Zbrodnia nierozliczona. Spacer śladami ludobójstwa na Woli - Instytut Pileckiego
spacer
07.08.2021 (SOB) 10.30
Zbrodnia nierozliczona. Spacer śladami ludobójstwa na Woli
Zapraszamy na spacer upamiętniający mieszkańców Woli, którzy na początku sierpnia 1944 roku zostali zamordowani przez Niemców. Będziemy odkrywać tę dramatyczną historię, podążając śladami zdjęć odnalezionych w niemieckich archiwach.
W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego na Woli doszło do zbrodni o znamionach ludobójstwa. W dniach 5-7 sierpnia 1944 r. Niemcy systematycznie mordowali wszystkich mieszkańców dzielnicy, bez względu na ich wiek i płeć. Zbrodni dokonali żołnierze i policjanci, którymi dowodził Grupenfuhrer SS Heinz Reinefarth.
Pójdziemy śladami śledztwa niemieckiej prokuratury, która po wojnie badała zbrodnie popełnione przez Heinza Reinefartha i podległych mu ludzi. Opowiemy o niemieckiej pacyfikacji ludności Woli. Zarysujemy sylwetkę jej kata. Zastanowimy się wspólnie nad odpowiedzialnością za dokonane w czasie wojny zbrodnie – Reinefarth mimo toczonego śledztwa nie usłyszał nawet zarzutów prokuratorskich. Pokażemy liczne nieznane dotąd zdjęcia.
Na zakończenie zaprosimy uczestników spaceru na wystawę „Wola 1944: Wymazywanie. Zdjęcia ze śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha”, przygotowaną przez Instytut Pileckiego i Wolskie Centrum Kultury w 77. rocznicę zbrodni niemieckich na Woli. Ekspozycja prezentowana jest w miejscu wyjątkowym – w Kolonii Wawelberga, której wielu mieszkańców zginęło w masowych egzekucjach 5 sierpnia 1944 r.
Informacje:
- termin: 7 sierpnia (sobota);
- czas i miejsce zbiórki: godz. 10.30, Park Powstańców Warszawy przy „Pomniku Polegli Niepokonani”, w pobliżu Cmentarza Powstańców Warszawy.
Spacer wraz z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie poprowadzą: Jakub Madejski, przewodnik po Warszawie, a także Natalia Radulska i Bartosz Gralicki z Instytutu Pileckiego, współautorzy wystawy "Wola 1944: Wymazywanie. Zdjęcia ze śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha".
Jeśli chcesz wziąć udział w spacerze, wypełnij formularz (kliknij tutaj). Zapisy trwają do 6 sierpnia. Liczba uczestników jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Wiemy, że lubicie fotorelacje z organizowanych przez nas spacerów, dlatego i tym razem będzie towarzyszył nam fotograf. Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wykonanych podczas spaceru zdjęć w materiałach promocyjnych organizatora.
Zobacz także
- Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Koncert LIPCOWI'45 poświęcony pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W ramach obchodów 80. rocznicy Obławy Augustowskiej oraz otwarcia Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, zapraszamy na koncert LIPCOWI '45.
- Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
Wydarzenie
Jedna wskazówka, dziesiątki pytań – Obława i jej następstwa oczami rodzin „Lipcowych”
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na przedpremierowy odsłuch reportażu radiowego "Jedna wskazówka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej – poruszającą opowieść o pamięci, tęsknocie i milczeniu, które trwa już dekady.
- Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
Wydarzenie
Otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej
W 80. rocznicę Obławy Augustowskiej zapraszamy na uroczyste otwarcie Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – nowego miejsca na muzealnej mapie województwa podlaskiego.