Śladami powstańczej Ochoty | spacer w rocznicę Rzezi Ochoty - Instytut Pileckiego
spacer
04.08.2019 (ND) 11.00
Śladami powstańczej Ochoty | spacer w rocznicę Rzezi Ochoty
W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy na spacer po powstańczej Ochocie, podczas którego poznacie dramatyczne losy jej mieszkańców jak i historię walk Powstańców z niemieckimi oddziałami.
"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy", brzmiał rozkaz wydany przez Hitlera na wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego. 4 sierpnia 1944 r. o godz. 10.00 na warszawską Ochotę wkroczyły siły SS RONA, rozpoczynając masowy mord na mieszkańcach.
Rzeź bezbronnych mieszkańców Warszawy to jeden z najbardziej bestialskich aktów czasów II wojny światowej. Mieszkańcy Ochoty jako jedni z pierwszych doświadczyli okrucieństwa niemieckich oddziałów, które z zamiarem zduszenia powstania wkroczyły w granice dzielnicy już 4 sierpnia. Zapraszamy na spacer, podczas którego odwiedzimy miejsca związane zarówno z walkami Powstańców, jak i z losem jaki spotkał ludność cywilną.
Spacer opracował i poprwadzi Olaf Rybiński; przewodnik miejski i pilot wycieczek. Jest pasjonatem historii i chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi. Studiował filozofię na KUL.
4 sierpnia, godz. 11.00
Start: Pomnik Gabriela Narutowicza w Warszawie
Zapisy na spacer do 2 sierpnia: zapisy@instytutpileckiego.pl
Na zdjęciu przedwojenna Ochota, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wiemy, że lubicie fotorelacje z organizowanych przez nas spacerów, dlatego i tym razem będzie towarzyszył nam fotograf. Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wykonanych podczas spaceru zdjęć w materiałach promocyjnych organizatora.
Zobacz także
- Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
debata
Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
W związku z trzecią rocznicą rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę zapraszamy na dyskusję i prezentację nowego raportu Centrum Lemkina.
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Wydarzenie
Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na dyskusję o książce Katarzyny Jóźwik wydanej przez Instytut Pileckiego. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Ex Bibliotheca".