Weź udział w „Pionierach Polskiej Niepodległości”. Zgłoś projekt! - Instytut Pileckiego
Weź udział w „Pionierach Polskiej Niepodległości”. Zgłoś projekt!
Czekają na Was cztery konkursy na projekty, które mają przybliżyć lokalne dziedzictwo związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, ogłaszane przez Instytut Pileckiego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Ogłaszamy konkursy w kategoriach: „Sport”, „Edukacja i wychowanie”, „Nauka i modernizacja” oraz „Kultura i sztuka”. W każdym z tych czterech konkursów zostanie wyłonionych 3 laureatów, a każdy z nich otrzyma 20 tys. zł na realizację swojego projektu.
W konkursach mogą brać udział: samorządowe instytucje kultury, uczelnie, szkoły, uczniowskie kluby sportowe, organizacje pozarządowe, a także kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne.
Termin naboru projektów: 24 grudnia 2018–7 lutego 2019 r.
Termin realizacji projektów: marzec–październik 2019 r.
W ramach „Pionierów Polskiej Niepodległości” przewidziane jest również spotkanie z laureatami konkursów inaugurujące realizację projektów, stworzenie reportażu z prac nad projektami oraz organizacja jesienią 2019 r. uroczystej gali podsumowującej wydarzenie.
OPIS KONKURSÓW, SPOSÓB SKŁADANIA WNIOSKÓW I ZAŁĄCZNIKI ZNAJDĄ PAŃSTWO PONIŻEJ.
Odzyskanie przez Polskę niepodległości to wydarzenie, które ma wiele aspektów i wiele znaczeń. Przyglądając się wielkim wydarzeniom politycznym, często zapominamy, że w ich cieniu tysiące lokalnych działaczy i społeczników, artystów i organizatorów budowało Polskę od podstaw. Tych pionierów polskiej niepodległości również chcemy znać i o nich pamiętać.
W ramach cyklu „Pionierzy Polskiej Niepodległości” zachęcamy do stworzenia i realizacji projektów, które związane z wydarzeniami związanymi z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w danej miejscowości czy regionie. Chcemy przywrócić pamięć o mniej znanych bohaterach: kobietach i mężczyznach, którzy działali na rzecz odzyskania niepodległości – samotnie, w grupach lub stowarzyszeniach – wszędzie tam, gdzie lokalne społeczności upominały się o bycie częścią odradzającej się Rzeczypospolitej.
Chcemy również przypomnieć o pozytywistycznej pracy, którą wykonali mieszkańcy miast i wsi, by odbudować, zmodernizować i zintegrować państwo polskie. Działalność charytatywna, wychowawcza, organizacyjna, kulturotwórcza lub modernizacyjna również zasługują na przypomnienie i upamiętnienie. To kolejne obszary tematyczne, których mogą dotyczyć projekty zgłaszane do czterech konkursów.
Zgłaszane projekty powinny realizować strategiczne cele projektu „Pionierzy Polskiej Niepodległości” oraz cele konkursu, w którym zostały zgłoszone:
ZAMIERZENIEM PROJEKTU „PIONIERZY POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI” SĄ TRZY CELE:
- odkrycie lokalnych historii i fenomenów związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, szczególnie „zmagań Polaków z wolnością” i (od)budowaniem odrodzonego nowoczesnego państwa i społeczeństwa,
- integracja społeczności lokalnej wokół realizowanych projektów,
- aktywizacja lokalnych społeczności do współtworzenia wydarzeń, podnoszenia kompetencji kulturalnych i społecznych odbiorców i twórców projektów.
Zobacz także
- Podziękowania dla Pani Marii
Aktualności
Podziękowania dla Pani Marii
30 czerwca 2025 r. Pani Maria Moryc, nasza Główna Księgowa, zakończyła 8-letni okres pracy w Instytucie Pileckiego.
- Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Aktualności
Utracone dziedzictwo. Losy polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej
Kwestia losów dóbr kultury podczas II wojny światowej, stanowiąc problem w skali międzynarodowej, dotyczy szczególnie Polski, podzielonej już we wrześniu 1939 roku na dwie strefy okupacyjne administrowane przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki.
- Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
Aktualności
Prezentacja raportu Centrum Lemkina dokumentującego rosyjskie zbrodnie na dzieciach
26 czerwca 2025 r. zaprezentowaliśmy raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie”, dokumentujący relacje świadków rosyjskich zbrodni na dzieciach.
- Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Aktualności
Konferencja "Formy zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku – Polska na europejskim tle porównawczym (1919-1989)" | CALL FOR PAPERS
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Instytutu Pileckiego na temat form zaangażowania kobiet w systemach autorytarnych i totalitarnych XX wieku.
- CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Aktualności
CALL FOR PAPERS: The 80th Anniversary of the Nuremberg Trial
Zapraszamy do udziału w konferencji "Unknown Legacies of the Nuremberg Trial: Regional Approaches and Perspectives in East Central Europe".
- Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Aktualności
Raport „Skradzione dzieciństwo. Zbrodnie przeciwko dzieciom popełnione przez wojska rosyjskie” | Centrum Lemkina
Raport zawiera świadectwa ponad 100 obywateli Ukrainy, w tym 12 dzieci, którzy ucierpieli lub byli świadkami zbrodni przeciwko dzieciom na różnych etapach działań wojennych i okupacyjnych podczas rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie w latach 2014-2023.
- Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Aktualności
Głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2024 | Akcja "Nigdy więcej!" nominowana do konkursu!
Ruszyło głosowanie w 18. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Wśród nominowanych inicjatywa „Nigdy więcej!” obejmująca wydarzenia upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, organizowana przez Instytut Pileckiego.
- Wilno | Pokaz filmu Grzegorza Czerniaka „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”
Aktualności
Wilno | Pokaz filmu Grzegorza Czerniaka „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”
5 czerwca 2025 r. w Ambasadzie Polskiej w Wilnie, z inicjatywy Instytutu Polskiego odbył się pokaz filmu „Romuald Twardowski – kompozytor w zwierciadle muzyki”, którego współautorem jest Grzegorza Czerniak, pracownik Instytutu Pileckiego.
- Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
Aktualności
Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
Upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie
- Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
Aktualności
Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
Rozmowy z władzami samorządu Rapperswil w Szwajcarii przyspieszyły
- Forum Polsko-Niemieckie 2025 | Dyskusja w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego
Aktualności
Forum Polsko-Niemieckie 2025 | Dyskusja w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego
„Wspólnota na trudne czasy” – pod takim tytułem, po siedmioletniej przerwie, powróciło Forum Polsko-Niemieckie.
- Dołącz do zespołu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami!
Aktualności
Dołącz do zespołu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami!
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami ogłosił konkursy na stanowiska w dziedzinie nauk humanistycznych. Poszukiwani są profesorowie lub profesorki, adiunkci oraz chętni na stanowiska asystenta.