Dawid kontra Goliat | spacer śladami Powstania Warszawskiego - Instytut Pileckiego
spacer
02.08.2020 (ND) 11.00
Dawid kontra Goliat | spacer śladami Powstania Warszawskiego
2 sierpnia wyruszyliśmy na spacer szlakiem walk powstańczych, który poprowadzili specjaliści od historii wojskowości, Norbert Bączyk i Grzegorz Jasiński - autorzy książki „Dawid kontra Goliat”, którą wkrótce wyda Instytut Pileckiego.
Nasza premiera to opowieść o tym, jakie środki bojowe – nietypowe, często wręcz eksperymentalne – Niemcy rzucili do tłumienia powstania i jak polscy żołnierze próbowali stawić im czoła. Najsłynniejsze były Goliathy, małe pojazdy wybuchowe na gąsienicach, a także większe transportery B IV, nagminnie mylone z czołgami. W powstaniu swój debiut bojowy miał moździerz rakietowy Sturmtiger i wiele innych wynalazków, o których można było usłyszeć podczas spaceru, rozpoczętego o godzinie 11:00 na rogu ul. Długiej i Starych Nalewek pod Arsenałem (tyły KFC/Grubej Kaśki).
Zapraszamy na fotorelację z tego wydarzenia:



Zobacz także
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy odsłuch reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.