Przywrócić pamięć | spacer z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych - Instytut Pileckiego
spacer
02.03.2019 (SOB) 12.00
Przywrócić pamięć | spacer z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych
Spacerując po terenie Cmentarza Powązkowskiego poznacie zarówno historię żołnierzy niezłomnych, jak i trudną drogę do ich upamiętnienia.
W trakcie spaceru poznacie postacie, których życiorysy mogłyby posłużyć jako scenariusze do filmów akcji, m.in. porucznika Edmunda Bukowskiego, kuriera AK podróżującego pomiędzy Polską, Niemcami, Francją i Włochami oraz majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Dowiecie się, co wspólnego z konspiracją miał Instytut Bakteriologiczny i z kim władza ludowa walczyła za pomocą lotnictwa i artylerii. Opowiemy również o 23-letnim pilocie, który szukał wolności w przestworzach i kolejarzu, który przemycał towarzyszy broni na Zachód.
Tłem opowieści będą realia rodzącego się reżimu komunistycznego i jego główni aktorzy, spoczywający dziś nieopodal mogił żołnierzy. Poznacie historię „Łączki”, prac ekshumacyjnych i dzieje budowy Panteonu – Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych. Spacer zakończy się na ulicy Żołnierzy Wyklętych na Bemowie.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Podczas spaceru będziemy przemieszczać się również komunikacja miejską, organizator zapewnia bilety dla uczestników.
DATA/GODZINA: 2 marca, godz. 12:00, spacer potrwa ok. 2 godziny
MIEJSCE: Spotykamy się przy bramie głównej Powązek Wojskowych od strony ul. Powązkowskiej
Zapisy na spacer przyjmujemy do 28 lutego pod adresem: zapisy@instytutpileckiego.pl
Spacer poprowadzi przewodnik Michał Rukat – przewodnik warszawski, pasjonat historii.
Wiemy, że lubicie fotorelacje z organizowanych przez nas spacerów, dlatego i tym razem będzie towarzyszył nam fotograf. Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wykonanych podczas spaceru zdjęć w materiałach promocyjnych organizatora.
Zobacz także
- Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
debata
Debata "Zielony korytarz w Łypiwce. Głos ofiar rosyjskiej pułapki" | 3. rocznica agresji Rosji na Ukrainę
W związku z trzecią rocznicą rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę zapraszamy na dyskusję i prezentację nowego raportu Centrum Lemkina.
- Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
edukacja
Ferie z Instytutem Pileckiego | Galeria w Domu Bez Kantów
Zima w Warszawie? Od 1 lutego zapraszamy młodzież, studentów, nauczycieli, dzieci szkolne, a nawet przedszkolaków z rodzicami do Galerii Instytutu Pileckiego w warszawskim Domu Bez Kantów!
- Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Wydarzenie
Dyskusja wokół książki Katarzyny Jóźwik "Po prostu jestem z tymi ludźmi. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1980–1984"
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na dyskusję o książce Katarzyny Jóźwik wydanej przez Instytut Pileckiego. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Ex Bibliotheca".