy spędzają zimę w mieście do rozpoczęcia ich z Instytutem Pileckiego!
- Spacer szlakiem ludobójstwa na Woli
spacer
Spacer szlakiem ludobójstwa na Woli
Nie mogliście Państwo wziąć udziału w naszym ostatnim spacerze szlakiem ludobójstwa na Woli? To nic, na wszelki wypadek zaplanowaliśmy powtórkę.
- Zbrodnia nierozliczona. Spacer śladami ludobójstwa na Woli
spacer
Zbrodnia nierozliczona. Spacer śladami ludobójstwa na Woli
Zapraszamy na spacer upamiętniający mieszkańców Woli, którzy na początku sierpnia 1944 roku zostali zamordowani przez Niemców. Będziemy odkrywać tę dramatyczną historię, podążając śladami zdjęć odnalezionych w niemieckich archiwach.
- Dawid kontra Goliat | spacer śladami Powstania Warszawskiego
spacer
Dawid kontra Goliat | spacer śladami Powstania Warszawskiego
2 sierpnia wyruszyliśmy na spacer szlakiem walk powstańczych, który poprowadzili specjaliści od historii wojskowości, Norbert Bączyk i Grzegorz Jasiński - autorzy książki „Dawid kontra Goliat”, którą wkrótce wyda Instytut Pileckiego.
- „Droga niezłomnych” – spacer z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych
spacer
„Droga niezłomnych” – spacer z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych
29 lutego zapraszamy na spacer śladem żołnierzy podziemia niepodległościowego z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.
- Śladami powstańczej Ochoty | spacer w rocznicę Rzezi Ochoty
spacer
Śladami powstańczej Ochoty | spacer w rocznicę Rzezi Ochoty
W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy na spacer po powstańczej Ochocie, podczas którego poznacie dramatyczne losy jej mieszkańców jak i historię walk Powstańców z niemieckimi oddziałami.
- Witold Pilecki w okupowanej Warszawie | spacer
spacer
Witold Pilecki w okupowanej Warszawie | spacer
W 71. rocznicę wykonania przez komunistyczne władze kary śmierci na Witoldzie Pileckim zapraszamy na spacer poświęcony Rotmistrzowi.
- W ukryciu | spacer w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
spacer
W ukryciu | spacer w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
Podczas dwugodzinnego spaceru prowadzącego przez Saską Kępę i południowe Śródmieście światła reflektorów skierujemy na tych, którzy ratowali od Zagłady swoich żydowskich przyjaciół, znajomych, a często i nieznajomych.
- Przywrócić pamięć | spacer z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych
spacer
Przywrócić pamięć | spacer z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych
Spacerując po terenie Cmentarza Powązkowskiego poznacie zarówno historię żołnierzy niezłomnych, jak i trudną drogę do ich upamiętnienia.
- Dopaść Kutscherę | spacer w 75. rocznicę zamachu na „kata Warszawy"
spacer
Dopaść Kutscherę | spacer w 75. rocznicę zamachu na „kata Warszawy"
Zapraszamy na spacer po miejscach związanych z zamachem na Franza Kutscherę - dowódcę SS i niemieckiej Policji - zastrzelonego przez oddział specjalny Armii Krajowej „Pegaz” 1 lutego 1944 roku.
- Śladami terroru sowieckiego w Warszawie | spacer
spacer
Śladami terroru sowieckiego w Warszawie | spacer
Zapraszamy na spacer po miejscach związanych z terrorem sowieckim w Warszawie.
- Śladami terroru niemieckiego w Warszawie | spacer
spacer
Śladami terroru niemieckiego w Warszawie | spacer
Zapraszamy na spacer po miejscach związanych z niemieckim terrorem podczas okupacji.