#zostanwdomu z Instytutem Pileckiego - Instytut Pileckiego
#zostanwdomu z Instytutem Pileckiego
Zobacz przewodnik po cyfrowych zasobach Instytutu Pileckiego!
Mój dom, moja twierdza. To przysłowie nabiera nowego wymiaru w czasach epidemii, bo nigdzie nie jest tak bezpiecznie i swobodnie, jak w czterech ścianach. Ale co zrobić, aby wkrótce ten kruchy spokój nie ustąpił miejsca monotonii? Mamy na to receptę. Choć ze względów bezpieczeństwa odwołaliśmy wszystkie wydarzenia, zachęcamy Cię, abyś zapoznał się z naszą ofertą.
1. Świadkowie Epoki. Archiwum Historii Mówionej - na kanale Youtube zamieszczamy unikalne wywiady z osobami, które przeżyły II wojnę światową i burzliwe czasy powojenne. Naszymi rozmówcami są m.in. weterani, więźniowie obozów koncentracyjnych, przymusowi przesiedleńcy, świadkowie zbrodni wojennych, Powstańcy Warszawscy, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, działacze Solidarności. Nagraliśmy już 1250 notacji, które zostały podzielone na kilkanaście bloków tematycznych.
2. Seminaria online - począwszy od środy 8 kwietnia, nasze cotygodniowe spotkania przenosimy do rzeczywistości wirtualnej. Tematyka wykładów dotyczy historii XX wieku (w szczególności pamięci i historiografii II wojny, a także dwóch okupacji: sowieckiej i niemieckiej), jednak mają one charakter interdyscyplinarny, ponieważ prowadzący reprezentują różne tradycje i obszary badawcze. Seminaria online prowadzone są na platformie Zoom - o szczegółach informujemy na stronie internetowej.

3. Zapisy Terroru - jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy. W dokumentach udostępnionych w serwisie kryją się osobiste doświadczenia tysięcy Polaków – ofiar zbrodni totalitarnych, ich rodzin i bliskich. Materiały pozyskano m.in. ze zbiorów amerykańskiego Instytutu Hoovera, Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Katyńskiego – Oddziału Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego, Archiwum Akt Nowych, Państwowego Archiwum w Kielcach oraz Państwowego Archiwum w Radomiu.

4. Paszporty Życia - witryna internetowa, na której można zapoznać się z obecnym stanem badań nad Listą Ładosia oraz życiorysami osób zaangażowanych w całą akcję. Na stronie zamieszczono również historię jednej z uratowanych rodzin, zdjęcia posiadaczy sfałszowanych paszportów, a także skany innych archiwalnych dokumentów, takich jak depesze, listy czy pocztówki z getta.

5. Wirtualny spacer po wystawie "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" - ekspozycja przygotowana z udziałem międzynarodowych ekspertów prezentuje nie tylko słynne raporty Pileckiego, ale także unikatowe obiekty, takie jak egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma, fragmenty zniszczonego przez Niemców Teatru Wielkiego w Warszawie, nieznane szerzej dokumenty z procesów oświęcimskich we Frankfurcie czy szereg oryginalnych eksponatów z Muzeum Auschwitz. Wystawa została przygotowana z myślą o odbiorcach z Europy Zachodniej: znajduje się w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego.
6. Mediateka - archiwalne wykłady i debaty z udziałem historyków, politologów, dziennikarzy filmowców i ludzi kultury. Udostępniliśmy również cykl spotkań pt. Wielkie pytania o wiek XX, w ramach którego wykłady poprowadziło dwóch wybitnych historyków: prof. Marek Kornat oraz prof. Paweł Skibiński.
7. Zawołani po imieniu - materiały dotyczące projektu, który poświęcony jest przywracaniu pamięci o Polakach zamordowanych za pomoc ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej, a także integrowaniu rodzin ofiar, dotkniętych przed laty doświadczeniem, jakie na zawsze zmieniło ich losy. Projekt, zainicjowany przez wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalenę Gawin, a realizowany przez Instytut Pileckiego, wynika z potrzeby zaznaczenia w przestrzeni publicznej miejsc związanych z pomordowanymi. Zwieńczeniem prowadzonych przez nas badań jest uroczystość z udziałem społeczności lokalnej, duchownych, przedstawicieli rządu i samorządowców, podczas której odsłaniamy pamiątkową tablicę. Historie wszystkich 17 upamiętnionych przez Instytut Pileckiego osób można znaleźć tutaj. Atmosferę wydarzenia oddaje relacja z upamiętnienia Franciszka Andrzejczyka w Czyżewie-Sutkach, które miało miejsce 27 października 2019 roku:
24 marca, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, zorganizowaliśmy akcję Płomyk pamięci, aby w symboliczny sposób uhonorować odwagę i poświęcenie "Zawołanych po imieniu". Bardzo ważny jest dla nas kontakt z bliskimi ofiar, którzy przez wiele lat pozostawali osamotnieni w swoim cierpieniu. Staramy się podtrzymywać z nimi relacje, a także integrować to środowisko - reportaż z I Zjazdu Rodzin w Broku pokazuje, jak ważne są takie spotkania.



8. Biblioteka Instytutu Pileckiego - w naszej ofercie znajdują się publikacje z zakresu nauk historycznych, humanistycznych i społecznych. Zakres tematyczny naszych zbiorów nawiązuje do badań i projektów prowadzonych w instytucie. Większość publikacji dotyczy historii XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch totalitaryzmów – niemieckiego i sowieckiego. Oprócz tradycyjnych woluminów udostępniamy również publikacje elektroniczne i bazy danych. Współpracujemy z Centrum NUKAT - wiele publikacji dostępnych w bibliotece można znaleźć we wspólnym katalogu polskich bibliotek naukowych.
9. Archiwum Instytutu Pileckiego - pełny dostęp do archiwum dostępny jest w siedzibie instytutu, ale już teraz można się zapoznać z katalogiem dokumentów dotyczących losów polskich obywateli podczas podwójnej okupacji: niemieckiej i sowieckiej. W bazie można zapoznać się z opisami źródeł z Bundesarchiv (opisujących m.in. sposób funkcjonowania niemieckiego aparatu terroru w okupowanej Polsce), a także wykazem materiałów pozyskanych z Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych (UNWCC). Zostały one odtajnione dopiero w 2017 r., a do niedawna wgląd do nich był możliwy jedynie za zgodą Sekretarza Generalnego ONZ.

10. Studia nad Totalitaryzmami i Wiekiem XX - dwujęzyczny, interdyscyplinarny rocznik, służący za forum dla międzynarodowej wymiany myśli, prezentowania wyników badań monograficznych, prac syntetyzujących czy refleksji metodologicznej. Poświęcony studiom nad XX wiekiem, a w szczególności nad problematyką totalitaryzmów. Do tej pory opublikowaliśmy trzy tomy rocznika: można je bezpłatnie pobrać, klikając na poniższe zdjęcia.



Zobacz także
- Podziękowania dla Pani Marii
Aktualności
Podziękowania dla Pani Marii
30 czerwca 2025 r. Pani Maria Moryc, nasza Główna Księgowa, zakończyła 8-letni okres pracy w Instytucie Pileckiego.
- Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Aktualności
Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Kwestia losów dóbr kultury podczas II wojny światowej, stanowiąc problem w skali międzynarodowej, dotyczy szczególnie Polski, podzielonej już we wrześniu 1939 roku na dwie strefy okupacyjne administrowane przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki.
- Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
Aktualności
Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
26 czerwca 2025 r. zaprezentowaliśmy raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie”, dokumentujący relacje świadków rosyjskich zbrodni na dzieciach.
- Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Aktualności
Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Instytutu Pileckiego na temat form zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Aktualności
CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".
- Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Aktualności
Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Raport zawiera świadectwa ponad 100 obywateli Ukrainy, w tym 12 dzieci, którzy ucierpieli lub byli świadkami zbrodni przeciwko dzieciom na różnych etapach działań wojennych i okupacyjnych podczas rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie w latach 2014-2023.
- Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Aktualności
Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Ruszyło głosowanie w 18. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Wśród nominowanych inicjatywa „Nigdy więcej!” obejmująca wydarzenia upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, organizowana przez Instytut Pileckiego.
- Wilno | Pokaz filmu Grzegorza Czerniaka „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”
Aktualności
Wilno | Pokaz filmu Grzegorza Czerniaka „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”
5 czerwca 2025 r. w Ambasadzie Polskiej w Wilnie, z inicjatywy Instytutu Polskiego odbył się pokaz filmu „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”, którego współautorem jest Grzegorza Czerniak, pracownik Instytutu Pileckiego.
- Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
Aktualności
Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
- Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
Aktualności
Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
- Forum Polsko-Niemieckie 2025 | Dyskusja w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego
Aktualności
Forum Polsko-Niemieckie 2025 | Dyskusja w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego
„Wspólnota na trudne czasy” – pod takim tytułem, po siedmioletniej przerwie, powróciło Forum Polsko-Niemieckie.
- Dołącz do zespołu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami!
Aktualności
Dołącz do zespołu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami!
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami ogłosił konkursy na stanowiska w dziedzinie nauk humanistycznych. Poszukiwani są profesorowie lub profesorki, adiunkci oraz chętni na stanowiska asystenta.