Spacer szlakiem ludobójstwa na Woli - Instytut Pileckiego
spacer
11.09.2021 (SOB) 10.30
Spacer szlakiem ludobójstwa na Woli
Nie mogliście Państwo wziąć udziału w naszym ostatnim spacerze szlakiem ludobójstwa na Woli? To nic, na wszelki wypadek zaplanowaliśmy powtórkę.
Zapraszamy na 2. spacer szlakiem historii ludobójstwa na Woli, towarzyszący wystawie „Wola 1944: Wymazywanie. Zdjęcia ze śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha”.
Zarówno spacer, jak i wystawa opowiedzą historię niemieckiej pacyfikacji Woli w trakcie Powstania Warszawskiego oraz poruszą temat niedoskonałości niemieckiego wymiaru sprawiedliwości w kontekście ścigania i sądzenia zbrodniarzy wojennych na przykładzie kata Woli, Heinza Reinefartha.
W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego na Woli doszło do zbrodni o znamionach ludobójstwa. W dniach 5-7 sierpnia 1944 r. Niemcy systematycznie mordowali wszystkich mieszkańców dzielnicy, bez względu na ich wiek i płeć. Zbrodni dokonali żołnierze i policjanci, którymi dowodził Grupenfuhrer SS Heinz Reinefarth.
Wystawa Instytutu Pileckiego oraz Wolskiego Centrum Kultury po raz pierwszy przedstawia szerokiej publiczności zdjęcia będące materiałem dowodowym w dochodzeniu sądowym przeciwko Heinzowi Reinefarthowi. Po wojnie Reinefarth zrobił karierę w RFN. Został posłem do landtagu. Był szanowany i lubiany w społeczności lokalnej. Nigdy nie został ukarany za ludobójstwo na Woli.
Podczas spaceru oraz na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia wykonane w Warszawie w sierpniu 1944 roku. Pokazują one Heinza Reinefartha w miejscach, gdzie dokonywano zbrodni na ludności cywilnej. Wystawa jest otwarta w miejscu wyjątkowym – w Kolonii Wawelberga, jednym z wielu osiedli na Woli, które prawie w całości zostało wymordowane przez Niemców. Tam zakończymy spacer.
Informacje organizacyjne
Termin: 11 września (sobota), g. 10:30
Miejsce zbiórki: Park Powstańców Warszawy przy „Pomniku Polegli Niepokonani”, w pobliżu Cmentarza Powstańców Warszawy
Spacer poprowadzi Jakub Madejski, przewodnik po Warszawie. Po spacerze zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie z Natalią Radulską po wystawie „Wola 1944: Wymazywanie. Zdjęcia ze śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha”.
Jeśli chcą Państwo wziąć udział w spacerze prosimy o wypełnienie formularza do 10 września.
https://bit.ly/3sWkRHI
Liczba uczestników jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zobacz także
- Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
kultura
Dyplomatyczna Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów
Serdecznie zapraszamy na Dyplomatyczną Noc Muzeów w Galerii Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów 17 maja 2025!
- Porozmawiajmy o odwadze w czasie wojny i pokoju – "Jan Karski w cudzej pamięci" | Spotkanie
wokół książek
Porozmawiajmy o odwadze w czasie wojny i pokoju – "Jan Karski w cudzej pamięci" | Spotkanie
W ramach programu towarzyszącego akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile serdecznie zapraszamy na uroczystość związaną z prezentacją książki "Jan Karski w cudzej pamięci" i panel dyskusyjny poświęcony odwadze w czasach wojny i pokoju.
- Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
wystawa
Wystawa LIPCOWI 1945. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej | Do 21 kwietnia w Krakowie
Do 21 kwietnia można obejrzeć wystawę plenerową "LIPCOWI 1945. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej" w Krakowie.