Witold Pilecki w okupowanej Warszawie | spacer - Instytut Pileckiego
W 71. rocznicę wykonania przez komunistyczne władze kary śmierci na Witoldzie Pileckim zapraszamy na spacer poświęcony Rotmistrzowi.
Witold Pilecki związany był z wojenną Warszawą i działalnością konspiracyjną na rzecz Polski. W czasie spaceru wspólnie prześledzimy walki powstańczego Zgrupowania AK Chrobry II, w którym odegrał ogromną rolę; odwiedzimy współczesne miejsca pamięci o nim, m.in. Ogród Sprawiedliwych, gdzie opisano go: „przewodnikiem po piekle nazizmu". Dowiemy się, dlaczego na początku II wojny światowej powstała Tajna Armia Polska i jakie miała cele. Wyłonimy obraz nie tylko bohatera narodowego, ale przede wszystkim dobrego człowieka, który do końca pozostał wierny samemu sobie. Skupimy się na działalności konspiracyjnej Witolda Pileckiego w czasie II wojny światowej.
Spacer poprowadzi Anna Serafin - licencjonowana przewodniczka warszawska, pasjonatka historii, politolożka. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2010 roku oprowadza po stolicy zarówno gości przybyłych z różnych zakątków Polski jak i świata. Prowadzi też szereg tematycznych spacerów zagłębiając się w piękną i trudną historii Warszawy.
START ► 25 maja, godz. 11:00, róg ul. Towarowej i Srebrnej
Zapisy na spacer przyjmujemy do 23 maja pod adresem: zapisy@instytutpileckiego.pl
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Podczas spaceru będziemy przemieszczać się komunikacją miejską, organizator zapewnia bilety dla uczestników.
Wiemy, że lubicie fotorelacje z organizowanych przez nas spacerów, dlatego i tym razem będzie towarzyszył nam fotograf. Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wykonanych podczas spaceru zdjęć w materiałach promocyjnych organizatora.
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- "Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
debata
"Dolina śmierci" - 5 lat w piekle Gusen. Spotkanie z synem Józefa Żmija | Czwartki w DBK
5 maja minęła 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Dolina śmierci. Wspomnienia więźnia z obozu koncentracyjnego Gusen” autorstwa Józefa Żmija.
- Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
konferencja
Prawdziwy koniec II wojny światowej | Debata naukowa w Instytucie Pileckiego w Augustowie
W związku z 80. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej, 9 maja w Instytucie Pileckiego w Augustowie (ul. 3 Maja 16) odbędzie się debata.