#zostanwdomu z Instytutem Pileckiego - Instytut Pileckiego
#zostanwdomu z Instytutem Pileckiego
Zobacz przewodnik po cyfrowych zasobach Instytutu Pileckiego!
Mój dom, moja twierdza. To przysłowie nabiera nowego wymiaru w czasach epidemii, bo nigdzie nie jest tak bezpiecznie i swobodnie, jak w czterech ścianach. Ale co zrobić, aby wkrótce ten kruchy spokój nie ustąpił miejsca monotonii? Mamy na to receptę. Choć ze względów bezpieczeństwa odwołaliśmy wszystkie wydarzenia, zachęcamy Cię, abyś zapoznał się z naszą ofertą.
1. Świadkowie Epoki. Archiwum Historii Mówionej - na kanale Youtube zamieszczamy unikalne wywiady z osobami, które przeżyły II wojnę światową i burzliwe czasy powojenne. Naszymi rozmówcami są m.in. weterani, więźniowie obozów koncentracyjnych, przymusowi przesiedleńcy, świadkowie zbrodni wojennych, Powstańcy Warszawscy, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, działacze Solidarności. Nagraliśmy już 1250 notacji, które zostały podzielone na kilkanaście bloków tematycznych.
2. Seminaria online - począwszy od środy 8 kwietnia, nasze cotygodniowe spotkania przenosimy do rzeczywistości wirtualnej. Tematyka wykładów dotyczy historii XX wieku (w szczególności pamięci i historiografii II wojny, a także dwóch okupacji: sowieckiej i niemieckiej), jednak mają one charakter interdyscyplinarny, ponieważ prowadzący reprezentują różne tradycje i obszary badawcze. Seminaria online prowadzone są na platformie Zoom - o szczegółach informujemy na stronie internetowej.
3. Zapisy Terroru - jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy. W dokumentach udostępnionych w serwisie kryją się osobiste doświadczenia tysięcy Polaków – ofiar zbrodni totalitarnych, ich rodzin i bliskich. Materiały pozyskano m.in. ze zbiorów amerykańskiego Instytutu Hoovera, Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Katyńskiego – Oddziału Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego, Archiwum Akt Nowych, Państwowego Archiwum w Kielcach oraz Państwowego Archiwum w Radomiu.
4. Paszporty Życia - witryna internetowa, na której można zapoznać się z obecnym stanem badań nad Listą Ładosia oraz życiorysami osób zaangażowanych w całą akcję. Na stronie zamieszczono również historię jednej z uratowanych rodzin, zdjęcia posiadaczy sfałszowanych paszportów, a także skany innych archiwalnych dokumentów, takich jak depesze, listy czy pocztówki z getta.
5. Wirtualny spacer po wystawie "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" - ekspozycja przygotowana z udziałem międzynarodowych ekspertów prezentuje nie tylko słynne raporty Pileckiego, ale także unikatowe obiekty, takie jak egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma, fragmenty zniszczonego przez Niemców Teatru Wielkiego w Warszawie, nieznane szerzej dokumenty z procesów oświęcimskich we Frankfurcie czy szereg oryginalnych eksponatów z Muzeum Auschwitz. Wystawa została przygotowana z myślą o odbiorcach z Europy Zachodniej: znajduje się w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego.
6. Mediateka - archiwalne wykłady i debaty z udziałem historyków, politologów, dziennikarzy filmowców i ludzi kultury. Udostępniliśmy również cykl spotkań pt. Wielkie pytania o wiek XX, w ramach którego wykłady poprowadziło dwóch wybitnych historyków: prof. Marek Kornat oraz prof. Paweł Skibiński.
7. Zawołani po imieniu - materiały dotyczące projektu, który poświęcony jest przywracaniu pamięci o Polakach zamordowanych za pomoc ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej, a także integrowaniu rodzin ofiar, dotkniętych przed laty doświadczeniem, jakie na zawsze zmieniło ich losy. Projekt, zainicjowany przez wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalenę Gawin, a realizowany przez Instytut Pileckiego, wynika z potrzeby zaznaczenia w przestrzeni publicznej miejsc związanych z pomordowanymi. Zwieńczeniem prowadzonych przez nas badań jest uroczystość z udziałem społeczności lokalnej, duchownych, przedstawicieli rządu i samorządowców, podczas której odsłaniamy pamiątkową tablicę. Historie wszystkich 17 upamiętnionych przez Instytut Pileckiego osób można znaleźć tutaj. Atmosferę wydarzenia oddaje relacja z upamiętnienia Franciszka Andrzejczyka w Czyżewie-Sutkach, które miało miejsce 27 października 2019 roku:
24 marca, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, zorganizowaliśmy akcję Płomyk pamięci, aby w symboliczny sposób uhonorować odwagę i poświęcenie "Zawołanych po imieniu". Bardzo ważny jest dla nas kontakt z bliskimi ofiar, którzy przez wiele lat pozostawali osamotnieni w swoim cierpieniu. Staramy się podtrzymywać z nimi relacje, a także integrować to środowisko - reportaż z I Zjazdu Rodzin w Broku pokazuje, jak ważne są takie spotkania.
8. Biblioteka Instytutu Pileckiego - w naszej ofercie znajdują się publikacje z zakresu nauk historycznych, humanistycznych i społecznych. Zakres tematyczny naszych zbiorów nawiązuje do badań i projektów prowadzonych w instytucie. Większość publikacji dotyczy historii XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch totalitaryzmów – niemieckiego i sowieckiego. Oprócz tradycyjnych woluminów udostępniamy również publikacje elektroniczne i bazy danych. Współpracujemy z Centrum NUKAT - wiele publikacji dostępnych w bibliotece można znaleźć we wspólnym katalogu polskich bibliotek naukowych.
9. Archiwum Instytutu Pileckiego - pełny dostęp do archiwum dostępny jest w siedzibie instytutu, ale już teraz można się zapoznać z katalogiem dokumentów dotyczących losów polskich obywateli podczas podwójnej okupacji: niemieckiej i sowieckiej. W bazie można zapoznać się z opisami źródeł z Bundesarchiv (opisujących m.in. sposób funkcjonowania niemieckiego aparatu terroru w okupowanej Polsce), a także wykazem materiałów pozyskanych z Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych (UNWCC). Zostały one odtajnione dopiero w 2017 r., a do niedawna wgląd do nich był możliwy jedynie za zgodą Sekretarza Generalnego ONZ.
10. Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX - dwujęzyczny, interdyscyplinarny rocznik, służący za forum dla międzynarodowej wymiany myśli, prezentowania wyników badań monograficznych, prac syntetyzujących czy refleksji metodologicznej. Poświęcony studiom nad XX wiekiem, a w szczególności nad problematyką totalitaryzmów. Do tej pory opublikowaliśmy trzy tomy rocznika: można je bezpłatnie pobrać, klikając na poniższe zdjęcia.
Zobacz także
- W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
Aktualności
W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945 | KONFERENCJA NAUKOWA
14 i 15 listopada 2024 r. w Augustowie odbyła się konferencja "W przededniu Obławy Augustowskiej. Suwalszczyzna 1939-1945".
- „Tree of knowledge” | Singiel promujący album PORTRETY
Aktualności
„Tree of knowledge” | Singiel promujący album PORTRETY
„Tree of knowledge” to najnowszy singiel promujący album „Portrety”, stworzony przez Adama Bałdycha we współpracy z Instytutem Pileckiego.
- Książka ze zbiorów Józefa Ulmy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Aktualności
Książka ze zbiorów Józefa Ulmy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Instytut Pileckiego przekazał do Muzeum II Wojny Światowej książkę należącą niegdyś do Józefa Ulmy z Markowej koło Rzeszowa, który wraz z żoną i dziećmi został zamordowany przez Niemców za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej.
- Rozmowy o książkach - nowy cykl na kanale YouTube
Aktualności
Rozmowy o książkach - nowy cykl na kanale YouTube
Zapraszamy do oglądania „Rozmów o książkach” - nowego programu poświęconego wydawnictwom Instytutu Pileckiego.
- Historie kobiet znikających. Konferencja naukowa
Aktualności
Historie kobiet znikających. Konferencja naukowa
Zapraszamy na konferencję naukową, która odbędzie się w dniach 25-26 listopada 2024 r. w Warszawie.
- Prof. Krzysztof Ruchniewicz dyrektorem Instytutu Pileckiego
Aktualności
Prof. Krzysztof Ruchniewicz dyrektorem Instytutu Pileckiego
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska powołała prof. Krzysztofa Ruchniewicza na stanowisko dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Jego pięcioletnia kadencja rozpocznie się 5 listopada 2024 r.
- "Koniec świata to dobry początek" | Premiera audioserialu w 80. rocznicę przybycia polskich sierot do Nowej Zelandii
Aktualności
"Koniec świata to dobry początek" | Premiera audioserialu w 80. rocznicę przybycia polskich sierot do Nowej Zelandii
Dokładnie w 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, odbyła się premiera audioserialu, który opowiada niezwykłą historię odnalezienia domu na drugim końcu świata.
- 2024 | Grzegorz Hryciuk "Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków 1944–1946"
Aktualności
2024 | Grzegorz Hryciuk "Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków 1944–1946"
Książka Grzegorza Hryciuka, "Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków 1944–1946" została uznana przez Kapitułę Nagrody Pileckiego w 2024 r. za najlepszą pozycję na temat polskiego doświadczenia konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku.
- 2024 | Kalina Błażejowska "Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych"
Aktualności
2024 | Kalina Błażejowska "Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych"
Książka Kaliny Błażejowskiej pt. "Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych" (Czarne 2023) została w laureatem czwartej edycji Nagrody Pileckiego w kategorii „Reportaż historyczny”.
- 2024 | Christopher Miller "The War Came To Us: Life and Death in Ukraine"
Aktualności
2024 | Christopher Miller "The War Came To Us: Life and Death in Ukraine"
Książka "The War Came To Us: Life and Death in Ukraine" autorstwa Christophera Millera została laureatem „Nagrody specjalnej” w międzynarodowym konkursie literackim im. Witolda Pileckiego w 2024 r.
- Audioserial „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
Aktualności
Audioserial „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”
W 80. rocznicę przybycia polskich dzieci do Pahiatua w Nowej Zelandii, zapraszamy na szcześcioodcinkowy audiodokument, którego bohaterowie opowiadają, jak wyglądała ich droga na koniec świata i jak doświadczenie uchodźstwa wpłynęło na życie ich rodzin.
- Znamy laureatów czwartej edycji Nagrody Pileckiego!
Aktualności
Znamy laureatów czwartej edycji Nagrody Pileckiego!
Grzegorz Hryciuk, Kalina Błażejowska i Christopher Miller to zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu. Kapituła Nagrody podczas uroczystej gali ogłosiła również trzy wyróżnienia.